"Adnan Kaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Adnan Kaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Adnan Kaya

Hayata 4 yıl erken başladı

WEST Orion Group Yönetim Kurulu Başkanı Koray Bayar, gerçekten sıradışı bir kişilik. 4 yaşında okuma yazmayı söküp, herkesin üniversiteye başladığı yıl Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nden mezun olunca hayata 4 yıl erken başlama ayrıcalığını elde etmiş. O bir köprü mühendisi... Türkiye’nin dört bir yanında onun izini taşıyan 74 köprü var. Türkiye’nin ilk duble yolu Seferihisar’ı da yapan müteahhit olma kıvancını taşıyor. 2002’de 2 gün sürüklenerek denizde mahsur kaldıkları olaylı yolculuktan sonra eve döner dönmez bir tekne satın alacak kadar da mavi su ve balık tutkununa dönüşen usta bir kaptan. Kamuda yabancılarla çalışarak elde ettiği deneyimleri bugün özel sektör için kullanmaya devam ediyor. Hayatı şantiyelerde geçmiş. İşçinin halinden iyi anlıyor. Köpekler en yakın dostu. Ama hiç cins köpeği olmamış. Yolda ya da şantiyede bulduğu hiçbir köpeğe sırtını dönmemiş, hep sahiplenmiş. En sevdiği lezzet zeytinyağlı pırasa. Küçük yaştan beri bisiklet tutkusu var. Koyu Galatasaraylı. Akvaryuma meraklı. Ayrıca klasik otomobillerden hoşlanıyor. 80 parçalık model araba koleksiyonu mevcut. Terazi burcu. Duygusal.


KİMDİR?

Adı: Koray Bayar
Doğum yeri ve yılı: Havza-Samsun, 1975
Eğitimi: Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Fakültesi
İşi: West Orion Group Yönetim Kurulu Başkanı
Medeni durumu: Müzik öğretmeni Evrim Bayar’la evli. Beste (13) adında bir kız babası

HAYAT FELSEFESİ
Bir şey olacaksa en iyisi olsun. Yarım olacaksa hiç olmasın. Üniversite sınavında Türkiye’de birinci basamakta dereceye girdim. Bir fizik sorusu daha yapmasaydım İstanbul İTÜ İnşaat’ı kazanacaktım ve bütün yaşamım değişecekti.

OTOMOBİL
Güvenlik birinci sırada

* İlk arabam fıstık yeşili bir Volkswagen’di. Şimdi 2008 model siyah Dodge Nitro’m var. Hız limitlerine, ışık kurallarına uyan, sakin bir sürücüyüm. Bir araçta öncelikli olarak güvenlik ararım.

Hayata 4 yıl erken başladı

BESLENME
Kırmızı et düşkünüyüm

* Kahvaltısız evden çıkmam. Pazarları ise ailece dışarıda kahvaltı yaparız. Azar azar her şeyden tatmayı severim. Öğlenleri şantiyede ne çıkarsa ondan yerim. Eğer dışarıdaysam sulu yemekten hoşlanırım. Deniz tutkum olmasına rağmen kırmızı et düşkünüyüm. Ancak haftada bir kez dışarıda ailece balık yeriz. Ara öğün olarak tarçınlı yoğurt tüketirim. Yemek seçmem. En sevdiğim lezzet ise zeytinyağlı pırasa. Mutfakla aram pek yok.

MEKAN
Fiyat-kalite dengesi ararım

* İzmir’de Tavacı Recep Usta, Naci Usta, Talat Usta; Sığacık’ta Pier One; İstanbul’da Big Chef ve Nusret’i severim. Yurt dışında ise yöresel lezzetleri sunan mekanları denerim. Hızlı servis, lezzet, fiyat-kalite dengesi bir mekanda olmazsa olmazlarımdır.

SPOR
Bisiklet benim için tutku

* Küçük yaştan beri bisiklet tutkum var. Babamın mesleği dolayısıyla küçük şehirlerde büyüdüm. Oralarda hep bisikletle dolaşırdım. Yine ailece çadır kamplarında kalırdık. Orada yüzmeyi öğrendim ve deniz sevgim artarak büyüdü. Küçükken edindiğim meraklarımı devam ettiriyorum aslında. Bir dönem futbol oynadım. Koyu bir Galatasaray taraftarıyım. Bir ara tenise başlamıştım, zamanım olsa devam etmek isterdim.

Hayata 4 yıl erken başladı

TATİL

Tekneyle tüm koylar benim

* Otel tatillerini sevmem. İki teknem var. Eşim ve kızımla birlikte Mayıs 10’da sezonu açarız. Ekim sonuna kadar istisnasız her hafta sonu teknede zaman geçiririz. Kızım 3 yaşından beri teknede büyüdü. Yazlığım yok, hiç de düşünmedim. Tekneyle bütün koylar benim için yazlık çünkü.

Hayata 4 yıl erken başladı

HOBİ

1.3 tonluk akvaryumum var

En büyük hobim pazar günleri kışın bisiklet, yazın tekne kullanmak. Hiç unutmam, 2002’de arkadaşımın teknesiyle açıldık. 2 gün boyunca sürüklendik. Sahil güvenlik kurtardı bizi. Sanırım adrenalin tutkunuyum, ertesi gün gittim hemen kendime bir tekne aldım. 5.5 metrelik bir tekneydi, atölyede geliştirdim. 2009’da da projesini çizdiğim 11 metrelik motoryat inşa ettim. Urla’da bir atölyeyle anlaştım. Denize de kendim indirdim. Ara sıra Kuşadası’nda bir çiftlikte at biniyorum. Akvaryuma meraklıyım. Ofisimde 1.3 tonluk akvaryumum var. Ayrıca klasik otomobillerden hoşlanıyorum. 80 parçalık model araba koleksiyonum mevcut. Her cuma sinemaya giderim.

KARİYER
18’imde üniversiteyi bitirdim

* Anne ve babam devlet memuruydu. Hep küçük yerlerde yaşadık. Bakıcı bulmak imkansız gibiydi. Annem ilkokul öğretmeniydi, beni de mecburen okula götürürdü. Arkadaşları, ‘Boşuna gelip gitmesin, sınıfta otursun’ demişler. 4 yaşında kendi kendime öğrenmişim okumayı. Daha sonra sorun olur diye bir yıl daha beklettiler. İlkokulu 3 farklı yerde bitirdim. Ortaokulu Erzurum’da, liseyi Denizli’de tamamladım. Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nden mezun oldum. İnşaat mühendisi olan dayımın yanında işe başladım. Askerde Narlıdere İstihkam Okulu’na bağlı olarak mesleğimi yaptım. Türkiye’de benim yaptığım 74 köprü var. Terhis olduktan sonra 1.5 yıl Ümsan İnşaat’ta çalıştım. 1999’da, 24 yaşında Mekosa İnşaat’ı kurdum. Hep devlet müteahhitliği yaptım. Ağrı, Iğdır ve Ardahan’da İş-Kur binalarını yaparken yabancılarla çalıştım. Onlardan farklı bir disiplin elde ettim. Karayollarında ise devlet disiplini kazandım. Şimdi inşaatlarımda aynı sistemi uyguluyorum. 2011’e kadar bu şekilde çalıştım. Daha sonra Ulukent’te projelere başladım. ‘Meşeli Park’ ve ‘Mulson Yaşam Evleri’ ile devam ediyorum. İnşaat mühendisliği çocukluk hayalimdi. Babam doktor olmamı isterdi. Ben de, ‘Doktor, hastasını bir daha görür ya da görmez ama bina yaptığım zaman çocuklarımın da bunu görme şansı var’ derdim.

TOPLANTI
İşçilerin fikrini önemserim

* Her sabah 09.00’da şantiye toplantımız olur. Ayda bir kez de genel toplantı yaparız. En az 2 saat sürer. Genelde moderatörlüğü ben yaparım. İş programı bellidir aslında, ama inşaatta sürekli problem çözmeniz gerekir. İşçilerin fikrini de mutlaka alırım. Çünkü biz teoriyi biliyoruz, ama sahada onlar çalışıyor.

MODA
Yüzde 90 spor giyinirim

* Modada modelden çok renkleri takip ederim. Yüzde 90 sporum. Kendime yakışanı giymeyi severim, alışverişimi de kendim yaparım.

Hayata 4 yıl erken başladı

TEKNOLOJİ

Ev parasına sinema sistemi

* Teknolojiyi severim. Bir şey ilk çıktığı zaman gidip almak isterim. 2000’de araba parasına ev sinema sistemi almıştım. Cep telefonunu çok kullanırım ama sık değiştirmem. Facebook ve Instagram kullanıyorum.

ASTROLOJİ
Duygusal yönüm ağır basar

* Terazi burcuyum. Duygusalım. Sanırım iş hayatında yaptığım hatalar bu huyum yüzünden.

Hayata 4 yıl erken başladı

SEVİMLİ DOSTLAR
Viski, Tekila, Jack, Vodka

* Köpekleri çok seviyorum. Şantiye ve evde 4 tane var. Ama hiçbiri cins değil. İsimleri Viski, Tekila, Jack ve Vodka.

X