"Abdulkadir Selvi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Abdulkadir Selvi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Abdulkadir Selvi

İhraç edilenler nereye müracaat edecek?

CUMHURBAŞKANI Erdoğan’ın başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu’nda gündem maddelerinden biri, FETÖ’yle mücadele kapsamında kamudan ihraç edilenlerdi.

İlginç olanı, bu konuyu Bakanlar Kurulu’nun gündemine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın getirmesiydi. O Cumhurbaşkanı ki, darbecilerin öldürülmesi için özel birliklerle oteline baskın yaptığı kişiydi.

 

Ülkenin cumhurbaşkanı olacaksınız ama o gece uçakta eşiniz, çocuklarınız ve torunlarınızla bir meçhule doğru uçacaksınız. Zor bir psikoloji.

 

KADER NEYSE O OLUR

 

Madem darbe gecesine gittik. O geceye ilişkin bir anekdotu paylaşmak istiyorum.

 

15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece yarısı.

 

Yer Trabzon Dernekpazarı.

 

Televizyonlardan tankların Boğaz Köprüsü’ne çıktığını gören halk, darbeye karşı ilçe meydanında toplanmış.

 

Televizyondan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağının havada olduğu haberi geçiyor.

 

Bir iskemlenin üzerinde o haberi izleyenlerden birisi de Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın babası gazeteci-yazar Sadık Albayrak. Hemen yanında olan kişi ise eski bakanlardan Eyüp Aşık.

 

Eyüp Aşık bir ara Sadık Albayrak’a dönüp, “O uçağın içinde senin dünürün, oğlun, gelinin, torunların var. Ne kadar sakinsin böyle” diyor. Aslında çok ateşli bir hatip olan Sadık Albayrak şu cevabı veriyor: “Kader neyse o olur.”

 

PARASIZ EKMEK DAĞITAN FIRINCI

 

Madem o geceye değindik...

 

Dernekpazarlılar meydanda sabahlıyor. Sabaha karşı belediye, fırından taze ekmek alıyor, acıkanlara ekmek, helva ve üzüm dağıtıyor. Sonra ekmeklerin parasını ödemek üzere fırına gidiyorlar. Fırıncı, “Bu ekmeğin parasını almak bana yakışır mı” diye karşılık veriyor. O gün para almıyor. 

 

Bugüne dönecek olursak, Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ’den ihraçlar konusunda, “Şu var ki at izi it izine karışmış vaziyette” diye uyarıda bulundu.

 

15 Temmuz gecesi aracına ateş açılan, Ilgaz’da sığındığı karayolları tünelinden darbecilerle mücadele eden Başbakan Binali Yıldırım ise, “Ülke menfaatine ise hata yapın ama hainlik yapmayın” dedi.

 

Cuma günü Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında yapılan AK Parti MYK toplantısında da gündem maddelerinden biri bu konuydu. Haber vereyim, birkaç küçük ilçenin belediye başkanı önümüzdeki günlerde FETÖ’den ihraç edilecek.

 

9 MİLYONDA 10-20 KİŞİ

 

AK Parti genel başkan yardımcısı Yasin Aktay, toplantıda önemli bir değerlendirme yapıyor. “17 Aralık’tan bu yana kongre süreçleri nedeniyle teşkilatlarımızda FETÖ’yle ilgili ön ayıklama yaşandı. Kendisini gizlemeyi başaran isimler de tespit edildikçe ayıklanıyor. Ondan ötesi fitnedir. Şüphe ve dedikodular konusunda çok hassasız. 9 Milyonluk AK Parti üyesi arasında ByLock programını kullanan 10-20 kişi.”

 

FETÖ’yle mücadelenin bir fantezi olmadığını 15 Temmuz’da gördük. Bu mücadele Türkiye’nin beka sorunu haline geldi. Ancak Ergenekon’la mücadele sulandırıldı ama FETÖ ile mücadelenin sulandırılmasına izin verilmemeli.

 

AK Parti milletvekilleriyle, bakanlarla konuşuyorum.

 

Açığa alınanlar, ihraç edilenler AK Parti milletvekillerini bunaltmış durumdalar. Tabii kimse ben FETÖ’cüyüm demez. Ama her açığa alınan, ihraç edilen de FETÖ’cü değil. Aralarında mağdur olanlar var. Birileri bu mücadeleyi araçsallaştırmaya, sulandırmaya çalışıyor.

 

Başbakan yardımcısı Nurettin Canikli, “Hata oranımızın da çok düşük olduğunu görüyoruz. Ben FETÖ mensubu değilim diyerek gelenlerin oranı yüzde 1’in bile altında” dedi.

 

KHK İLE GERİ DÖNECEKLER

 

Buna rağmen ihraç edilenler arasında mağduriyetinin giderilmesini isteyenler için bir itiraz mekanizması oluşturulmaya çalışıyor. Canikli ayrıca, haksız yere ihraç edildiği tespit edilenlerin aynı yöntemlerle görevine iade edileceğini açıkladı.

 

Peki bu itiraz kanalları ne olacak ve nasıl işleyecek, mağdur olduğunu düşünenler nereye itiraz edecekler? İtirazları incelemek üzere illerde valilikler, Ankara’da ise Başbakanlık bünyesinde bir birim oluşturulacak. İtirazlar buralara yapılacak. KHK ile ihraç edilenler KHK ile geri dönecek. Ancak henüz bu birimler oluşturulmadı. Bayramdan sonraki ilk işlerden biri bu olacak.

X