Protez bacakla hayata tutundu

  Bir bacağı kesilen Papi adlı tay, protez uzmanı Niyazi Çapa’nın hazırladığı protez bacakla hayata tutundu. Papi, “Atlar bacak eksikliğiyle yaşayamaz” diyen bilim insanlarına inat şimdi koşuyor.

  Atlar hayati organı bacak eksikliğiyle yaşayamaz, atlar bacak protezini kabul etmez diyen bilim adamlarına karşı aksini ispat eden yaşama azminin timsali bir Anadolu atı Papi. Avrupa ve Türkiye’nin ilk mucizevi, protez bacaklı tayı. Şimdi protez bacağıyla koşup duruyor.
  Bandırma’da bacağı kesilen ve 6 ay önce, ölümü beklerken, Ankara’da Haykod (Hayvanları Koruma Derneği) barınağında himaye altına alınan, Avrupa’da ve Türkiye’de ilk defa protez bacakla koşmayı başaran bir at.
  Bu dernek sayesinde yarım asrı aşkın süredir, binlerce hayvan hayatını sürdürebilmiş, “öldü, uyutulsun” denilen yüzlerce hayvan hayata döndürülmüştür.
  İşte Papi’nin öyküsü de bunlardan biri... Niyazi Çapa, Eskişehir’in medarı iftiharı. Tarihi, kültürü, edebiyatı ve doğayı yaşatan bir zat.
  Niyazi Çapa aynı zamanda Çapa Ortopedi yönetim kurulu başkanı ve  bir protez ustası.
  Asistanı Ramazan Çay ile birlikte Amerika’da bile on binlerce dolar verseniz de yaptıramayacağınız, protezleri bir kuruş ücret talep etmeden hazırlıyor.
  Eskişehir’de yıllarca insanlara protez takarak hizmet veren Çapa Ortopedi ve Medikal Şirketi sahibi Niyazi Çapa, 6 yıl önce hayvanlara ücretsiz protez ve ortez (yürüteç) takmaya başlayarak engelli hayvanların da imdadına koşuyor.
  Protez atölyesi, bugüne kadar 500’ü aşkın hayvana umut ışığı olmuş. Sadece bir barınağa yapacağınız bağışın makbuzu karşılığında, sırf hayvanlar yerlerde sürünmeye mahkum kalmasınlar, yaşasınlar diye yapıyor bu işi. İşte şimdi de Papi’nin kurtarıcısı oldu. “Hayvanın tüyünden yağ çıkartıp kelimize merhem yapalım” düşüncesindeki insanlara karşılık, devrin son ışığıdır bu insanlar. Bu ışık sadece insanları değil, tüm muhtaç hayvanların kapkaranlık dünyasını da aydınlatıyor.
  Hayvanları Koruma Derneği Kampanya Hesabı’na Papi için yasal bağış yapabilirsiniz: Garanti Bankası, Ankara, Bahçelievler Şb.
  Hesap No: 017–6297315
  Aynur Altun


  Merhaba
  Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

  YAZARLAR

  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
  Kapat
  Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.