Öcalan ne okuyor?

  İMRALI’da Öcalan’ın hangi kitapları okuduğu, onun düşünce yapısını anlamak bakımından önemlidir.

  Bir süredir araştırıyordum, son iki yılda Öcalan’a götürülen elli kadar kitabı tespit edebildim. Ayrıca çok sayıda süreli yayın var.

  Önce şunu belirteyim: Kitaplar tarih ağırlıklı. Demokrasi, özgürlükler felsefesi ve ekonomiyle ilgili kitap yok gibi! Bu durum KCK’nın ve PKK’nın  “Demokratik Özerklik” adlı totaliter modelinin nasıl bir düşünceyle oluştuğuna ışık tutuyor.

  Hangi kitaplar?

  Öcalan’ın okuduğu kitaplar arasında Halil İnalcık’ın altı kitabı var: “Devlet-i Aliye” ve “Osmanlı İmparatorluğunun Ekonomik ve Sosyal Tarihi” gibi... İlber Ortaylı’nın en önemli eserlerinde biri olan “İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı”nı da okumuş.

  Claude Cahen’in Anadolu’nun Türkleşmesini anlatan “Osmanlılardan Önce Anadolu” adlı değerli kitabını okumuş... J. P. Roux’un “Orta Asya Tarihi ve Uygarlığı” adlı kitabıyla Rene Grosset’nin Türk ve Kürt tarihleri bakımından da önemli olan “Ermenilerin Tarihi” adlı kitabı da okudukları arasında.

  Yalçın Küçük’ün “Gizli Tarih, Çöküş” ve “Gizli Tarih, Fitne” adlı kitapları ile “Hasta Despot” adlı kitabı ve Mahir Kaynak’ın “Örtülü Operasyonlar” ve “Sistemi Yeniden Kurgulamak” adlı iki kitabı da listede bulunuyor. Bunlar komplo teorisi zihniyetine uygun kitaplardır. Öcalan’ın kendi kitaplarında da bu komplo zihniyeti güçlüdür.

  Kürtler ve milliyetçilik

  Bizans ve İran tarihine dair iki kitabın yanında Kürt Akademisyen Prof. Ahmet Özer’in “Beş Büyük Kavşakta Türkler ve Kürtler”ini okumuş.

  Mehmet Sait Yıldırım’ın akademik kalitesi olmayan “Uygarlığın Doğuşunda Kültür ve Kürtler” kitabı da listede mevcut.

  Milliyetçilikler konusunda Ernest Gellner’in ve Benedikt Enderson’un kitaplarını okumuş olması bilhassa dikkat çekicidir. Gellner ve Enderson’un uluslararası akademik literatürde yer alan kitaplarından etkilenmişse, Öcalan’ın ‘Kürtçü’ bakışı bir ölçüde yumuşamış olabilir.

  Sistem sorunu

  Öcalan’ın okuduğu kitaplardan toplanan bilgilerle totaliter bir sistem kurgulamak da liberal demokratik bir sistem kurgulamak da mümkündür! Bu, zihniyete bağlıdır.

  Listede demokratik zihniyete ilişkin tek kitap olmaması çok ilginçtir. Öcalan’ın bu kitapları nasıl bir gözle okuduğu da önemli.

  Mesela Öcalan’ın kitap listesinde Wallerstein’ın “Modern Dünya Sistemi” adlı çığır açıcı kitabı da var. Fakat Öcalan bu kitabı ya okumamış veya reddiyeci gözle okumuş olmalı: Küreselleşmenin ekonomik dinamiklerini büyük tarih teorisi düzeyinde anlatan bu kitabı okuyup da KCK Sözleşmesi’ndeki “Demokratik
  Özerklik”
  denilen totaliter sistemi ve kapalı-cemaat ekonomisini savunmak nasıl mümkün olur?!

  Niye önemli?

  Sorun, Stalinist bir dünya görüşünden yola çıkan Öcalan’ın çağdaş demokrasiyi ve çağdaş ekonomiyi ne ölçüde benimsediğiyle ilgili olduğu için fevkalade önemlidir.

  Öcalan, “Kürdistan Devriminin Yolu” adlı kitabını Lenin ve Stalin’den de alıntılar yaparak yazmıştı. PKK böylesine bir totaliterlikle yapılanmıştır.

  Zamanımızda “Demokratik Özerklik” dedikleri modelde bu totaliterlik devam ediyor.

  Öcalan’ın kitap listesinde totaliter düşünceleri eleştiren bilim felsefecisi Karl Popper’in bulunmaması dikkat çekicidir. Bireysel özgürlük odaklı demokrasi ve ekonomi felsefesinin büyük düşünürleri Hayek ve Mises gibi liberal düşünürler de yok! Bunları okumadan çağımızın dinamiklerini anlamak zordur.

  Çağımızın bireysel özgürlük odaklı demokrasi ve ekonomi anlayışını reddeden totaliter “Demokratik Özerklik” anlayışıyla İmralı sürecini verimli bir şekilde yürütmek de zordur.

  Sırrı Süreyya Önder, Öcalan’a Avrupa anayasalarını mukayeseli inceleyen bir kitap götürmüş, çok iyi etmiş... Keşke bir defasında da o anayasaların temelindeki bireysel özgürlük felsefesine ilişkin kitaplar da götürse.

  Yazarın Son Yazıları
  01 Eylül 2015, Salı
  22 Ağustos 2015, Cumartesi
  21 Ağustos 2015, Cuma
  20 Ağustos 2015, Perşembe
  19 Ağustos 2015, Çarşamba
  18 Ağustos 2015, Salı
  17 Ağustos 2015, Pazartesi
  15 Ağustos 2015, Cumartesi
  14 Ağustos 2015, Cuma
  13 Ağustos 2015, Perşembe
  Merhaba
  Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

  YAZARLAR

  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
  Kapat
  Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.