Sağlık meslek liseleri

  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kentin nüfusunun her yıl 300 bin artttığını, buna derslik ve sağlık hizmeti yetiştirmek için yoğun çalıştıklarını geçtiğimiz günlerde katıldığı Aydın Doğan Anadolu Meslek Lisesi’nin açılışında söyledi.

  Mutlu, 43’üncü sağlık meslek lisesinin kurdelesini keserken de bu okul mezunlarının rahatlıkla iş bulduklarının altını çizdi. Sağlık meslek lisesinde görev yapan bir öğretmen, öğrencilerin daha mezun olmadan kendilerinden bile yüksek ücretle iş bulabildiklerini söylerken, “Sağlıkta ara eleman ihtiyacı fazla. Üstelik öğrencilerimiz bizim maaşlardan daha fazla miktarlarda ücretle hiç yorulmadan iş buluyorlar. Bu okulların mezunları çok şanslı” diyerek ailelerin belli okulların önünde yığılması yerine, bu tür okulları da düşünmeleri gerektiğini belirtiyor.
  Aydın Doğan Vakfı Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Türkiye’de nitelikli sağlık personeli açığının 200 bin civarında olduğunu belirterek, bu açığı doldurma konusunda önemli bir adım attıklarını açıkladı.
  Türkiye’de evet ailelerin gönlünde hep Anadolu liseleri ya da kolejler yatıyor. Meslek lisesi denilince nedense farklı bir algı oluşuyor. Ama, son yıllarda sayıları hızla artan sağlık meslek liselerinin bu algıyı değiştirdiğini düşünüyorum. Neredeyse istihdam garantisi veren bu okulların hem sayısı, hem de niteliği daha da arttırılmalı, daha fazla yatırım yapılmalı.

  ***

  Eğitimde yaratıcılığa 500 bin dolar

  Yaklaşık 3 yıl önce katılmış, çok etkilenmiştim. Dünya Eğitim İnovasyonu Zirvesi her yıl dünyanın dört bir tarafından onlarca bilim adamını biraraya toplayarak, eğitimin geleceğine kafa yormalarını sağlıyor. Kuşkusuz bu zirvenin tacı da son gün verilen WISE Eğitim ödülleri oluyor. Katıldığım yıl Türkiye’den AÇEV bu ödülü alanlardan biriydi ve çok ses getirmişti. WISE Başkanı Dr. Abdullah bin Ali Al Sani, “İyi fikirler önemli, fakat pratik sonuçlar ve sürdürülebilirlik bizim için daha önemli” diyerek, eğitim alanında farklılık yaratan ve topluma değen projeler için başvuru beklediklerini belirtiyor. Eğitim alanında kalıcı etki bırakan, ilham verici ve vizyon sahibi yaklaşım benimseyenlerden biriyseniz biraz projelerinizi gözden geçirin. Katar Vakfı tarafından dünya genelinde faaliyette olan çarpıcı ve yenilikçi eğitim projelerini, takip ve teşvik etmek amacıyla 2011 yılından itibaren verilmeye başlanan ödüllere son başvuru 30 Nisan. Yarışmaya, dünyanın her yerinden özel, kamu veya gönüllü tüm sektörlerden eğitime önemli katkılarda bulunan birey veya altı kişiye kadar olan takımlar katılabiliyor. Ön elemeyi geçen adaylar, WISE Başkanı Dr. Abdullah bin Ali Al Sani başkanlığındaki uluslararası jüri tarafından değerlendiriliyor. Kazanan aday, 29-31 Ekimde Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenecek 5. Dünya İnovasyon Eğitim Zirvesi’nde kamuoyuna açıklanacak, 500 bin dolar ve altın madalyanın sahibi olacak.
  WISE Ödülleri her yıl toplum üzerinde dönüştürücü bir etkiye sahip 6 eğitim programını ödüllendirerek, dünyaya tanıtıyor. Siz de bunlardan biriyseniz veya çevrenizde bu alanda çalışmalar yapan birileri varsa haber verin.   

  Yazarın Son Yazıları
  04 Ekim 2015, Pazar
  04 Ekim 2015, Pazar
  27 Eylül 2015, Pazar
  20 Eylül 2015, Pazar
  13 Eylül 2015, Pazar
  13 Eylül 2015, Pazar
  06 Eylül 2015, Pazar
  30 Ağustos 2015, Pazar
  30 Ağustos 2015, Pazar
  23 Ağustos 2015, Pazar
  Merhaba
  Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

  YAZARLAR

  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
  Kapat
  Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.