04 Ekim 2015 Pazar 20:00
ÜYE GİRİŞİ / ÜYE OL
BENİM SAYFAM
GÜNDEM
EKONOMİ
MAGAZİN
SPOR
DÜNYA
PLANET
EKONET
PİYASANET
IMKB 82406
DOLAR 1.7690
EURO 2.3580
€ / $ 1.3343
SAĞLIK
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SİNEMA
ASTROLOJİ
TV REHBERİ
EN İYİ ON
YAZARKAFE
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
ANKETLER
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDAA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
HÜRLİST
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
OYUN
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
HÜRRİYET EĞİTİM
HÜRRİYET KAMPÜS
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
YAKALA.CO
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
SAYISAL LOTO 31/12/2011
2 - 8 - 25 - 27 - 30 - 47
ŞANS TOPU 12/02/2013
4 - 5 - 14 - 18 - 30 - 3
SÜPER LOTO 20/12/2012
19 - 23 - 26 - 28 - 36 - 49
>> On Numara Sonuçları
ANA SAYFAM YAP
FAVORİLERİME EKLE
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
İNTERNET GRUBU
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Yazarlar
30 Nisan 2007

Prof.Dr. Mikdat KADIOĞLU

 

ABD’yi tehdit eden en kötü 10 doğal afet


Katrina Tayfunu ve 11 Eylül terör saldırılarının ardından ABD, afet yönetim sistemini ve planlarını yeniden gözden geçiriyor.

Her ne kadar trafik kazaları ve savaşlar daha fazla insanın ölümüne neden oluyorsa da bilim insanları, ABD’de olmasından korktukları en kötü doğal afetler için bir liste hazırlamış. Benzer bir listeyi Türkiye için hazırlarsak bizim listemizdekiler de mutlaka bu afetlerin bazılarına benzer veya onlarla aynı olurdu.

10. Kuzeybatı Pasifik Depremi

Kısa bir süre içinde 9 veya daha büyük bir deprem Kuzey Kaliforniya ile Kanada arasında olabilir. Sallantı yerel olarak yıkıcı olacak ama bölge için en büyük tehdit depremin tetikleyeceği tsunami. Bu deprem, 2004’te Endonezya’da ölümcül tsunamiyi oluşturan depreme sismik olarak benzer olacak.

9. New York Tayfunu

Tayfun gibi büyük tropikal fırtınalar bazı şehir ve kasabaları daha önceleri doğrudan vurmuştu ama bunların tekrar görülmesi insanların onları hatırlayamayacağı kadar uzun zaman alıyor. Bu durum, halkın duyarlılığını kaybetmesine ve bölgeden tahliye olmasına yönelik uyarılara uymamasına neden oluyor. New York’un tahliyesi için 24 saate ihtiyaç var ama kuzeye çıkan tayfunların verdiği uyarı zamanı sadece birkaç saat. Büyük bir tayfunun New York’u da vuracağı kesin ama ne zaman bilinmiyor.

8. Asteroit çarpması

Bir sonraki asteroitin ne zaman Dünya’ya çarpacağını kimse söyleyemiyor. Olasılıklar on yıl, yüz yıl için böyle bir şey göstermiyor fakat bilinmeyen bir uzay taşı her an bir yerlerden gelebilir. Birçok uzman kıtanın yarısında katostrofik etki yaratabilecek böyle bir şeyle baş edilebilmesi için şimdiden plan yapılmasını istiyor.

7. Los Angeles’ta tsunami

Kaliforniya’nın güneyinden büyük bir deprem ve 42 milyar dolarlık hasara neden olabilecek bir tsunamiyi tetikleyebilecek fay hattı geçiyor. Buradaki tsunami kıyıya çok yakın olduğu için kıyıda yaşayanların kaçmak için vakti olmayacak. Tsunamiye bir de depremin etkisi eklenince Katrina Tayfunu gibi bir şey ortaya çıkıyor.

6. Süper volkan patlaması

Belki de yüzlerce, hatta milyonlarca yıl içinde böyle bir şey olmayacak fakat ne zaman olacağını da kimse bilmiyor. Örneğin Yellowstone ABD’de bir gün patlayacak. Böyle bir şey olursa etrafındaki binlerce kilometrelik alandaki tüm yaşamı yok edecek ve ABD’nin tümünü bir metre kalınlıkta küller kaplayacak.

5. Ortabatı depremi

Bir zamanlar az sayıda insanın yaşadığı Ortabatı ABD’de merkez üssü Missouri’de olan 3 adet 8 büyüklüğünde depremden sonra yaklaşık olarak iki yüzyıl geçti. Bu sessiz yıllardan sonra büyük bir deprem artık kaçınılmaz. Şimdi bu bölgede nüfus yoğunluğu çok arttı ve binalar istenildiği kadar depreme dayanıklı değil.

4. Sıcak hava dalgaları

Sıcak hava dalgaları ABD’de yaşayanlar arasında en çok ölüme neden olan doğal afet. Geçmişteki sıcak hava dalgaları nedeniyle 10 bin kişinin öldüğü hesaplanıyor. Küresel ısınmayla şehirler daha sıcak bir hale geldikçe yazın elektrik sistemi klima kullanımından dolayı oluşan yüklenmeleri kaldıramıyor. Bu da yaşlı nüfusun erken hasadı anlamına gelen ölüm riskini artırıyor.

3. Doğu kıyılarında tsunami

Hiçbir kıyının tsunamiden kurtuluşu yok. New York gibi dünya şehirlerinin imparatoru sayılan dev yerleşimlerin bulunduğu ABD’nin doğu kıyıları Atlantik Okyanusu’na düşebilecek bir gök taşıyla sular altında kalabilecek. Astronomların gözü şu an uzayın derinliklerinde yol alan ve dünyaya çarpma ihtimalleri olan taşların üzerinde. Kozmosun bir sürpriz yapabileceği hiç unutulmamalı.

2. Meksika Körfezi’nde tsunami

Karribian denizindeki fay hattı daha önceleri bölgede ölümcül tsunamiler oluşturmuş. Şu an yapılan tahminlere göre 35 milyon insan yakınlarında her an oluşabilecek bu tsunaminin tehdidi altında yaşıyor.

1. Dünya’nın yok edilmesi

Evet şimdiye kadar hiç kimse gezegenimiz toptan imha olduğunda ne yapacağımız konusunda çok fazla kafa yorup korkmadı. Fakat en azından bir kişinin bu büyük tehlike üzerine düşünmesi gerekiyormuş! Böyle bir şey olur mu? Olursa ne zaman olur? Dünya’nın bir kara delik tarafından yutulması ve anti madde reaksiyonuyla patlayarak parçalanması, bilimsel anlamda böyle bir listenin birinci sırasına konulacak kadar ciddiye alınıyor. Hálbuki Dünya sonsuza dek var olacak şekilde inşa edilmiş gibi duruyor. Şu an onun 4,550,000,000 yıllık yaşı var. Ağırlığı 5,973,600,000,000,000,000,000 ton. Bu yaşına kadar sayısız yıkıcı asteroit çarpmasıyla karşılaştı ama hálá taş gibi! Yani Dünya’yı toptan imha etmek o kadar kolay değil ama bir ihtimal diye düşünülmesi gerekiyor.arkadaşıma yolla yazıcı için
Yazarlar Arşivi
Prof.Dr. Mikdat KADIOĞLU
Tüm yazıları
Yazarlar
Doğan HIZLAN
Müzik arşivinizi zenginleştirin

Mehmet Y. YILMAZ
Söylemeden önce iki kere düşünmek gerek!

Fatih ÇEKİRGE
3D gözlükle bakınca nasıl bir manzara çıkıyor

Ahmet HAKAN
Oruç tutmayana kötek atmak caiz midir hocam

Vahap MUNYAR
Türk Eğitim Vakfı’nda 10 bin 415 liralık Ali Munyar fonu oluştu

Şükrü KÜÇÜKŞAHİN
Yeni zirvenin Kürt sorununa bakışı

Erdal SAĞLAM
Merkezden yeni karar ve açıklamalar gelebilir

Şükrü KIZILOT
Dolar yükselince bakın neler oluyor

Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
Düzenli kontrol neden önemli

Rahmi TURAN
Malkoçoğlu’nun torunu Lazaros!

Ayşe ARAL
Yetiş Ayşe

Rauf TAMER
Takvim yaprakları

Noyan Doğan
‘Harcamayın, tasarruf edin’ demesi kolay

Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH