"Adnan Kaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Adnan Kaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Adnan Kaya

Doğuştan sporcu doğuştan girişimci

CEYHUN Yazıcı, beden eğitimi öğretmeni bir anne ve spor akademisinde öğretim üyeliği yapmış bir babanın çocuğu olarak sporla küçük yaşlarda tanışmış. Basketbol, yaşamında hep önemli bir yer tutmuş. Şimdilerde, derinliklerin gizemine ve tadına varmak için bir arkadaş grubuyla düzenli olarak serbest dalışlar yapıyor. Çok sempatik ve güler yüzlü. İşe alımlarla ilgilenen uluslararası bir insan kaynakları firmasının İstanbul ofisindeki yoğun çalışma ortamından, sıla hasretinin de etkisiyle kendini İzmir’e atıvermiş. Eşiyle de İstanbul’da bu dönemde tanışmış. Kendinden emin, parlak fikirli, genç bir girişimci. Hep kendi işini yapmak istemiş ve Türkiye’de yeni gelişen paket servis restoran konseptinin İzmir’deki ilk örneği olan ve kendi yarattığı ‘Paketchi’ markasıyla Bayraklı’da başlayan yolculuğunu İzmir’in diğer noktalarına taşımaya hazırlanıyor.

Doğuştan sporcu doğuştan girişimci

KİMDİR?
Adı: Ceyhun Yazıcı
Doğum yeri ve yılı: İzmir, 1982
Eğitimi: Celal Bayar Üniversitesi Maliye Bölümü
İşi: Paket servis restoran Paketchi’nin kurucusu
Medeni durumu: Michael Page İzmir Ofisi Yöneticisi Ekin Yazıcı ile evli

Doğuştan sporcu doğuştan girişimci

HAYAT FELSEFESİ

Daima olumlu düşünmek. Biraz klasik olacak ama ‘İyilik eden iyilik bulur’ anlayışındayım. Bu yüzden herkesle iyi geçinmeye çalışırım. Hayatımın kilometre taşı, İstanbul’a gitmeye karar vermem. Çünkü eşimle İstanbul’da çalıştığım yerde tanıştım, şu an çok mutluyuz.

OTOMOBİL
Ön koltukta oturmam istenmez

* İlk arabam füme renk bir Renault Megane’dı. Şu an otomobil kullanmıyorum. İstanbul’da yaşadığım zamandan beri toplu taşıma araçlarını tercih ediyorum. Temkinli bir sürücüyüm, hız yapmayı sevmem, kurallara uyarım. Yanımda, direksiyon başındaki kişi cep telefonuyla ilgileniyor veya hızlı kullanıyorsa mutlaka uyarırım. Bu hedenle aracına bindiğim kişiler ön koltukta oturmamı istemez.

BESLENME
Yoğurdu sofradan eksik etmem

* Sabah uyanır uyanmaz bir fincan kahve içerim. Ardından ofiste peynir, domates, salatalık, tost ekmeğinden oluşan kahvaltı yaparım. Sporla ilgilendiğimden her sabah soframda omlet de olur. Öğlenleri planlı beslenirim. Haftayı günlere böldüm. Ton balığı, tavuk veya kırmızı etten oluşan protein ağırlıklı beslenme yöntemi uyguluyorum. Sağlıksız yiyeceklerden uzak dururum. Ara öğünlerde meyvenin yanı sıra badem ve ceviz tercih ederim. Deniz ürünlerini çok severim. Mümkün olduğunca bol tüketmeye çalışırım. Mutfakta en başarılı olduğum alan balık ve ettir. Bununla birlikte yeni tatlara açık biriyim. Bazen arkadaşlarımdan, bazen internetten bakarak yeni lezzetler pişirmeyi denerim. Akşamları evdeysem öğünümde haşlanmış sebze olur. Mutlaka et ve yanında salata da tüketirim. Sık sık da yoğurt yerim.

Doğuştan sporcu doğuştan girişimci

MEKAN

Uzun beklemek tadımı kaçırır

* İzmir’de Pepe Rosso, Kalyon, Damla, Cunda Balıkçısı ve Taş Plak; Çeşme’de Port Alaçatı Niyazi Usta; İstanbul’da La Mancha, Curluccio’s ve Raika’yı çok severim. İş veya tatil amacıyla yurt dışına çıktığımda mutlaka o bölgenin mutfağını deneyimlemek isterim. Dünya mutfaklarından en çok İtalyan mutfağını severim. Her ne kadar sağlıklı beslensem de İtalyan mutfağındaki et, makarna ve pizzalar favorim. Gittiğim mekanda sıcaklık benim için önemli. İşletme sahibinden garsona kadar o sıcaklığı görmek isterim. Bir diğer konu temizlik. Üçüncü önemli şey ise hız. Yemek yemek için çok uzun süre beklemek tadımı kaçırabiliyor.

SPOR
2 yıldır serbest dalıyorum

* Beden eğitimi öğretmeni bir anne ve spor akademisinde öğretim üyeliği yapmış bir babanın çocuğu olarak, sporla küçük yaşlarda tanıştım. Kendimi bildim bileli sporun içindeyim. Eskiden kulüp ve okul düzeyinde amatör olarak basketbol oynadım. Lisede, Saint Joseph okul takımındaydım. Kulüp düzeyinde de Çakabey ve Altay’da oynadım. İzmir üçüncülüğümüz var. Bir de Bostanlı Spor’da amatör kümede İzmir şampiyonu olmuştuk. Şu an da fitness ve kardiyonun yanı sıra 2 yıldır aktif olarak serbest dalış yapıyorum. Çeşme, Bodrum ve Foça’da düzenli olarak bir arkadaş grubuyla birlikte dalıyoruz. Bunların dışında mümkün olduğunca eşimle maratonlara katılmaya çalışıyoruz. En son, sosyal bir projede yer alarak Adım Adım Derneği bünyesinde Avrasya ve Antalya maratonlarına katıldık. KSK taraftarıyım.

Doğuştan sporcu doğuştan girişimci

TATİL

Düzenli çıkıp deşarj olurum

* Düzenli olarak tatile çıkarım. İnsanın sosyal yaşamında önemli bir yeri olduğunu düşünüyorum. Çoğunlukla yurt dışını tercih ederim. Önceliğim Avrupa. Önümüzdeki tatil programı için Santarini veya Sicilya’yı planlıyorum. Yer seçerken çok bilinenden ziyade keşfedilebilecekler daha cazip geliyor. Benim için tatil deşarj olmak, yeni yerler ve kültürler tanımak demek.

Doğuştan sporcu doğuştan girişimci

HOBİ

Spor, kamp ve sinemaya gitmek

* En büyük hobim spor. Elime geçen her fırsatı değerlendiriyorum. Bunun dışında yeni yerler keşfetmeyi ve güzel havalarda arkadaş grubuyla kamp yapmayı seviyorum. Kitaplarla da aram çok iyi. Ağırlıklı olarak gerilim ve polisiye romanları tercih ediyorum. Bir diğer hobim ise sinema. Herkes gibi ben de film izlemeyi seviyorum ama bu aktiviteyi sinemada gerçekleştirmekten hoşlanıyorum. Çünkü o sinema kültürünü yaşamayı seviyorum. Alternatif müzik dinlemekten da keyif alırım.

KARİYER
İlk param animatörlükten

* Ortaokul ve liseyi İzmir Özel Saint Joseph’te okudum. Sonrasında Celal Bayar Üniversitesi Maliye’den mezun oldum. Üniversitede bir yandan da aile işlerimizle ilgilendim. Babamın kurduğu toptan-perakende spor malzemeleri satan ve turizmle gıda alanlarında faaliyet gösteren bir şirkette de çalıştım. Üniversite sonrasında kendi kanatlarımla uçmaya karar verdim ve FedEx’te saha satış sorumlusu olarak çalıştım. Bir süre sonra tecrübelerimi artırmak için İstanbul’a gitmeye karar verdim. Michael Page’de insan kaynakları danışmanı olarak çalıştım. Ardından İzmir özlemim başladı, döndüm. Hep kendi işimi yapma fikrimi de bu dönemde hayata geçirdim. Beyaz yakalı olarak çalışırken, tamamen kendimin ve arkadaşlarımın deneyimlerinden yola çıkarak ofis çalışanlarının sağlıksız ve düzensiz beslenme biçimi olduğunu gözlemledim. Buradan yola çıkarak İzmir’in ilk paket servis restoranı ‘Paketchi’ markasını hayata geçirdim. Çocukluk hayalim profesyonel sporcu olmaktı. Sporcu olamadım ama iyi bir sportmenim. İlk paramı yaz aylarında otellerde animatörlük yaparken kazandım.

MODA
Kendi stilimi yaratırım

* Moda benim için kendimi rahat hissettiğim şeyleri giymektir. Nasıl mutlu ve rahat olacaksam öyle giyiniyorum. Modayı takip etmekle birlikte kendi stilimi yaratmaya çalışıyorum. Renk tercihlerim ağırlıklı olarak mavi ve yeşil tonları. Alışveriş yaparken eşimin zevki ve fikri benim için önemli.

TEKNOLOJİ
Asla geri kalmak istemem

* Elimden geldiği kadar teknolojiyi takip etmeye çalışıyorum. Her çıkan ürünü almam ama geri kalmak da istemem. Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarım var. Üçünü de aktif olarak kullanıyorum.

ASTROLOJİ
Sıcakkanlı ve kararsızım

* Terazi burcuyum. Sıcakkanlıyım. Bazen kararsız olabiliyorum. Her gün okumasam da burcumun bu özelliklerinin beni yansıttığını düşünüyorum.

SEVİMLİ DOSTLAR
Ne zamanım uygun ne de evim

* Eskiden balık, kaplumbağa ve uzun süre köpek besledim. Şu an gerek iş yoğunluğu, gerek uygun ev ortamı olmamasından dolayı hiçbiri yok.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI