Püf noktası nereden çıkmış

  Yapılan işte ustalaşmak için mühim olan bilgilere “püf noktası” diyoruz. Bugün bu sözün nereden geldiğini anlatmak istiyorum:

  Çinisiyle meşhur bir memlekette bir çini ustasıyla çırağı yaşarmış. Zaman içinde çinilere nasıl şekil verileceğini öğrenen çırak kendi atölyesini açmak için ustasının yanından ayrılmış. Ne var ki fırına sürdüğü çinilerin hepsi çatlıyormuş. Çırak, ustasına olanları anlatmış. Ustası bir sefer de birlikte yapmalarını istemiş. Sıra çömleği fırına vermeye gelince usta araya girip çömleği inceledikten sonra bir yerine püf diyerek üflemiş, sonra da “Bu işin püf noktası budur, eğer çömleğin üzerinde minicik bir hava kabarcığı kalırsa çömleği çatlatır, o yüzden fırınlamadan önce üfleyip söndürmek gerekir” demiş.
  İşte püf noktasının hikayesi böyle.

  Marmelatlı ponçik

  Unu derin bir kaba koyup üzerine tuzu serpiştirin, elinizle iyice karıştın. Sonra kabartma tozu gibi ufak paketlerde satılan ve kullanımı pratik olan kuru mayayı tuzlu unun üzerine serpiştirin.
  Hamuru elinizle tekrar karıştırın. Yaş maya kullanacaksanız, elinizle ezip unun üzerine eklemeniz yeterli olacaktır. Toz şekeri serpip ılık sütü ve oda sıcaklığında bekleyen yumurtalarla birlikte yumurta sarılarını da ilave ederek yoğurmaya başlayın.
  Yaklaşık 2-3 dakika yoğurduktan sonra hamurun üzerine oda sıcaklığında iyice yumuşamış olan tereyağını ve limon kabuğu rendesini de katarak en az 4-5 dakika sıkıca yoğurun.
  Oldukça esnek, pütürsüz, ele yapışmayan ve kulak memesi kıvamında olan hamurun üzerine hafif nemli bir bez örtün. Oda sıcaklığında hamurun iyice kabarması için 40-50 dakika bekletin.
  Kabaran hamuru iki eşit parçaya bölün. Tezgahı unlayın ve hamur parçalarından birini merdane yardımıyla 25 santim çapında açıp 8 eşit parçaya bölün. Üçgen parçaları uzun kenarlarından başlayarak rulo haline getirin. İsterseniz her iki ucunu birbirine yaklaştırarak yuvarlak bir form verebilirsiniz. Diğer hamur parçasını ise 8 eşit parçaya bölüp avucunuzun içinde yuvarlayın. Böylece yuvarlak şekilli ponçikler hazırlamış olacaksınız.
  Fırın tepsisini sıvıyağla yağlayın ve farklı şekillerde hazırladığınız ponçikleri aralıklı olarak tepsiye dizin. Fırına koymadan önce ponçikleri tepside 20 dakika daha bekletin.
  Ponçikleri 10 dakika önceden ısıtıp 200 dereceye ayarladığınız fırında 20 dakika, üzerleri sarı-kahverengi oluncaya kadar pişirin. Fırından çıkarıp soğumalarını bekleyin. Yanına frambuaz marmelatı koyarak ikram edin. Ponçikleri sandviç gibi açıp marmelat da sürebilirsiniz.

  4 su bardağı un
  1 paket instant toz kuru maya -11 gr’lık paket-
  (42 gramlık yaş mayanın yarısını da kullanabilirsiniz.)
  2 çay kaşığı tuz
  1 yemek kaşığı toz şeker
  Yarım su bardağı ılık süt
  2 adet yumurtanın sarısı (Oda sıcaklığında beklemiş olmalı.)
  2 adet yumurta (Oda sıcaklığında beklemiş olmalı.)
  100 gr tereyağı (oda sıcaklığında)
  1 adet limon
  kabuğunun rendesi


   

  Yazarın Son Yazıları
  16 Ağustos 2015, Pazar
  09 Ağustos 2015, Pazar
  17 Temmuz 2015, Cuma
  16 Temmuz 2015, Perşembe
  15 Temmuz 2015, Çarşamba
  14 Temmuz 2015, Salı
  12 Temmuz 2015, Pazar
  11 Temmuz 2015, Cumartesi
  10 Temmuz 2015, Cuma
  09 Temmuz 2015, Perşembe
  Merhaba
  Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

  YAZARLAR

  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
  Kapat
  Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.