"Adnan Kaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Adnan Kaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Adnan Kaya

Bu adam kıpır kıpır

BİR dakika olsun yerinde duramayan, hayat dolu, enerjik, içinde pil olduğunu düşündüren kıpır kıpır bir insan... İnişli çıkışlı yaşamında doğruyu yanlışı, iyiyi kötüyü nasıl ayırt edebileceğini hala öğrenmeye çalışan duygusal, bir o kadar da tatlı bir adam... “Çok şey bildiğimizi sanıyoruz ama insanoğlu bizi şaşırtıyor, yaşımız kaç olursa olsun bilmediğimiz daha birçok şey olduğunu karşılaşınca anlıyoruz” diyecek kadar temiz kalpli harika bir pasta ve dondurma ustası... Asker ocağının “Tatlıcı”, Çeşme’nin “Dondurmacıbaşı” lakaplı usta ismi... Özel Türk, Fatih, Ege, Çamlaraltı, Türkay Koleji mezunlarının hala unutamadığı İzmir Küçükyalı’daki Cafe Maya’nın eski sahibi, özel muzlu pastaların yaratıcısı... Veli Yüce... Nam-ı diğer ‘Veli Usta’... Size bu hafta bu sıradışı konuğum Yüce’yi tanıtmaktan ayrı keyif alıyorum... Dikkatle takip edin, kısa süre sonra, Türkiye’nin bu özel markasını yaratan Veli Usta evlerinizin vazgeçilmez tatlarından biri olarak ürünleriyle konuğunuz olabilir... Bugün için ise tek şansınız var... Çeşme’de her noktada bu lezzeti tadabilirsiniz... Şimdiden afiyet olsun...

Bu adam kıpır kıpır

HAYAT FELSEFESİ

Kendi yemeyeceğini başkasına da yedirme.

OTOMOBİL

Trafikte iddialı değilim

* İlk arabam 1988 model mavi bir Ford Taunus’tu. 1990’da almıştım. Şimdi 2009 model beyaz Citroen Berlingo’m var. Bir otomobilden temel beklentim kişisel ihtiyacım yanında işime de hizmet verebilmesi. Trafikte çok iddialı olduğumu söyleyemem. Zaten araba kullanmayı da pek sevmem. Çeşme dışına fazla çıkmamaya özen gösteririm.

BESLENME

Balık ve sebzeye aşığım

* Kahvaltısız evden çıkmam. Klasik olanı tercih ederim. Soframda zeytin ve peynir çeşitleri mutlaka olsun isterim. Öğlenleri işyerinde, çalışanlar için pişirilen yemekten yerim. Akşamları balık+salata gibi uykumu kaçırmayacak hafif lezzetleri tercih ederim. Ara öğün olarak meyve ve çerez atıştırırım. Her tür deniz mahsulü ve sebzeyi severek tüketirim. Kırmızı et ve tavukla ise aram pek iyi değil. Mutfağa girip kendi ellerimle lezzetler hazırlayıp sevdiklerime ikram etmekten büyük keyif alırım. Et yemekleri, deniz mahsulleri ve tatlılarda iddialıyım. Yiyen parmaklarını da yer!

MEKAN

Bu adam kıpır kıpır

Lezzet, güler yüz, hijyen

* Doğa ve tarihle iç içe olan veya deniz kenarı restoranlara gitmekten hoşlanırım. Çeşme’de Ferdi Baba, Balıkçı Osman&Muharrem, Veysi’s, Leone; İstanbul’da Ogün Meyhanesi; Ankara’da Hacıbaba; İtalya’da Ciro and Soons en sevdiğim mekanların başında gelir. Gittiğim yerde öncelikle lezzet, güler yüz ve hijyen ararım.

SPOR

Koyu bir Beşiktaşlıyım

* Düzenli olarak yürür ve yüzerim. Siyah-beyaz renklere aşığım. İyi bir Beşiktaşlıyım. İmkanım olsa tenis oynamak isterim.

TATİL

İnsan ve kültür tanıyorum

* Keyfi olarak pek tatil yaptığım söylenemez. Ama işim gereği yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılıyorum. Bu da benim için bir anlamda tatil oluyor. Genelde 3-7 gün arasında değişir. Türkiye’de Karadeniz, dışarıda Avrupa’yı seviyorum. Tatil benim için değişik insanlar ve kültürleri tanımak demek.

HOBİ

Bu adam kıpır kıpır

İşim aynı zamanda hobim

* İşi aynı zamanda hobisi de olan şanslı insanlardanım. Bunun yanı sıra doğa gezileri ile tarih ve şiir ağırlıklı kitap okumaktan da hoşlanırım. Kulağıma güzel gelen ve ruhumu besleyen her müzikten hoşlanırım. İlçemize gelen tiyatro oyunlarını kaçırmamaya çalışırım. Konser ve sinemaya çok sık gittiğimi söyleyemem.

KARİYER

Çalışmaktan hayal kuramadım

* Küçükçay İlkokulu’nu bitirdim. Küçük yaşta iş hayatına atılmak zorunda kaldığımdan eğitim hayatımı devam ettiremedim. 1972-1981 arası çeşitli pastanelerin imalat bölümünde çıraklıktan ustalığa kadar her seviyede çalıştım. 1983’te askerden geldikten sonra kendi işimi kurdum. ‘Çocukken ne olmak isterdiniz?’e yanıtım net: Çalışmaktan hayal kurmaya zaman bulamadım ki! Kazandığınız ilk parayı hiç unutmam, aylık 150 liraydı.

MODA

Kendime yakışanı giyerim

* Modayı takip ettiğim pek söylenemez. Kendime yakışanı düşündüğüm tarzda giyinmekten hoşlanırım. Pastel renkleri tercih ederim. Kıyafetlerimi genelde kendim hazır alırım.

TEKNOLOJİ

Bu adam kıpır kıpır

İdare edecek kadar iyi

* Teknolojiyle aram idare edecek kadar. Facebook sayfam var. Ağırlıklı olarak mesleki, toplumsal ve güncel konuları paylaşırım.

SEVİMLİ DOSTLAR

Sokaktaki tüm dostlar benim

* Evcil bir sevimli dostum yok, ancak özellikle işyeriminin bulunduğu sokaktaki tüm hayvanlar benim. Besler, bakımlarını da yaptırırım.

KİMDİR?

Bu adam kıpır kıpır

Adı ve soyadı: Veli Yüce
Doğum yeri ve yılı: Amasya, 1959
Eğitimi: İlkokul
İşi: Çeşme Veli Usta Dondurmaları’nın sahibi
Burcu: Boğa
Medeni durumu: Şenay Yüce ile evli. Onur Can (27) ve Oğuzhan (21) adında iki çocuğu var.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI