07 Ekim 2015 Çarşamba 18:44
ÜYE GİRİŞİ / ÜYE OL
BENİM SAYFAM
GÜNDEM
EKONOMİ
MAGAZİN
SPOR
DÜNYA
PLANET
EKONET
PİYASANET
IMKB 82406
DOLAR 1.7690
EURO 2.3580
€ / $ 1.3343
SAĞLIK
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SİNEMA
ASTROLOJİ
TV REHBERİ
EN İYİ ON
YAZARKAFE
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
ANKETLER
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDAA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
HÜRLİST
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
OYUN
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
HÜRRİYET EĞİTİM
HÜRRİYET KAMPÜS
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
YAKALA.CO
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
SAYISAL LOTO 31/12/2011
2 - 8 - 25 - 27 - 30 - 47
ŞANS TOPU 12/02/2013
4 - 5 - 14 - 18 - 30 - 3
SÜPER LOTO 20/12/2012
19 - 23 - 26 - 28 - 36 - 49
>> On Numara Sonuçları
ANA SAYFAM YAP
FAVORİLERİME EKLE
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
İNTERNET GRUBU
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Yazarlar
12 Şubat 2007

Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

 

Göğüs ağrısı önemlidir


Bize kalp krizi korkusu yaşatan ağrılardan korkar, hafif bir göğüs ağrısı hissettiğimizde bile soluğu doktorda alırız. Göğüs ağrısı bir kalp-damar hastalığının ilk ve tek belirtisi olabildiğinden bu doğru bir davranıştır. Göğsün tam ortasına yerleşen, sol kola, çeneye, dişlere yayılan bir ağrının kalp ile ilişkili bir sorun olup olmadığını öğrenmek gerekir.

EĞER böyle bir ağrı eforla ortaya çıkıyor, dinlenmeyle geçiyor, üzüntü, stres ve heyecanlarla tetikleniyorsa, hele bir de beraberinde yorgunluk hissi, baş dönmesi, bulantı, ince ve soğuk bir terleme ve kendini kötü hissetme gibi belirtiler de varsa kalp ilişkili olma olasılığı fazladır. Böyle bir tablonun önceden kalp hastası olduğu bilinen bir kişide ortaya çıkması halinde kalp-damar hastalığına bağlı bir göğüs ağrısı olması ihtimali daha da artacaktır. Eğer hipertansiyon, şeker, yüksek kolesterol, kilo fazlalığı gibi hazırlayıcı faktörler de varsa bu olasılık daha bir dikkatle araştırılmalıdır.

REFLÜ MÜ, KALP Mİ

Ne iyi ki göğüs ağrılarının çoğu kalp hastalığı ile ilişkili değildir. Kalp hastalığı dışında göğüs ağrısı oluşturan birçok neden var. Bunlardan biri ve sık görüleni "reflü özafajiti" ismi ile tanımlanan yiyeceklerin mideden yemek borusuna geri kaçması halidir. Öyle ki reflü özafajitine bağlı göğüs ağrıları, yerleşim yeri ve ağrının biçimi nedeniyle gerçek bir kalp ağrısından güçlükle ayrılır. Bir doktor arkadaşımın söylediği şu cümleyi hiç unutmam: "Bu reflü ağrısı öyle bir ağrı ki, doktor olmasam, reflü olduğumu bilsem bile her ağrıda kendimi acil servise atacağım." Gerçekten de asitli mide muhtevasının yemek borusuna geri kaçması, göğsün tam ortasında yumruk şeklinde korkutucu bir ağrıya neden olmaktadır. Reflü sorununun stres veya eforla belirginleşebilmesi ise karmaşıklığı daha da artırmaktadır.

BAŞKA NEDENLER VAR

Göğüs ağrısının daha pek çok nedeni var. Safra kesesi hastalıklarında, özellikle safra kesesi taşlarında, kalp ağrılarını taklit eden göğüs ağrıları olabiliyor. Mide spazmları, gaz ve şişkinlik gibi sıradan hazımsızlık sorunları bile göğüs ağrısını taklit edebiliyor. Pankreas bezinin iltihaplanmasında, mide ve onikiparmak bağırsağı ülserlerinde de kalp ağrısı benzeri göğüs ağrıları ortaya çıkabiliyor. Yemek borusunun mideyle birleştiği bölgeye yakın alanlarda oluşan kas spazmlarının da kalp ağrılarını taklit edebileceği biliniyor. Göğüs ağrılarının bezen akciğer kaynaklı olması da söz konusu. Özellikle yan ağrıları, derin nefes almakla artan ağrılar akciğer zarı iltihaplanmalarına işaret ediyor. Kalp ağrısını taklit edecek derecede tipik göğüs ağrılarına, göğüs duvarı kaslarının iltihaplandığı veya kas, kıkırdak, kemik birleşim noktalarının tahriş olduğu durumlarda rastlanabiliyor. Kaburga kemikleri arasında geçen sinirlerin de kalp ağrısını taklit edebilen göğüs ağrılarına yol açabildiği aklınızda olsun.

Göğüs ağrısı önemlidir, ama bu ağrılar her zaman önemli bir sağlık sorununa işaret etmeyebilir. Yazımızda anlattığımız ipuçlarına dikkat edildiğinde bir göğüs ağrısını yorumlamamız ve tıbbi yardım alma kararını vermemiz kolaylaşacaktır. Eğer ilk kez bir göğüs ağrısı sorunu yaşarsanız kesin teşhisi uzman bir doktora bırakın. Her göğüs ağrısından korkmayın, her göğüs ağrısını kalp ile ilişkili sanmayın, ama göğüs ağrısının ciddi bir kalp sağlığı problemine işaret edebileceğini de unutmayın.

BİR UYARI

Kalp ağrısının özellikleri

Eğer göğüs ağrısı hareket edince şiddetleniyor, dinlenince hafifliyorsa.

Yürürken, koşarken, ani efor yaparken ortaya çıkmışsa.

Soğuk havalarda, stres ve heyecan durumlarında sıklaşıp belirginleşiyorsa.

Nitrogliserin veya nitrat benzeri ilaçları aldıktan 2-5 dakika sonra hafifliyorsa kalp ile ilişkili olma ihtimali artmaktadır.

AKLINIZDA OLSUN

Kalp kriziyle ilişkili ağrıların özellikleri

Boyuna, çeneye, boğaza, omuza ve kollara yayılma eğilimi

Ağrıya eşlik eden "kendini kötü hissetme" hali.

Ağrıyla birlikte nefes darlığı, çarpıntı, sıkıntı hissi, bulantı ve terlemenin mevcudiyeti

Ağrının genellikle sol kolda ve kolun iç kısmında hissedilmesi

KRİZİN OLUŞUMU

Kalp ile ilişkili göğüs ağrıları "Angina Pektoris" şeklinde eforla gelen, dinlenince geçen ve kalbin belirli bir süre oksijensiz kaldığına işaret eden ağrılar olabildiği gibi, bir "kalp krizi"nin oluştuğunu gösteren ciddi sebeplerden de kaynaklanabilir. Bir göğüs ağrısı dinlenme esnasında da oluşabiliyor, şiddetini giderek artırıyor, dil altı ilaçları ile hafiflemiyor ise boyuna, boğaza, çeneye, omuza veya kola yayılıyorsa, beraberinde nefes darlığı, terleme, bulantı, kusma, baygınlık hissi, baş dönmesi gibi ilave belirtiler de mevcutsa öncelikle kalp krizi olasılığı düşünmekte fayda var. Hemen tıbbi yardım almaya bakın.

PSİKOLOJİK OLABİLİR

Hekimlik uygulamalarında sık karşılaştığımız göğüs ağrısı nedenlerinden biri de psikolojik kökenli onlardır. Eğer ağrı hareket etmeden de oluşabiliyor ve hatta hareket edince ortadan kalkıyorsa, parmakla gösterilebilecek kadar küçük bir alanda, sabit şekilde sürekli olarak aynı şiddette hissediliyorsa, stres, üzüntü gibi faktörler, depresif dönemlerde belirginleşiyorsa, ağrının ruhsal kökenli olması ihtimali yüksektir. Bu ağrıların daha çok orta yaşlı kadın ve erkeklerde, özellikle hastalık korkusu yaşayanlarda, aile veya yakın çevresinde yakın bir dönemde kalp sağlığı sorunu yaşayan kişilerin olduğu durumlarda ortaya çıkması dikkati çekicidir. Hemen belirtelim! Herhangi bir göğüs ağrısını "sinirsel" kökenli olarak değerlendirmeden önce ciddi olasılıkların tümünü gözden geçirip bertaraf etmek gerekiyor.

UNUTMAYIN

Ağrı nerelere yayılır

Çene

Sağ kol ve omuz

Sırt

Mide ve karın bölgesi

Göğüs kafesinin ön yüzüarkadaşıma yolla yazıcı için
Yazarlar Arşivi
Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
Tüm yazıları
Yazarlar
Doğan HIZLAN
Müzik arşivinizi zenginleştirin

Mehmet Y. YILMAZ
Söylemeden önce iki kere düşünmek gerek!

Fatih ÇEKİRGE
3D gözlükle bakınca nasıl bir manzara çıkıyor

Ahmet HAKAN
Oruç tutmayana kötek atmak caiz midir hocam

Vahap MUNYAR
Türk Eğitim Vakfı’nda 10 bin 415 liralık Ali Munyar fonu oluştu

Şükrü KÜÇÜKŞAHİN
Yeni zirvenin Kürt sorununa bakışı

Erdal SAĞLAM
Merkezden yeni karar ve açıklamalar gelebilir

Şükrü KIZILOT
Dolar yükselince bakın neler oluyor

Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
Düzenli kontrol neden önemli

Rahmi TURAN
Malkoçoğlu’nun torunu Lazaros!

Ayşe ARAL
Yetiş Ayşe

Rauf TAMER
Takvim yaprakları

Noyan Doğan
‘Harcamayın, tasarruf edin’ demesi kolay

Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH