"Adnan Kaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Adnan Kaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Adnan Kaya

200 çocuğu var

SAĞLIK sorunları nedeniyle iki bebeğini doğmadan kaybetti, zor günler geçirdi, imdadına kendisi gibi eğitimci olan eşi yetişti, çocuklarla bir arada olsun, onlara olan hasretini gidersin diye bahçeli evlerini anaokuluna çevirdi. Anaokulu öğretmeni bir annenin kızı olan Dilek Soylu, daha birinci ayını doldurmadan 30 öğrenciye eğitim vermeye başladı, şimdi ise kendini adadığı yüzlerce çocuğa sahip. Üç minikle başladığı anaokulu serüveninde pek çok ilke imza atan Soylu, geçtiğimiz günlerde dördüncü şubesini açtı. İzmir’e bir kolej kazandırmak ve franchising vermek için koşturan Dilek Soylu’nun anaokulundan üniversiteye, hatta iş hayatına kadar uzanan projesi de var. Gününün neredeyse tamamını okulda geçiriyor. İşinde çok disiplinli. Ama çocuklarla ve velilerle iletişimi müthiş. Hayat felsefesini mutluluk ve başarı üzerine kuran Soylu, sosyal hayatında da çok aktif. Yağlı boya resim yapıyor, dekorasyon ve peyzajla ilgileniyor. Antika kıyafet ve mobilyaya da düşkün. Folklor de oynuyor. Yörem Halk Oyunları Derneği’nin kurucularından. Ege, Türkiye ve yurt dışı birincilikleri var. Bilardoyu da yabana atılmayacak kadar iyi oynuyor! Yemek yapmada pratik, şık sofralar kurmayı seviyor. Şeker hastası olmasına rağmen kolay kolay sinirlenmiyor. Kavgacı yapısıyla değil, sakinliğiyle karşısındaki pes ettiriyor. Samimi ve dürüst. Gülmeyi de çok seviyor. İşte miniklerin Dilek annesi...

200 çocuğu var

HAYAT FELSEFESİ
Mutluluk ve başarı...

KİMDİR?
Adı: Dilek Soylu
Doğum yeri ve yılı: İzmir, 1971
Eğitimi: Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği
İşi: Soylu Anaokulları Kurucusu
Burcu: Yengeç, yükseleni aslan
Medeni durumu: Edebiyat öğretmeni Sacit Soylu ile evli

OTOMOBİL
Konfor ve rahatlık ararım

* İlk arabam 1996 model Renault’tu, şimdi 2012 model siyah arazi tipi Hyundai kullanıyorum. Otomobillerimle aramda isim koyacak kadar duygusal bağım olmadı. Bir arabada öncelikli olarak konfor ve rahatlık ararım.

BESLENME
Göçmen böreğim meşhurdur

* Kahvaltısız güne başlamam. Yumurta ve peynirsiz yapamam. Öğlenleri genelde dışarıda yerim, mevsime uygun gıdalar tüketirim. Akşamları ev yemekleri ve ağırlıklı sebze tercih ederim. Mutfağı severim. Elimden her türlü lezzet gelir. Göçmen böreği, güllaç ve karnıyarıkta iddialıyım!

200 çocuğu var

MEKAN
Güleryüz her şeyden önemli

* İzmir’de Ege Park ve Forum Kitchenette, % 100 Cafe, Midpoint, Bostanlı Girit Adası, Kordonboyu Balık Pişiricisi ve Şamdan en sevdiğim yerler arasında. Gittiğim mekanda sırasıyla güleryüz, temizlik ve kalite ararım.

SPOR
Yüzüyor, pilates yapıyorum

* Şu an hayatımda spor olarak yüzme ve pilates var. Galatasaraylıyım. Milli Takım’ı da destekliyorum. Ülkemi yurt dışında başarıyla temsil edecek yüzücü olmak isterdim.

TATİL
Reset’ atıp yenileniyorum

* Yılda bir kez tatilye çıkabiliyorum. Genelde 1 hafta. En çok 10 gün. Kışın Kapadokya, yazın Antalya, her mevsim Bodrum’a gitmekten keyif alıyorum. Yurt dışı tercihim daha çok İtalya, Fransa, Belçika ve İngiltere. Tatil benim için dinlenmek, reset atmak demek.

200 çocuğu var

HOBİ
Resim, antika ve folklor

* Yağlı boya resim, dekorasyon, peyzaj, çocuklarla oynamak en büyük hobilerim. Antika kıyafet ve mobilyaya da ilgim var. Kendi çapımda koleksiyonerim diyebilirim. Ayrıca, iyi bir kitap okuruyum. Her türlü müziği seviyor ve dinliyorum. Folklor de oynuyorum. Yörem Halk Oyunları Derneği’nin kurucularındanım. Ege, Türkiye ve yurt dışı birinciliklerim var. Bilardo masası olan bir arkadaşım var. Onlara gittiğimde ıskatayı alır, birkaç vuruş yaparım!

200 çocuğu var

KARİYER
Çocukluk hayalim vekillikti

* Sırasıyla Vali Rahmi Bey İlkokulu, Buca Ortaokulu, Buca Lisesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Oxford Peers Collage’de okudum. İş hayatıma Ankara Üniversitesi TÖMER’de başladım. Yurt içi ve dışında çeşitli kolejlerde yıllarca yöneticilik yaptım. 2007’de Soylu Anaokulları’nı kurdum. Halen 4 şubemiz var. Aynı zamanda Soylu Etüt Merkezi adında, kurulduğu yıl Türkiye dereceleri alan bir eğitim kurumumuz mevcut. Türkiye’de bir eğitimci tarafından verilen ve denetlenen ilk franchising bana ait. Aralarında HİS Federasyonu İl Temsilciliği, AISEC Eğitim Koordinatörlüğü, İZKEF Başkan Yardımcılığı da bulunan birçok sivil toplum kuruluşunda görev aldım. Şu an İzmir Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Etüt Merkezleri Dernek Başkanlığı, Beyaz Nokta Vakfı ve Beyaz Nokta Gelişim Derneği İzmir Şubesi Başkan Yardımcılığı ve İzmir Ticaret Odası İş Kadınları Kurul Üyeliği yapıyorum. Çocukken milletvekili olmak isterdim.

200 çocuğu var

MODA
Şık, sade ve spor olmalı

* Kendime yakışanı giyerim. Şık, sade ve spor giyimden hoşlanırım. Pastel renkler hoşuma gider. Arada canlı renkleri de tercih ederim. Hazır giyinirim, kıyafetlerimi de kendim alırım.

SOSYAL MEDYA
4 bin civarı arkadaşım var

* Teknolojiyle aram gayet iyi. Hem Facebook’ta, hem de Twitter’dayım. 4 bin civarında arkadaşım ve takipçim var. Aralıklarla günde toplam 2 saat vakit ayırırım. Ağırlıklı olarak okullarımı, oradaki çocuklarımı, ailemi, dernek etkinliklerini paylaşırım.

SEVİMLİ DOSTLAR
Biri ‘Nazlı’, diğeri ‘Mutlu’

* İki Japon balığım var. Biri ‘Nazlı’, diğeri ‘Mutlu’. İkisinin de ismini öğrencilerim koydu.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI