Nöropati canınızı sıkabilir

  El ya da ayaklarınız karıncalanıyor veya uyuşuyor, bu yakınmalara yanma, kramp benzeri şikâyetler de eşlik ediyorsa bunların önemli bir sağlık sorunundan, “periferik nöropati” diye bilinen sinir hasarlanmasından kaynaklanabileceği aklınızda olsun.

  Nöropati ellerden çok ayakları ve bacakların alt kısmını etkileyen, uzun sürdüğünde insanı gerçekten canından bezdirebilen önemli sağlık sorunlarından biridir, beyniniz ve omuriliğinizi vücudunuzun diğer kısımlarına, özellikle de uç kısımlarına -ellere, ayaklara- bağlayan geniş sinir ağının herhangi bir nedenle zarar görmesiyle ilişkilidir.
  Nöropatinin pek çok sebebi varsa da en yaygın nedenleri şeker hastalığı ve alkol bağımlılığıdır. Tabiî ki başka nedenler de var. Örneğin böbreğin süzme yeteneğinin bozulduğu durumlarda -böbrek yetmezliği- tiroid bezlerinin yeteri kadar hormon üretemediği hipotiroidi tablolarında, sinir sistemine zarar veren virüs enfeksiyonlarında, kurşun zehirlenmesi gibi zehirlenmelerde, kötü huylu tümörler yani kanserlerde de nöropati sorunu ortaya çıkabiliyor, bir hastalık olmaktan çok farklı sağlık sorunlarında görülebilen bir sorun ya da bir klinik durum olarak kabul ediliyor.
  Nöropatinin vitamin eksiklikleriyle de ilişkisi olabiliyor. Özellikle de B1, B6 ve B12 vitamini eksikliklerinde nöropatiye yakalanma ihtimalleri artıyor.
  Eğer günün birinde el ve ayaklarınızda uyuşma, yanma, karıncalanma gibi sorunlar ortaya çıkar, bunlar zaman içinde giderek kalıcı, daha da önemlisi şiddetlenme eğiliminde olursa probleminizin nöropati ile ilişkili olabileceği aklınızda olsun. Nöropatinin tansiyon düşmesi, idrar yapmanın zorlaşması, cinsel gücün azalması, mide felçleri, ayak ve bağırsak krampları gibi sorunlarla da beraber olabileceğini
  hatırlatalım.

  NASIL TEDAVİ EDİLİYOR?

  Tedavinin nedene yönelik planlanması en doğru olanı. Kan şekerinin düşürülmesi, alkolün kesilmesi, vitamin eksikliğinin ya da tiroid hormonu noksanlığının yerine konulması problemi kontrol altına almaya yetiyor. Ama durum her zaman bu kadar parlak olmayabiliyor, özellikle belirli bir nedene bağlanamayan yani sebebi anlaşılmayan nöropatilerde tedavi güçleşebiliyor ve bu gibi durumlarda mutlaka bir nöroloji uzmanından da yardım istemek gerekiyor.

  BİR NOT

  Stresle ilişkili işaretler

  - Sırt ağrıları
  - Baş ağrısı
  - Gaz, şişkinlik
  - Hazımsızlık
  - Mide ağrısı
  - Avuçlarda terleme
  - Ellerde titreme
  - Ağız kuruluğu
  - Çarpıntı
  - Uyku sorunları
  - Baş dönmesi
  - Cinsel isteksizlik
  - Ani öfkelenmeler
  - Kulak çınlaması
  - Kaşıntılar
  - Cilt döküntüleri
  - Yorgunluk
  - Göz kararması

  BİR TABLO

  Nöropati nedenleri   Nöropati işaretleri

  - Şeker hastalığı       - Yanma
  - Alkol bağımlılığı - Uyuşma
  - Vitamin noksanlığı - Karıncalanma
  - Tiroid tembelliği - Kramplar
  - Kurşun zehirlenmesi - Tansiyon düşmeleri
  - Böbrek yetmezliği - Mide krampları
  - Kanserler - Cinsel sorunlar

  Web adresimiz değişti!

  , Web sayfamız, yeniden düzenlenerek kullanıma sunuldu.
  , Web adresimiz de değişti.
  , Yeni adresimiz şu:
  www.drosmanmuftuoglu.com
  Yeni web sayfamızda insülin direncinden hipoglisemiye, diyet reçetelerinden aktiviteye, iyi yaşlanmanın sırlarından yemek tariflerine, gençlik ve güzellik tüyolarından sağlıklı beslenmeye kadar pek çok konuda bilgi bulabileceksiniz. Sayfamız sık sık yenilecek, düzenli aralıklarla güncellenecek.
  Umarım beğenirsiniz. Katkı ve eleştirilerinizi bekliyoruz.

  Osman MÜFTÜOĞLU yazılarını takip edin!
  Yazarın Son Yazıları
  08 Ekim 2015, Perşembe
  07 Ekim 2015, Çarşamba
  06 Ekim 2015, Salı
  05 Ekim 2015, Pazartesi
  03 Ekim 2015, Cumartesi
  02 Ekim 2015, Cuma
  01 Ekim 2015, Perşembe
  30 Eylül 2015, Çarşamba
  29 Eylül 2015, Salı
  28 Eylül 2015, Pazartesi
  Merhaba
  Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

  YAZARLAR

  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
  Kapat
  Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.