Sosyete Pazarı hangi mafyanın elindedir

  Bahçelievler 3. Cadde üzerinde Büyükşehir Belediyesine ait Semt Hali binasında her Cuma günü pazar kuruluyor, dolayısıyla otopark sıkıntısı çok artıyor.

  İki ay önce Salı ve Cumartesi günleri ‘Sosyete Pazarı’ adı altında pazar kurulmaya başlandı. Personelin çoğu caddeyi kendi otopark alanı gibi kullanmak üzere uyarı aletleri ile kapatmıştı. Mahalle sakinleri park yeri bulamazken bu kişiler hunilerle her yeri kapattı, uyaranları kaba kuvvetle ve tehditlerle yıldırdılar. Sosyete pazarı denen bu çirkinlikten kimler nemalanmaktadır?
  R.Tunç AK

  Biliyor musunuz

  - Köy Enstitüleri Vakfı’nın 16 Nisan Kuruluşunun 73. Yılında Köy Enstitüleri etkinlikleri çercevesinde, Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki toplantıda bugün; Yrd. Doç. Dr. Mehmet Bilir’in yönetiminde; Recep Gürkan, Prof. Dr. Mahmut Adem, Emel Sungur, Erdal Atıcı’nın konuşacaklarını...

  Doğalgaz faturaları

  ‘Endeks kaydetmeme’ arızasıymış

  BAŞKENTGAZ, Prof. Dr. Alpay Ankara imzalı ‘Doğalgaz faturalarından ben de kuşku duyuyorum’ başlıklı yazıya şu yanıtı gönderdi:
  “Okurunuzun anlattığı sorunun, bir süre önce köşenizde yayınlanan sayaç kullanım basıncı ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Okurun sorunu, elektronik sayaçlarda karşılaşılan ‘endeks kaydetmeme’ arızasıdır.
  Ankara’nın bildirdiği sayaç numarasından ‘Fehmi Gürel’ ismine kayıtlı bir abonelik tespit edilmiştir. Öncelikle, Sayın Ankara’nın doğalgaz aboneliğini üstüne alması gerekmektedir. Mevzuata göre aboneliğin, kullanıcının üstüne olması gerekmektedir.
  Söz konusu abonelikte bulunan sayaç, 3.10.2012 tarihinde ‘dijital ve mekanik endeksi kaydetmemesi’ nedeniyle yetkili firma tarafından değiştirilmiştir. Sökülen sayaç, Bilim Bakanlığı Metroloji ve Standardizasyon İşleri Şube Müdürlüğü elemanlarınca, firmanın TÜRKAK (Türkiye Akreditasyon Kurumu) tarafından akredite edilmiş laboratuvarında 3 kez kontrol edilmiştir. Kontrol sonucunda, sayacın hata oranı, ilk seferde %-13, ikincide %-15, üçüncüde de %-17 olarak ölçülmüştür. Bu oranların ortalaması alınarak, hata oranı -15 olarak belirlenmiştir. Vasati hesaplaması yapılarak, abonenin son 1 yıl içinde aldığı gazın toplam miktarının yüzde -15’i alınarak, 283,444 m³ karşılığı 300,99 TL borç tahakkuk ettirilmiştir.
  Vasati hesap işlemi, EPDK tarafından yayımlanan Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nin ‘Sayacın Ölçüm Yapmaması veya Yanlış Ölçüm Yapması’ başlıklı 42. Maddesi; sayacın kontrolü de 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümleri doğrultusunda yapılmıştır.”

  Bandrol almamak için mi YAYDEF zorluk çıkartıyor

  Ordu’daki çeşitli gazetelerde yayınladığımyazılarını ‘Ordu’yu Seyrediyorum Mazinin Penceresinden’ adını verdiğim bir kitapta topladım.
  Gelirini Ankara Ordulular Vakfı’na bağışladığım bu kitap için Kültür Bakanlığı’ndan ISBN kodunu alıp basımını yaptırdım. Ancak bandrol almak için Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu’na (YAYDEF) online vasıtasıyla yaptığım başvuruyu sistem kabul etmedi. Güya T.C. Sicil Numara yanlışmış. Kontrol ederek birkaç kez daha girdim ama yine ayni mesajı aldım.
  Bu defa gerekli evrakları tamamladım, bandrol ücretini de ilgili banka hesabına yatırıp dekontuyla birlikte YAYDEF Şubesine bizzat başvuruda bulundum, yine sonuç alamadım. Güya e-posta adresime bilgisayar sistemi olumlu yanıt vermiyormuş. Oradaki görevli kişi beni Kültür Bakanlığı’na yönlendirdi, Bakanlıktan ‘6 yıl kadar önce yazdığım şiir kitabım için yaptığım bandrol başvurusunda e-posta adresimin, standart dışı büyük harflerle yazılmış olduğu’ söylendi. Hatırlamıyorum. Hem yapmış olsam bile standartlara uygun olmadığı için sistemin bunu kabul etmemesi gerekmez mi?
  Velhasıl bakanlık, güya kolaylık olsun diye bu bandrol görevini 14.07.2012’de YAYDEF’e devretmiş. Gel gör ki kolaylaştırmak bir tarafa, öyle durumlarla karşılaştım ki Aziz Nesin’in, ‘Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’ını aratmayacak kadar saçma sapan işler ve gerekçelerden ibaret.
  Ali ÖZTÜRK

  Yalçın BAYER yazılarını takip edin!
  Yazarın Son Yazıları
  09 Ekim 2015, Cuma
  08 Ekim 2015, Perşembe
  07 Ekim 2015, Çarşamba
  06 Ekim 2015, Salı
  04 Ekim 2015, Pazar
  03 Ekim 2015, Cumartesi
  02 Ekim 2015, Cuma
  01 Ekim 2015, Perşembe
  30 Eylül 2015, Çarşamba
  29 Eylül 2015, Salı
  Merhaba
  Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

  YAZARLAR

  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
  Kapat
  Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.