Hürriyet Hava Durumu - Hava Nasıl 0lacak İstanbul : 23ºC
04 Ekim 2015 06:14
Diğer Yazıları
  16 Ocak 2014

  Haşhaşiler

  Başbakan cemaat’in adını koydu: “Haşhaşiler.”

  *

  Kimdir bu Haşhaşiler?
  Aslında Haşhaşiyun’dur. İnsanlık tarihinin en gizemli adamı Hasan Sabbah tarafından 11’inci yüzyılda kurulan, siyasi-askeri figürlere yönelik suikastlarıyla devlet yönetimlerini dizayn etmeye çalışan tarikat... Bugünkü İran, Irak ve Suriye topraklarında yaygındı, Büyük Selçuklu’nun en güçlü döneminde, ortaçağ İslam coğrafyasının belirleyici faktörlerinden biriydi.

  *

  Rivayet o ki... Hasan Sabbah’ın fedaisi olarak seçilen kişiye haşhaş veriliyor, mayıştırılıyor, uyutuluyordu. Fedai, gözlerini cennet’te açıyordu. Rengârenk bitkiler, cıvıl cıvıl kuşlar, mis gibi kokular ve sarışın esmer kumral, şahane huriler... Fedai istediği kızla beraber oluyor, aklı başından gidiyor, sonra yine haşhaş verilerek uyutuluyordu. Bu defa gözlerini odasında açıyor ve henüz yaşarken cennete gidip geldiğini düşünüyordu; Hasan Sabbah cennetin kapılarını açan adamdı. Böylece... Fedailer yeniden cennete gitmek için yanıp tutuşuyor, bağımlısı haline geldikleri haşhaş’ın etkisiyle gözünü budaktan sakınmıyor, Hasan Sabbah’ın suikast emirlerini yerine getiriyordu. Ve, o sahte cennet elbette, efsane Alamut kalesinin
  arka bahçesinden başka
  bir yer değildi.

  *

  Nesilden nesile abartılarak, bire bin katılarak aktarılan, muhtemelen palavralarla dolu bu esrarengiz öykülerde, tek gerçek vardı, suikast... Haşhaşiyun kelimesi, döndü dolaştı, başta İngilizce, hemen tüm Batı lisanlarında “assassin” yani “suikastçı” halini aldı.

  *

  Tayyip Erdoğan çıktı, cemaat’i işte bunlara benzetti.

  *

  Cemaat haşhaşi olunca, Başbakanımız da Büyük Selçuklu Sultanı oluyor tabii.

  *

  Peki, Büyük Selçuklu Devleti, bu haşhaşilerle nasıl mücadele etmişti?

  *

  Cavlakiler’le...

  *

  Alamut kalesini düşüremeyince, fedailerle başa çıkamayınca, örgütün karşısına örgüt koyalım dediler, haşhaşilerin karşısına cavlakileri diktiler. Cavlakiye tarikatı, siyasi güç için dini alet etmekte sakınca görmeyen, bu uğurda suç işlemekten çekinmeyen, tehlikeli bir örgüttü. Saçı, sakalı, bıyığı, hatta kaşlarını bile kazıyan, vücutta-kafada tek kıl-tüy bırakmayan müritlerden oluşuyordu. Bu tarikat da, Türkçeye kelime kazandırdı. “Cascavlak” kelimesinin kökeni, bu arkadaşlardı.

  *

  E şimdi bakıyoruz...
  Bi tarafta savcı-polis.
  Öbür tarafta, ayakkabı kutuları, yatak odasında para sayma makinesi, 700 bin dolarlık avanta kol saati, hapisteki herifin uçağıyla umre seyahati, vakıfçı oğlan, rüşvetçi enişte, çantacı bacanak, sırf parkesi bile 350 bin dolarlık villalar.

  *

  Vaziyet hakikaten...
  “Cascavlak” yani!

  • Yazarı Takip Et
  Yazarın Son Yazıları
  13 Ağustos 2014, Çarşamba
  12 Ağustos 2014, Salı
  10 Ağustos 2014, Pazar
  09 Ağustos 2014, Cumartesi
  08 Ağustos 2014, Cuma
  07 Ağustos 2014, Perşembe
  06 Ağustos 2014, Çarşamba
  05 Ağustos 2014, Salı
  12 Temmuz 2014, Cumartesi
  11 Temmuz 2014, Cuma
  Merhaba
  Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

  YAZARLAR

  Haberler twitterpodolskiSELAHATTİN DEMİRTAŞistiklal caddesikoalisyonmykonos tatiliErbakanPoyraz KarayelHürriyet Gazetesiteröristseçim 2015taksimcumhurbaşkanıMusleratarkan