Hem babadan hem kocadan maaş  SORU: Kayınvalidem vefat etmiş olan memur eşinden emekli aylığı alıyor. Kirada oturuyor ve başka da geliri de yok. Anlayacağınız durumu zor. Fakat kızlarından birisi vefat eden eşinden dul maaşı alırken bir de başvuruda bulunup babasından da maaş bağlattı. Böyle olunca da kayınvalidenin maaşı düşmüş oldu. Merak ettiğim hem ölen babadan hem de ölen kocadan maaş almak mümkün mü?
  B. Akman - BURSA
  YANIT:
  Hem babadan hem ölen kocadan maaş bağlanması söz konusu değil. Yapılan düzenlemeye göre 1 Ekim 2008 tarihinden sonra hem dul hem de yetim aylığı almanın önü kapandı. Ancak, maaşlardan yüksek olanı tercih etme hakkı var. Diğer taraftan 1 Ekim 2008’den önce kocasından dul ve babasından yetim aylığını birlikte alanların ise maaşları kesilmiyor.

  GYO kazanç istisnası altyapı yatırım ortaklıklarına uygulanır mı?

  SORU: Gayrimenkul yatırım ortaklıklarına yönelik olan kazanç istisnası, altyapı gayrimenkul yatırım ortaklıkları için de uygulanır mı?
  Avni Taşoğlu – BURSA
  YANIT:
  Gayrimenkul yatırım fonları veya ortaklıklarının kazançları kurumlar vergisinden müstesna tutulmuştur. Bu kazançlar dağıtılsın veya dağıtılmasın, yüzde SIFIR stopaja tabidir (KVK Md. 5/d, 15/5 ve 2009/14594 sayılı BKK). Altyapı yatırım ortaklıkları kazanç istisnası ve sıfır oranlı vergi kesintisi avantajından yararlanamaz.

  Mirasçıya ödenen kıdem tazminatı

  SORU: İşçinin ölümü halinde, mirasçılarına ödenen kıdem tazminatı Veraset ve İntikal Vergisi’ne tabi mi?
  Ahmet Yasin Şenay - İSTANBUL
  YANIT: İşçinin ölümü halinde İş Kanunu’nun 14. maddesinin son fıkrası uyarınca kanuni mirasçılarına ödenen “kıdem tazminatı”, Gelir Vergisi Kanunu’nun 25/7. maddesi uyarınca gelir vergisinden istisna edilmiştir.

  Devam eden inşaattan işyeri satışı

  SORU: Kat karşılığı olarak yapılan, iki blok işyeri inşaatımız 2 yıl içerisinde bitecek. İşyerlerinden bir kısmını satıyoruz. Bir yıl sonra (kısmi iskân alınıp) teslim edeceğiz. Bu işyeri satışları ile ilgili gelir veya kurumlar vergisi yükümlülükleri
  ne zaman yerine getirilecek?
  Fatih Ersan - İZMİR
  YANIT:
  Gelir ve kurumlar vergisi açısından kazanç işyerlerinin teslim edildiği tarihte doğar. Elde edilen kazanç, teslimi yapılan dönemin geçici vergi matrahına ve o yılın gelir veya kurumlar vergisi matrahına dahil edilir. Teslimden bir yıl önce yapılan satış dolayısıyla alınan bedeller avans olarak değerlendirilir.

  Yazlık evler

  SORU:
  Karamürsel’de babamın
  evinde ikamet etmekteyim. Kira ödemiyorum. Emekliyim
  ve Altınoluk’ta yazlık bir dairem var. İndirimli emlak vergisinden yararlanabilir miyim?
  Kemal Güral - İZMİR
  YANIT: Hayır, yazlık evler indirimli emlak vergisinden yararlanamıyor.

  Şirket müdürünün vergi borcundan sorumluluğu

  SORU: 2 ortaklı limited şirketin yüzde 50 ortağıyım ve aynı zamanda müdürüyüm. Şirketimizin ödenmemiş vergi ve SSK borcu var. Bu borçlardan ne derecede sorumluyum?
  Şafak Alhan - KONYA
  YANIT: Şirket müdürü olduğunuz için borcun tamamından sorumlusunuz. Şirket yöneticisi olmayanlar ise borçtan hisseleri oranında sorumlu olurlar.

  Şükrü KIZILOT yazılarını takip edin!
  Merhaba
  Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

  YAZARLAR

  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
  Kapat
  Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.