"Adnan Kaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Adnan Kaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Adnan Kaya

Bir turizm duayeni

Bir turizm duayeni

ÜNİVERSİTEDE iktisat okudu, mezun olduğunda bir bankada iş buldu. Ancak masa başında oturmayı sevmediği için bu macerası çok kısa sürdü. Kurulurken geçtiği Turizm Bakanlığı’nda görev yaptığı 30 yıl içinde tam 29 bakanla çalıştı. Türk turizminin bugünlere gelmesinin yolunu açan planlamalarda görev aldı. Antalya’ya ‘Turizmin başkenti’ ünvanını kazandıran 100’den fazla otelin tahsisine imza attı. 1989’da, “İstanbul, 25 tane 5 yıldızlı otele sahip olmadan turizmde dünya markası olamaz” dediğinde herkes gülmüştü. Bugün 56 tane 5 yıldızlı oteli olan İstanbul, 52 tane de 5 yıldızlı otel inşaatıyla onun bile hayallerinin üzerine çıktı. O, bir turizm duayeni. Güman Kızıltan... “Hayal etmeden turizm yapamazsınız. Benim ölçeklerime göre İzmir’de 10 tane 5 yıldızlı otel daha olmadan bu tekerlek kolay kolay dönmez” diyor. 1935 doğumlu olmasına karşın hala simsiyah olan orijinal saçları, bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi, çalışkanlığı, sevecenliği, beyefendiliği, mütevazılığı, alçak gönüllülüğü, içtenliği, sıcaklığı, açık sözlülüğü ile dikkat çeken Kızıltan aynı zamanda örneği günümüzde pek bulunmayan, her daim görüşlerine başvurulan bir bilge kişi. Yılların deneyimini şimdilerde başkanı olduğu İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi aracılığıyla paylaşmayı sürdüren Güman Kızıltan’la keyifli bir sohbete ne dersiniz?

HAYAT FELSEFESİ

Başarısızlıkların olmaması. Hedefe kilitlenip sonuç alınması. Bilinmeyen konularda beyanda bulunulmaması. Millet, devlet ve aile menfaatlerinin öncelikli tutulması. İnsanlarla dostluk. Mutluluklarda paylaşım.

OTOMOBİL

Önce emniyet, sağlamlık

* İlk arabam 1964 model beyaz bir Volkswagen’di. Şimdi 2013 model beyaz Mercedes 180’im var. Bir otomobilde ilk önce emniyet ve sağlamlık ararım. Tabii güvenilir marka, görünüş, zarafet ve renk de önemli. “Trafikte oldukça dikkatli bir sürücüyüm” diyebilirim. Eğer yol müsaitse hızı severim.

BESLENME

Çok iyi makarna yaparım

Bir turizm duayeni

* Kahvaltısız yapamam. Masada yumurta, peynir ve siyah zeytin mutlaka olsun isterim. Bazen de pastırma ya da sucuk. Omleti de severim. Öğlenleri dışarıda hafif sebze tercih ederim. Bazen domates ve peynirli sandviç de yerim. Akşamları eskiden ağır şeyler tüketirdim. Şimdi ya çorba ya da meyve alıyorum. Ara öğün olarak kuru yemiş, çay ve kahvem var. En çok deniz mahsullerini severim. Ara sıra hamur işleri kaçamağı da yaparım. Et son tercihim. Mutfakla aram iyi. Turizmci olduğum için anlarım. Ancak eşim çok güzel yemek yapıyor. Dolayısıyla bana pek bir şey kalmıyor. 4 yıl Roma’da görevde bulundum. Çok iyi makarna yaparım.

MEKAN

Her şeyi yerinde severim

Bir turizm duayeni

* Balığı balıkçıda, kebabı kebapçıda, ev yemeklerini esnaf lokantalarında yemeyi severim. İzmir’de Balıkçı Seyit, Ankara’da Trilya, Bodrum Gölköy’de Kılıç ve Orkide, İstanbul Beyoğlu’nda Çiçek Pasajı en sevdiğim mekanlar arasında. Bir mekanda mutlak hijyen, ambiyans, ilgi ve tabii ekonomik fiyat ararım.

SPOR

Eskiden futbol oynardım

* Ne yazık ki sadece yürüyorum. Ara sıra bisiklete biniyorum. Eskiden futbol oynardım. Sonra bir kaza sonucu bıraktım. Galatasaray ve Göztepe’yi tutuyorum. Hentbolu çok sevdim ama yapamadım.

TATİL

Kafa boşaltıp tazelenirim

* Yılda birkaç defa yurt dışına çıkarım. Çeşme’den yaz kış vazgeçemem. Bodrum’u da severim. Genellikle 1 hafta kalırım. Hafta sonlarını da değerlendiririm. Tatil benim için bir anlamda kafa boşaltma, dostlarla buluşma, gördüklerimle fayda sağlama ve bilgi tazeleme anlamına geliyor.

HOBİ

Çok sayıda tespihim var

Bir turizm duayeni

* Tespih ve porselen koleksiyonum var. Kitap hayatımın olmazsa olmazı. Tarih, felsefe, turizm, sanat... Hepsini okurum. Caz ve klasik başta olmak üzere müziğin her türlüsünü dinlerim. İzmir Kültür ve Sanat Vakfı’nın kurucularındanım. Konser, tiyatro ve bale gösterilerini kaçırmam.

KARİYER

Bankacılığı sevmedi ve...

Bir turizm duayeni

* İstanbul Feriköy İlkokulu, Şişli Ortaokulu, Beyoğlu Atatürk Lisesi, İzmir İktisadi ve Ticari Bilimler’i bitirdim. Mezun olduktan sonra Emlak Kredi Bankası’na girdim. Ancak bankacılığı sevmedim. 1963’te Turizm Bakanlığı’na girdim. Bakanlığın kuruluşunda görev aldım. İzmir ve İstanbul Bölge Müdürlüğü’nde bulundum. Daha sonra Ankara’da Tanıtma Genel Müdürü ve Müsteşar Yardımcısı olarak çalıştım. Londra, Roma ve Kopenhag büyükelçiliklerimizde toplam 12 yıl turizm müşavirliği yaptım. Emekli olduktan sonra 4 sene EBSO Genel Sekreterliği görevini yürüttüm. Halen İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanıyım. Çocukken en büyük arzum gazeteci olmaktı. İlk paramı Ankara’da okurken bir ara Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde çalışıp kazandım. İlk maaşım 95 liraydı.

GÜNE BAŞLANGIÇ

Çıkışımı 2 saat öteledim

Bir turizm duayeni

* Genellikle saat 23.00 gibi yatar, 06.30’da da kalkarım. Çalıştığım dönemlerde 08.00’de evden çıkardım. Şimdi 2 saat öteledim. Ya özel ofisimde, ya başkanı olduğum İzmir Büyükşehir Kent Konseyi’nde, ya da halen köşe yazdığım Gözlem’de olurum.

MODA

Abartılardan hoşlanmam

* Modayı zevkle takip ederim. Abartıları sevmem. Kendime yakışanı tercih ederim. Füme ve lacivert tonlarından hoşlanırım. Yazın açık ve renkli tonları giyerim. Alışverişimi kendim yaparım. Ama eşimin yardımından ve beğenisinden de yararlanırım.

SEVİMLİ DOSTLAR

Apartman yaşamında zor

* Apartman hayatında kuş hariç hayvan sahibi olmayı uygun bulmuyorum. Oğlumun köpekleri var, gidince onları seviyorum.

KİMDİR?

Adı ve soyadı: Güman Kızıltan
Doğum yeri ve yılı: Samsun, ama İzmir Torbalı nüfusuna kayıtlı, 1935
Eğitimi: İzmir İktisadi ve Ticari Bilimler
İşi: Emekli turizm ataşesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı
Burcu: İkizler
Medeni durumu: İzmir Kız Lisesi İngilizce öğretmenliğinden emekli Bercis Kızıltan’la evli. Ahmet İhsan (Luanda Türkiye Büyükelçisi) ve Sinan (Ege Canlı Hayvan ve Su Ürünleri İhracatçı Birlikleri Başkanı, Kılıç Holding Yönetim Kurulu Üyesi) isminde iki erkek babası. Gelinleri Zeynep Kızıltan diplomat, Ersin Kılıç Kızıltan Kılıç Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı. Alp, Defne, Gürhan ve Serhan isminde 4 de torunu var.

X