Eş ve çocuklara ait eğitim giderlerinin vergi avantajını unutmayın

  MART ayı gelir vergisi beyannamelerini verme dönemi olunca, bu konudaki sorular da arttı.

  Üç milyonu aşkın mükellef, 25 Mart Pazartesi akşamına kadar beyannamelerini vermek zorunda. Bu aşamada, bir kısmının bazı konularda kafası karışık “şu nasıl olacak, bu nasıl olacak?” diye soruyorlar.
  En çok sorulanlardan biri de çocukların eğitim giderlerinin indirimine yönelik vergi avantajıyla  ilgili..

  AVANTAJ KİMLERE VAR?

  Ücretlilere (istisnai durumlar dışında) beyanname vermedikleri için onların çocuklarıyla ilgili vergi avantajı yok.
  O zaman, vergi avantajının kimlere olduğunu açıklayalım.
  Yıllık gelir vergisi beyannamesi veren, gerçek kişilere (kitapçı, konfeksiyoncu, bakkal, terzi, mobilyacı, lokantacı, inşaatçı, ayakkabıcı, yedek parçacı gibi ticari kazanç elde edenlere, avukat, doktor, mimar gibi serbest meslek kazancı elde edenlere, kira geliri, kâr payı, temettü beyan edenler gibi kişilere) eş ve çocuklarının eğitim giderleri nedeniyle vergi avantajı var. (Gelir Vergisi Kanunu Md.89/2)
  “Çocuk” veya “küçük çocuk” deyimi, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan, mükellefle birlikte oturanlar dahil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları, “eş” deyimi ise, aralarında yasal evlilik bağı bulunan kişisel ifade eder (Bkz. 23.10.2012 tarih ve 2012/7 sayılı Gelir Vergisi Kanunu Sirküleri).

  HANGİ OKULA GİDİYOR?

  Çocuğunuz devlet okuluna ya da vakıf üniversitesine gidiyorsa, okula ödenen para için vergi avantajı yok. Çocuk, gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olan; anaokulu, kreş, ilkokul, lise, dershane vb. yere gidiyorsa, vergi avantajından yararlanılıyor.
  Yurt dışında okuyan çocuklar için (Kıbrıs dahil) vergi avantajı yok.

  HARCAMALARIN TÜRÜ

  Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olan; her türlü eğitim ve öğretim kurumlarına, anaokulu, kreş, dershane gibi yerlere eğitim amacıyla yapılan ödemeler ile üniversite hazırlık ve yabancı dil kurslarının giderleri, indirim konusu yapılabiliyor. Her türlü kitap (ders kitabı, hikaye, roman, bilimsel eser vb) ve kırtasiye harcamaları, okul servisi ve öğrenci yurtlarına yapılan ödemeler, beyan edilen gelirden indirilebiliyor.
  İndirilebilecek eğitim harcamasının; mükellefe, eşine ve çocuklarına ait olması gerekir.

  VERGİ AVANTAJI NE?

  Gelir vergisi mükellefleri, yukarıda belirtilen eğitim harcamalarının tamamını, yıllık beyanname ile beyan edecekleri gelirden “o gelirin yüzde 10’unu aşmamak koşuluyla” indirim konusu yapabilirler. Örneğin 100 bin TL gelir beyan eden ve çocuğu için 12 bin TL eğitim harcaması yapan bir mobilyacı, bunun 10 bin TL’sini gelirinden indirebiliyor.
  “Vergi avantajı” olarak sunulan bu uygulamadan, işçi ve memurların yararlandırılmayışı, bu konuda ciddi bir eksiklik olarak göze çarpıyor..

  Şükrü KIZILOT yazılarını takip edin!
  Merhaba
  Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

  YAZARLAR

  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
  Kapat
  Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.