"Adnan Kaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Adnan Kaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Adnan Kaya

Gerçeğin peşinde

ADALETİ sağlamak ve gerçeğe ulaşmak çabası içinde geçen yaklaşık 30 yıllık meslek yaşamı...

Bu yoğun ve stresli süreçte doğaya ve hayvanlara sığınan bir hukukçu: Ali Oral... Başarılı bir avukat olmanın yanı sıra tam anlamıyla doğa ve doğal hayat tutkunu. Oral, dava dosyalarından ve iş toplantılarından fırsat buldukça memleketi Kula’da, eşi Yıldız Hanım’ın büyük özveriyle hayata geçirdiği çiftlikte olmaktan büyük keyif alıyor. Atları, koyunları, kazları, ördekleri, tavukları, hindileri ve ve gözü gibi baktığı Kangal köpekleriyle yaşam enerjisi depoluyor. Aslında 15 sene önce hobi olarak başlayan çiftlikte bugün zeytinliklerin ve bağların olduğu 600 dekarı aşan büyüklüğe erişmesini ve ziraat mühendisi olan eşinin mesleği hale gelmesini, “Bizim hobimiz hobi olarak kalamıyor” diye anlatsa da doğa ve hayvan sevgisi o kadar baskın ki, çiftlikte geçirdiği zamanı anlatırken yaşadığı mutluluk gözlerinden okunabiliyor. Ali Bey aynı zamanda tutkulu bir Galatasaraylı. Onun sarı-kırmızı aşkı babasından geliyor. Ondan da oğullarına geçmiş durumda. “Hakikati arama ve iyi insan olma yolunda ilerleyerek keyifli, ilkeli ve şerefli yaşam sürmek” diye özetlediği hayat felsefesiyle yolun başındaki meslektaşlarına da bir anlamda ışık tutan Ali Oral, özel hayatının çok da bilinmeyenlerini Sıradışı’na açtı.

 Gerçeğin peşinde

HAYAT FELSEFESİ
Hakikati arama ve iyi insan olma yolunda ilerleyerek, ailem ve dostlarımla birlikte keyifli, ilkeli ve şerefli yaşam sürmek. Çalışmak, çalışmak, çalışmak. Eğer mümkün olursa adımızı bizden sonra da uzun yıllar yaşatacak bir eser bırakmak.

 

OTOMOBİL
Doğan’dı ama klimalıydı

* İlk arabam 1990 model lacivert bir Doğan’dı. O dönem eşine ender rastlanacak özelliği klimalı olmasıydı. Şimdi siyah Land Cruiser ve BMW’m var. Otomobilimi uzun seyahatler hariç kendim kullanırım. Ancak özellikle zamana karşı yapılan yolculuklarda yanımda şoför olmasına rağmen direksiyonda yine ben otururum. “Bir arabadan öncelikli beklentim güvenlik ve konfor” diyebilirim. Genel olarak kurallara uyan dikkatli bir sürücüyüm. Hız yapmaktan keyif almadığımı da söyleyemem!

 Gerçeğin peşinde

BESLENME
Kuzu dolmada iddialıyım

* Kahvaltısız güne başlamam. Saat 05.00 dahi olsa yapmadan evden çıkmam. Zaten buna eşim de izin vermez. Hafta içi haşlanmış yumurta, siyah zeytin, tulum peyniri, domates, yeşil biber, bal ve çay yerim. Hafta sonu ise sınır tanımam. Öğlenleri mutlaka dışarıda olurum. Sebze, balık ve kırmızı eti dönüşümlü olarak tüketirim. Akşam yemeğini ise evde yemeye özen gösteririm. Sebze, et ve kuru baklagillerden oluşan lezzetleri tercih ederim. Dışarıda isem ızgara balık yerim. Kapuska dışında hiçbir yemeği ayırmadan yiyebilirim. Ancak kuzu eti, deniz mahsulleri ve sakatatın bendeki yerinin farklı olduğunu söyleyebilirim. Yoğunluk nedeniyle çok sık giremesem de mutfakla aram iyidir. Hemen hemen tüm et yemeklerini pişirebilirim. Eşimle ortak çalışmamızın eseri olan ve taş fırında bizzat pişirdiğim kuzu dolmam meşhurdur.

 Gerçeğin peşinde

MEKAN
Lezzet çıtası yüksek olmalı

* Lezzet ve hijyen çıtası yüksek her yerden hoşlanırım. Marka üzerinde çok durmam. Ancak Urla Özbek’teki Akın’ın Yeri’nde günü batırmak veya Yengeç’te akşam imbatını hissetmek ayrıca hoşuma gider. Öğle yemekleri için ise genellikle Adil Müftüoğlu (Uğur) ve Çankaya Lokantası’nı tercih ederim.

Gerçeğin peşinde
 

SPOR
Üç kuşak Galatasaraylıyız

* Son bir yıla kadar hoca eşliğinde salon sporları yaptım. Ancak dizimdeki bir sorun nedeniyle şu anda sadece yüzüyor ve yürüyorum. Galatasaray’lıyım. Babam da GS’liydi. İki oğlum da sarı-kırmızı renklere aşık. Hatta büyük oğlumdaki bu sevda liseyi Galatasaray’da okuması sonucunu dahi doğurdu.

 

TATİL
Bol bol okuyarak geçiririm

* Yılda bir kez eşim ve çocuklarımla birlikte mutlaka tatile çıkarım. Ancak bu bir haftayı geçmez. Bunun dışında eşimle 2-3 günlük fırsatları da değerlendiririz. Tatil çoğu zaman benim için ailemle birlikte olmak anlamı taşır ve asıl bu yönü hoşuma gider. Genellikle Çeşme’de kitap okuyarak, dostlarımla birlikte olarak veya çiftlikte mesleğimden tamamen ayrı bir alanda çalışarak dinlenirim.

Gerçeğin peşinde
 

HOBİ
Klarnet çalmak istiyorum

* Yaklaşık 15 yıl önce eşimle hobi olarak çiftçiliğe başladık. Ancak bir süre sonra bu hobi olmaktan çıktı. Eşimin başında olduğu bir zirai işletmeye dönüştü. Yani ben hobi edinmeyi veya hobiyi hobi olarak muhafaza etmeyi başaramadım. Bu aynı zamanda benim için bir pişmanlık vesilesi. Güncel kitapları kaçırmam, haftada bir tane bitiririm. Rus ve Fransız klasiklerine de özel ilgi duyarım. Emek verilmiş ve bana göre belirli bir kalitenin üzerindeki her müziği dinlerim. Klarnet çalmayı çok istiyorum. Bir miktar ders almama rağmen aşama kaydedemedim.

Gerçeğin peşinde

 

KARİYER
Hukuk dışında yer yazmadım

* Kula 4 Eylül İlkokulu, Kula Ortaokulu ve Atatürk Lisesi’nde (yatılı) okudum. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni dereceyle bitirdim. 1989’dan bu yana, yani 27 yıldır İzmir Barosu’na kayıtlı avukat olarak faaliyet gösteriyorum. Çocukken, “İleride şu mesleği yapacağım” gibi derin bir düşüncem olmamakla birlikte, çevremdeki herkes benim avukat olacağımı öngörürdü. Belki bundan da etkilenerek ilk tercihim hukuk fakültesi oldu. Daha doğrusu tercih listemde hukuk dışında bir seçenek bulunmuyordu.

 

GÜNE BAŞLANGIÇ
Bir saatimi gazeteye ayırırım

* Akşamı dışarıda geçirmediysem en geç 24.00’te yatar, 07.00’de de uyanırım. Şayet çiftlikte isem hafta sonu olmasına rağmen kalkış saatim 06.00’ı geçmez. O güne özel bir seyahat veya toplantı programım yoksa 09.00’da evden çıkarım. Aradaki zamanın en az 1 saatini (hemen hemen tüm köşe yazıları da dahil) gazete okuyarak geçiririm. Yüzme veya yürüyüş programım varsa en geç 06.00’da kalkmış olurum. Yani daha az uykuyu göze alır, ancak 1 saatlik gazete mütalaamdan vazgeçmem.

 Gerçeğin peşinde

SEVİMLİ DOSTLAR
Çiftliğimizde yok yok

* Yaşamım boyunca hayvanlara ilgi, merak ve sevgi besledim. Narlıdere ve Çeşme’de değişik nedenlerle hayvan bakamıyoruz. Ancak bu eksikliği çiftlikte kat be kat gideriyoruz. Şu an köpek, kaz, ördek, tavuk, hindi, at, boğa, koç, koyunumuz var. Özellikle kangallarımız (Aslan, Toros, Barut, Ayaz, Poyraz, Ateş) ve çok gösterişli bir konkur atı olan ‘Baytaki’ tüm stresimi alan sevimli dostlarım. Daha önce de yine çiftlikte ‘My Pleasure’ isimli çok asil, ünlü ve gösterişli bir İngiliz atıyla çok keyifli 5 sene geçirdik.

 

ASTROLOJİ
Kadim bir bilim ama hiç ilgi duymadım

Gerçeğin peşinde

* Burcum terazi. Çevremdekiler burcumun özelliklerini gösterdiğimi söylerler, ancak en kadim bilimler arasında yer aldığını bilmeme rağmen ben hiçbir zaman astrolojiye ilgi duymadım.

 

KİMDİR?
Adı ve soyadı: Ali Oral
Doğum yeri ve yılı: Manisa Kula, 1965
Eğitimi: Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi
İşi: Avukat
Burcu: Terazi
Medeni durumu: Mühendis Yıldız Oral’la evli. Ozan Gündüz ve Bartu adında iki erkek babası.

X