"Adnan Kaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Adnan Kaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Adnan Kaya

Babasının oğlu

ATİLLA Hülagü ismini aranızda hatırlayan var mı bilmiyorum. Ama ben kısaca anımsatmak istiyorum.

O, 1961’de, yaptığı özel ayakkabılarla, 8’inci denemesinde İstanbul Boğazı’nı (Baltalimanı’ndan Anadolu Hisarı’na) 56 dakikada yürüyerek geçen ilk insan... Steve Frayne’den tam 50 yıl önce suyun üstünde yürümeyi başaran pırıl pırıl bir denizci yüzbaşımız... Ne yazık ki, en büyük hayali olan Süveyş Kanalı’nda yürüyemeden bu hayata gözlerini yummuş, unutulmaya yüz tutmuş bir efsane. Bu haftaki konuğu ise onun oğlu. Yani sevgili Erol Hülagü... Sanırım genleri babasından geçmiş. Zira, o da babası gibi hep ‘ilk’leri yapmak isteyen ve bunu da başaran biri. Neler mi? Türkiye’nin en büyük satış destek şirketini kurdu. 250 dönüm çöplükten en büyük otomobil yarış pisti İzmir Yarış Pisti’ni yaptı. İlk özel motosiklet kupasını düzenledi. Çocuklara güneş enerjili otomobil yaptırıp yarışmalarını sağladı. İzmir’de ilk alternatif enerji çalıştayını düzenledi. Trafikten çekilmiş Hacı Murat’ları yarıştırdı. Türkiye’nin sürdürülebilir tek bisiklet turunu organize etti. Tabii bunlar bir çırpıda akla gelenler. Emin olun sayısını kendisi de hatırlamıyor! Tam bir koşturmaca adamı. Hem daim dinamik, her daim enerjik. Pire gibi... Ya da bir nevi atom karınca... Bir o kadar da yaratıcı. Ve tüm bunları çocukluk hayali olan orkestra şefi gibi büyük bir ahenkle gerçekleştiriyor. Hayat felsefesine uygun olarak mutlu olduğu, keyif aldığı işleri yapıyor. İnanılmaz gözlemci. Öğrenmeye aç. Öğretme ve paylaşma konusunda müthiş bonkör. Ne olursa olsun o hep çok iyi. Şükretmeyi bilenlerden. Ailesi her şeyin önünde. ATV motosiklet tutkunu. Salatalarıyla ünlü. Tipik koç. Kabına sığmıyor. Yönetici ruhlu. Organizasyonu ve yeniliği seviyor.

Babasının oğlu

HAYAT FELSEFESİ

Hayattan zevk al. Mutlu olduğun, keyif aldığın işleri yap. Devamlı gözlem yap. Öğren, öğret ve paylaş. ‘Nasılsın?’ diye sorulduğunda mutlaka ‘Çok iyiyim’ de. Çok iyi olursun, çok iyi olur. Daima şükret. Ailem her şeyin önündedir. Annemin, eşimin ve çocuğumun önüne hiçbir seçenek olamaz.

OTOMOBİL

Kimse sağda oturtamaz

* İlk arabam Anadol’du. Ön tamponunu söküp 15 santimlik çelik çekme boru koymuştum. İsmi ‘İtici’ idi. Şimdi Renault Scenick kullanıyorum. Hep soldayım. Çok da keyif alırım. Sağda oturmaktan tedirgin olurum. Alacağım araç yüksek olmalı, çevremi rahat görmeliyim, rahat binip inmeliyim, içi ferah, otomatik olmalı. ATV motosikletim var. Yıllardır şehir içinde ve Çeşme’e onu kullanırım. Yavaş ve sakin bir sürücüyüm. 1977’den bugüne sadece 3 kez ceza yedim.

Babasının oğlu

BESLENME

Salatalar benden sorulur

* Hafta arası erken saatte tost veya taze meyve ile Nesfit’ten oluşan kahvaltı yaparım. Hafta sonu daha mükellef olanı tercih ederim. Sofrada mutlaka tereyağ da olsun isterim. Öğle yemeklerini asla atlamam. Olabildiğince ev yemeklerini tercih ederim. Zira, kan şekerim düşer. Organizasyonlar sırasında bazen gecikir ancak arada bol su takviyesi yaparım. Büyük aktivitelerin olduğu gün 2.5 - 3 kilo veririm. Akşam mutlaka ailemle birlikte masaya otururum. Çok ağır olmayan lezzetleri tüketirim. Cuma, cumartesi ve pazar akşamları sebze yemem. Nerede olursam olayım keyif alacağım sofra kurarım veya otururum. Ara öğün olarak saat 11.00 gibi ceviz, bisküvi; kuşluk vakti de kurabiye, bisküvi atıştırırım. En çok balık ızgara ve tütsülenmiş et severim. Mutfakla aramın iyi olduğunu söyleyebilirim. Her zaman salataları ben yaparım. Sıkışınca uğraştırıcı olmayan bi çok yemeği de yapabilirim. Özel sosla ızgarada balığım ve salatalarım (görsel ve lezzet olarak) beğenilir.

MEKAN

Çözüm odaklı hizmet ararım

* Gideceğim yerin konumu önemli, çıktığım zaman eziyet çekmemeliyim. Tabii temizliği, lezzeti ve servisi de belirleyici diğer unsurlar. İzmir’de Balıkpişiricisi Veli Usta, İstanbul Moda’da Koço, Boston’da Legal Seafood, Los Angles’ta Bubba Gump favorilerim arasında. Bir mekanda keyifli ortam, güler yüz, çözüm odaklı hizmet ve lezzet ararım.

Babasının oğlu

SPOR

Ralli derecelerim var

* Şimdilerde spor yapamıyorum. Dizlerim rahatsız, kıkırdak problemim var. Daha önceleri kayak kayar ve uzuuunnn yürüyüşler yapardım. Go - kart yarışlarında ve Ahmet Tarhan’la katıldığımız rallilerde birçok derecem var. Karşıyakalıyım. Ulusalda takım tutmuyorum. Son 2 yıldır Beşiktaş ve Beşiktaşlılara saygı duyuyorum.

TATİL

3 günden fazlası sıkar

* Fırsat buldukça kısa tatiller yaratırım. Aynı yerde 3 günü geçince sıkılırım. Dinlendiğimiz yer canlı, hareketli, temiz, yeni ve farklı olmalı. Bulunduğum yerden mutlaka yeni bilgilerle ayrılmalıyım. ABD’yi (New York, Boston, Los Angles, Orlando, Deytona, Miami) çok severim. Yenilikleri, kuralları, hayalleri, büyüklüğü hoşuma gider. Avrupa’dan da (Berlin, Barcelona, Amsterdam) keyif alırım. Japonya’ya bir kez gittim. İnsanların birbirine saygısı o kadar fazla ki, insan yoruluyor. Bir daha gider miyim bilemem. Sanırım 1 kere yeter.

Babasının oğlu

HOBİ

Bisikletsiz büyük keyif

* Bisiklet, bahçe bitkileri ve bahçe en sevdiğim hobilerim. Beni sürükleyecek kitapları okumaktan keyif alırım. En son Zülfü Livaneli’nin Serenad’ını okudum. Müzikle aram çok iyi. Müziksiz bir yaşam düşünemem. Günün her anında yaşamımda müzik vardır. Bach ve Vivaldi de dinlerim, Ege türküleri de... Tabii, yerine ve zamanına göre. Katıldığım seminer, toplantı ve organizasyonların giriş kartları ile temalı park, konser, müze giriş biletlerini saklıyorum. Zevk alacağım konserleri kaçırmak istemem. Kızım Türkiye’deki asistanı ve sahne çevirmeni olduğu için Andre Rieu’nun konserlerini kaçırmam. Kızımın konserlerini de olabildiğince takip ederim. Filmleri genelde evde izlerim. En sevdiğim ve etkilendiğim, defalarca izlediğim iki film var: ‘Güneş İmparatorluğu’ ve ‘Mesajınız Var...’

KARİYER

‘İlk’leri yapmak istedim

* Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme mezunuyum. Fakültede okurken Ajans Mar Reklamcılık A.Ş.’de çalıştım. Askerlik sonrası kurduğum Tar Ajans’ı 2009’a kadar çalıştırdım. Tüm hizmet ajansı ve Türkiye’nin en büyük satış destek şirketiydi. Daha sonra yine Türkiye’nin en büyük otomobil yarış pisti İzmir Yarış Pisti’ni yaptım. 250 dönüm çöplük araziyi otomobil sporları kompleksine dönüştürdüm. Daima ilkleri yapmak istedim. Türkiye’de ilk ve tek otomobil yarış pisti sahibiydim. İlk özel motosiklet kupasını düzenledim. Toplam 6 yıl sürdü. Kuryeler arası birinciyi Japonya’da yarıştırdım. Tansaş’la ‘Geleceğin 100 Bilimadamını Arıyoruz’ projesi kapsamında çocuklara güneş enerjili otomobil yaptırıp yarışmalarını sağladım. İzmir’de ilk alternatif enerjiler çalıştayını düzenledim. Trafikten çekilmiş Hacı Murat’ları yarıştırdım. Türkiye’nin sürdürülebilir tek bisiklet turunu organize ettim. Yine Tansaş’la Bisikletli Pazarlar ile 82 hafta 82 tura imza attım. Liselerarası Bisiklet Yarışı’nda 2 yıl toplam 126 okuldan 760’şar gencin yarışmasına öncülük ettim. Çocukken orkestra şefi olmak isterdim. İlkokul 3’e giderken babamın reklam malzemelerinin yapımına yardım etmiş, verdiği parayla futbol topu almıştım.

Babasının oğlu

GÜNE BAŞLANGIÇ

Programı oluşturup çıkarım

* 24.00’ten önce yatamam ama 07.00’de mutlaka kalkarım. Günün programına göre 08.30 - 09.00 arası evden çıkarım. 07.15’ten itibaren televizyonu açar, haberleri takip eder, kahvaltımı yapar, günün programını oluşturur, internetten haberlerin takibiyle yaşama katılırım.

MODA

Rahat, çok renkli olmayan

* Modayı çok fazla takip etmem. Aldığım kıyafetler benim adıma takip eder. Rahat, çok renkli olmayan, marka olmayan ama kaliteli ürünleri seçerim. Lacivert, mavi ve krem renkleri severim. Beğendiğim, üzerimde duruşundan mutlu olduğum kıyafet benim için en iyi kıyafettir.

Babasının oğlu

TEKNOLOJİ

Günde 1 saatimi ayırırım

* Teknolojiyi takip ederim, ama fazla uygulayamam. Facebook’ta aktifim. İletişim ve yeniliklerin takibi, paylaşımı yönünden çok faydalı olduğuna inanıyorum. Sosyal medyaya günde 1 saatimi ayırırım. Daha çok yaptığım organizasyonları, öğrendiğim yeni bilgileri ve teknolojik konuları paylaşırım.

SEVİMLİ DOSTLAR

‘Bobbix’imi unutamam

* Geçen yıl 14 yaşında vefat eden ‘Bobbix’ isimli Cooker cinsi köpeğimiz vardı. Çok severdik, zor oldu ayrılık. Şimdi bahçede beslediğimiz kediler, kuşlar var.

ASTROLOJİ

Kabıma sığmam taşarım!

* Koç burcuyum. Özelliklerinin bana tamamen uyduğunu düşünürüm. Ben de kabına sığmayan, yönetici ruhlu, organizasyonu ve yeniliği seven biriyim.

KİMDİR?

Adı ve soyadı: Erol Hülagü
Doğum yeri ve yılı: İstanbul, 1959
Eğitimi: Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi
İşi: Eski reklamcı, Karşıyaka Bisiklet Merkezi’nin sahibi
Burcu: Koç
Medeni durumu: Bahçeşehir Koleji Müdürü Zeynep Hülagü ile evli. Bahçeşehir Üniversitesi’nde asistan olarak çalışan ve aynı zamanda müzikle uğraşan Nil İpek Hülagü Öztürkmen adında kızı var.

X