Hürriyet Hava Durumu - Hava Nasıl 0lacak İstanbul : 30ºC
29 Ağustos 2015 15:37
Diğer Yazıları
  16 Kasım 2013

  ‘Hacet namazı’

  “HOCA Efendi hacet namazı çağrısı yaptı, biz de müminler münkirlerin dahi sakınacağı zulme girmesin diyerek, duaya sarıldık. Allah kalpleri ıslah etsin.”

  Zulüm, zalim, firavun, şeytan lafları havada uçuşuyor. AKP ile cemaat boğaz boğaza. İktidar yandaşı gazeteler cemaatin organı Zaman gazetesine hücum üstüne hücum tazeliyor.
  Zaman’ın dünkü manşeti Fethullah Hoca’nın mayıstaki ziyareti sırasında Bülent Arınç’a söylediği sözün aynısı:
  “Böyle bir yasa darbe döneminde bile uygulanmadı”.
  Buna karşılık, AKP yandaşları cemaati suçlama yarışında. Sabah’ın manşeti: “Dershaneler için kara propaganda”. Star’ın başlığı: “Hedef kaliteli ve daha eşit eğitim”. Yeni Şafak’taki manşet: “Dershane yalanı”.

  ‘İKTİDARI PAYLAŞMAM’

  Cemaat ve AKP arasındaki anlaşmazlık dershanelerin kapatılması kararı ile birlikte ayyuka çıkıyor.
  Oysa, daha dershanelere gelmeden, birkaç ay önce, Tayyip Erdoğan’ın cemaati temsil eden biriyle yaptığı konuşmada, “Ben iktidarı kimseyle paylaşmam” dediği öne sürülüyor. Paylaşmam diye kastettiği, cemaat. Ayrıca, Zaman’daki bazı yazarlardan hoşlanmıyor. “Hoşlanmayabilir”, Hoca Efendi o yazarlara dokunulmasından yana değil.
  Paylaşmam, derken, bürokraside cemaate yakın bildiği kimselere göz açtırmıyor. Erdoğan ile Fethullah Hoca’nın arası adım adım açılıyor. Dershane kapatmak bunun doruk noktası.
  Cemaatin içinden bazıları, “dershane kapatmanın Kürtlere verilen söz olduğunu” öne sürüyor. Okuma odaları Kürtlerin yoğun yaşadığı varoşlarda. Kürtler, Kürt çocukların okuma odalarına gitmelerini istemiyor, AKP dershane ve okuma odalarını onun için kapatıyor, iddia bu.

  SİYASAL FATURA

  Fethullah Hoca “hacet namazı” çağrısında bulunuyor. Cemaate yakın biri çağrıyı yorumluyor:
  “Musibetin geldiği noktada artık hacet namazı kılınır”. Türkçe Sözlük’te musibetin karşılığı olarak “uğursuz ve felaket” yazıyor. Bundan sonra AKP ile cemaatin arası zor düzelir. “Hacet namazı” iflahı mümkün olmayan aşama.
  Yine cemaatten birilerine göre, “Bazı bakanlar dershane kapatılmasına karşı, ama Erdoğan’a ağızlarını açamıyor”. Cemaatçiler suskun bakanları da fena halde eleştiriyor.
  Dershane, iktidar paylaşımı derken, cemaatin Erdoğan’a siyasal fatura çıkaracağı kesin.

  ‘Haklarımı çalmayın’

  1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi’nde pek çok doküman yanında BM Çocuk Hakları Sözleşmesi de dağıtılıyor.
  “Haklarımı çalmayın” başlığı altındaki, kocaman yazılmış, sözleşmenin 16. maddesi özel hayatın gizliliği ile ilgili:
  “Özel hayatın gizli tutulması hakkındır. Kimse geçerli bir neden olmaksızın saygınlığına zarar veremez, senin veya ailenin evine giremez, mektuplarını ve e-postalarını açamaz”.
  Bunun tersi durumlarda hakları çalınıyor, bu belge kongrede dağıtılıyor. Kız ve erkek öğrencilerin evlerine girilir, eşyaları kapıya konurken, e-postaların, tweet’lerin, Facebook’ların peşine düşülüp, onlar “suç kanıtı” sayılıp, insanlar gözaltına alınırken, hangi özel hayat, hangi saygınlığın korunması?
  Çocuklara yalan çocuk kongresinde başlıyor.

  Doğrudan dini sunum olmasın

  ÇOCUK ve Medya Kongresi’nde çok sayıda bildiri var. Bunlar bir kitapta toplanıyor. “Çocuk medyalarında dinin sunuluşu” başlıklı bildiri dikkatimi çekiyor. Muş Alpaslan Üniversitesi’nden bir yardımcı doçente ait. Önerisi şu:
  “Medya dinin sunumunda dinin kutsallık ve derinlik boyutunu ihmal etmekle beraber çocuk dindarlığı ve maneviyatı açısından (...) olumlu rol üstlenmektedir. Dinin doğrudan sunumu yerine dolaylı sunumunu tercih etmek, medya-çocuk bağlamında daha etkili olacaktır”.
  Çocuğa belli etmeden medya üzerinden din sunumu. Bazı TV’lerde çocuk ve din programlarının içeriği şimdiden netleşiyor.
  Kongrenin “hizmetlerinden” biri bu olsa gerek.

  Yazarın Son Yazıları
  01 Ağustos 2015, Cumartesi
  30 Temmuz 2015, Perşembe
  29 Temmuz 2015, Çarşamba
  26 Temmuz 2015, Pazar
  25 Temmuz 2015, Cumartesi
  23 Temmuz 2015, Perşembe
  22 Temmuz 2015, Çarşamba
  19 Temmuz 2015, Pazar
  18 Temmuz 2015, Cumartesi
  16 Temmuz 2015, Perşembe
  Merhaba
  Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

  YAZARLAR

  Etiketler Osmanlı İnşaatsarı ömerYermukchp izmir il başkanlığışehit polisseçim hükümetifatih terimtecavüz cezasıTuncelichrometrenBirkan Sokullutuğrul türkeşTaylandgalatasaray