"Adnan Kaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Adnan Kaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Adnan Kaya

Dev filosuyla ‘Cirit’ atıyor

TİCARET ve liderlik ruhunda var. Konuştukça anlıyorsunuz ki, sonsuza kadar da olacak! İş hayatına daha çocuk yaşta babasının yanında satış pazarlamayla başladı. Sürücülük, idari işler, muhasebe derken, kendini müdür koltuğunda buldu. Babasının işten çekilmesiyle de şirket kurucusu ve sahibi konumuna geldi. Çekirdekten yetişme kısacası... Şimdi turizm taşımacılığı ve gayrimenkul işi yapıyor. Aynı zamanda sektöründe birçok yeniliğin öncüsü. İşine aşık, ama bir o kadar da yaşamaktan keyif almayı biliyor. Otomobil kullanmaktan, iyi giyinmekten, ailesiyle zaman geçirmekten, seyahat etmekten ve kayak yapmaktan hoşlanıyor. “Ben hayat üniversitesini bitirdim. Hem de doktora yapıp kitabını yazarcasına yaşayarak okudum. Hala da okuyorum” diyen Cirit Turizm Otomotiv Taşımacılık İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Cirit, iş dışı yaşamının bilinmeyenlerini Sıradışı’na anlattı.

Dev filosuyla ‘Cirit’ atıyor

HAYAT FELSEFESİ

* Doğru ve dürüstlük ilkesiyle topluma faydalı olmak, neşe dolu bakmak.

OTOMOBİL

Bence kişinin aynası

* İlk arabam 1994 model beyaz bir Tofaş Doğan SLK idi. Şimdi 2011 model fuji renginde Maserati Granturismo S 4.7 Bianco’m var. Bence bir otomobil kişinin aynasıdır. O kişiyi yansıtır. Bu nedenle benim arabam spor, hızlı ve asil olmalıdır. Trafikte iyi bir sürücüyüm. Otoban dışında asla hız yapmam.

BESLENME

Dev filosuyla ‘Cirit’ atıyor

Dönüşümlü tüketirim

* Hafta içi diyet kahvaltı yaparım. Hafta sonu ise kendimi ödüllendirip sınır tanımam. Kahvaltımda zeytin, peynir, yumurta, domates, salatalık ve yeşil biber olsun isterim. Öğlenleri dışarıda yerim. Kırmızı ve beyaz et ile sebzeyi dönüşümlü tüketirim. Akşam eğer evde isek hafif şeylerle geçiştiririm. Dışarıda isek balık tercih ederim. Ara öğün olarak meyve severim. Mutfakla aram yoktur. Mecbur kalmadıkça girmem. Menemen ve sucuklu yumurtayı iyi yaptığımı söyleyebilirim.

MEKAN

Dev filosuyla ‘Cirit’ atıyor

Önceliğim balık ve et

* İzmir’de Deniz, Yüzde 100, Bostanlı Ayvalık Balıkçısı, Çeşme Ferdi Baba; İstanbul’da Uskumru ve Kaşıbeyaz; Ankara’da Yelken ve Nusret favori mekanlarım. Gittiğim mekanda öncelikle taze ve doğal ürünler, hijyen, özenli servis, kalite ve güler yüz ararım.

SPOR

Araç plakam bile KSK

* Maalesef benim için spor (o da zaman bulduğumda) 30-45 dakike arası yürümekten ibaret. Ancak kışın kayak yapmayı severim. Sürüş tekniği hastasıyım. Araç yarışları ve parkur testlerini severim. Fırsat buldukça da Formula pisti ve arazi parkurlarında araç kullanırım. Drag kalkışı ve tur bindirmede amatör başarılarım mevcut. Karşıyaka vazgeçilmezim olup arabamın plakası KSK’dir. Aynı zamanda Galatasaray taraftarıyım. Zaman yaratabilirsem golf oynamak isterim.

TATİL

Dev filosuyla ‘Cirit’ atıyor

Yılda 5 kez 5’er gün

* Yılda 5 kez yurt içi, 5-6 kez de yurt dışına giderim. Genelde 4-5 gün olur. Uzakdoğu ve Amerika için ise bu süre 8-10 güne çıkabilir. Tatil benim için huzur, kafa dinlenme ve yeniden doğan enerjiyi yaşama aktarmak demek.

HOBİ

Biblo biriktiriyorum

* Otomobil kullanmak, keyifli sürüşler yapmak, iyi giyinmek, kayak sporları, ailemle zaman geçirmek, sık sık seyahat etmek en büyük hobilerim. Gazete ve dergi okumak da keyifli. Elime aldığım şeyi mutlaka okuyup bitirmem lazım. Bu nedenle çok fazla kitap okuyamıyorum. Uzun zaman gerektirdiği için bitiremeden kopuyorum. Canlı müzik dinlemeye bayılırım. O anı yaşamak gerek. Klarnet sesine bayılırım. Değerli biblo ve heykel biriktiriyorum.

KARİYER

Hayat üniversitesi mezunuyum

* İlkokulu Karşıyaka Hamdullah Suphi Tanrıöver İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi Şemikler Lisesi’nde okudum. Hayat üniversitesi mezunuyum! Çalışma hayatıma daha okurken babamın yanında satış pazarlamayla atıldım. Asker dönüşü mesleğimizin mutfağı olan sürücülükle işe başladım. Daha sonra idari işler ve muhasebe derken, kendimi müdür koltuğunda buldum. Babamın işten çekilmesiyle şirket kurucusu ve sahibi konumuna geldim. Şimdi turizm taşımacılığı ve gayrimenkul işi yapıyoruz. “Ticarete aşığım. Sektörümde birçok yeniliğin öncüsüyüm” diyebilirim. Kuruculuğunu üstlendiğim Ege Turizm Taşımacılar Derneği’nin (EGETURDER) aynı zamanda başkanıyım. Ayrıca, İzmir Toplu Taşımacılık ve Servis Hizmetleri Derneği (İZTAD) Yönetim Kurulu Üyesi’yim. Çocukken diplomat olmak isterdim.

GÜNE BAŞLANGIÇ

Erken yat, erken kalk

* Akşam genelde 23.30 civarı yatarım. Davetler olursa bu saat gece yarısına sarkar. Sabah kızımın okulu nedeniyle 07.30’da kalkarım. Evden çıkışım 09.00’u bulur.

MODA

Dev filosuyla ‘Cirit’ atıyor

Sıkı bir takipçisiyim

* Modadan hoşlanırım. Eşim ve kızımla sıkı takipçisiyiz. Sonbahardan yaza kadar hep takım elbise giyerim. İzmir’in sıcağından dolayı birkaç ay spor kıyafetlerle dolaşırım. Lacivert ve koyu füme renkleri severim.

TEKNOLOJİ

Sonuna kadar giderim

* İşimle ilgili teknolojiye sonuna kadar giderim. Facebook ve Twitter’da yokum. Sosyal medyanın zaman zaman özünden uzaklaşıp yanlış kullanıldığı fikrindeyim.

KİMDİR?

Adı ve soyadı: İsmail Cirit
Doğum yeri ve yılı: Manisa, 1966. Ama 41 yıllık Karşıyakalı.
Eğitimi: Şemikler Lisesi
İşi: Cirit Turizm Otomotiv Taşımacılık İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı, EGETURDER Başkanı.
Burcu: Oğlak
Medeni durumu: “Canımdan çok sevdiğim” dediği, “İşyerimde en büyük destekçim olup her konuda yön verenlerdendir” diye eklediği Yasemin Hanım’la 24 yıllık evli. Onur (23) ve Aysu (17) adında 2 çocuk babası.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI