Bacak ağrıları önemli olabilir

  Bacak ağrılarını ciddiye almanız, bu ağrıların da arkasında önemli sağlık sorunlarının olabileceğini unutmamanızda fayda var. Bilhassa, sık tekrarlayan, şiddetini giderek artıran, ayaklarda güç kaybı, şişme, morarma ve ısı artışıyla birlikte olan ayak ağrılarını ciddiye almanızı öneririm.

  Vücudun neresinden gelirse gelsin, şiddeti, tipi, derecesi ne olursa olsun her türlü ağrı size bir sağlık sorununuz olduğunu anlatmaya çalışır. Sorunun ciddiyeti ağrının şiddeti veya yeriyle ilgili de olmayabilir. Örneğin çok şiddetli bir ağrı sıradan bir nedenden, belli belirsiz bir ağrı ölümcül bir hastalıktan ileri gelebilir.

  Ama ağrıyı bir “sağlıksızlık sinyali” olarak algılamamız, özellikle tekrarlayan, şiddeti artıp azalan, belirginleşen ağrıların ısrarla arkasından giderek nedenini mutlaka araştırmamız lazımdır.

  Önemli bir nokta da şudur...

  Farklı bölgelerdeki ağrılara karşı tepkilerimiz de değişiyor. Başımız ağrıyınca -hele ilk kez ağrıyorsa- korkup endişelenip “beynimde bir problem olmasın” diye telaşlanıyoruz.

  Ağrıyan yer göğsümüzse ve hele bir de ağrı sol kolumuza da yayılıyorsa “kalbimde bir problem var galiba” diye düşünüp soluğu acil serviste alıyoruz.

  Bazı ağrılara ise gereken önemi vermiyor, doktora zamanında gitmiyor, altın kadar değerli önemli bir zaman dilimini boşuna harcıyoruz. Ayak-bacak ağrıları işte bu “şanssız grup”ta yer alıyor.

  SEBEPLERİ FARKLI

  Ayak-bacak ağrılarını “damar problemleri” ve “diğer nedenler”den kaynaklananlar şeklinde iyi gruba ayırmak işimizi kolaylaştırır.

  Damar problemleri ile ilgisiz ağrıların birinci nedeni kramplardır. Bunu yaralanma, burkulma ve benzeri travma ağrılarıyla eklem ve kemiklerden kaynaklanan romatizmal ağrılar izler.

  Sinir hasarına (nöropati) bağlı ayak ağrıları da aynı grupta yer alır.

  Özellikle şeker hastalarında, fazla miktarda alkol içenlerde, sigara tiryakilerinde uyuşukluk, yanma, karıncalanma, iğne batması şeklindeki nöropatik bacak
  ağrıları öncelikle bir sinir hasarını akla getirir.

  Ayak kemiklerindeki tümörlerin, ayak sinirlerine baskı yapan kitlelerin de ilk işareti ayak ağrıları olabilir.

  Damarsal ağrılar özellikle atardamarların herhangi bir nedenle daralıp tıkanması sonucu oluşanlar en tehlikeli olanlarıdır.

  Toplardamarlardaki genişlemeler (varisler) ve genişlemiş bölümlerde yerleşen pıhtıların iltihaplanması da ayak ağrılarına yol açabilir.

  HUZURSUZ BACAK SORUNU

  Son yıllarda ön plana çıkan ayak ağrısı nedenlerinden biri de huzursuz bacak sendromudur.

  Huzursuz bacaklar özellikle stresli, gergin, uykusuz, depresyonlu kişilerde ortaya çıkan ve geceleri tekrarlayan ayak ağrılarına yol açabilir.

  Bacak ağrıları çocuklarda da görülen bir problemdir.

  Özellikle büyüme dönemindeki çocuklarda ayak bacak bölgesindeki gece ağrıları can sıkıcı hale gelebilir.

  Bacak ağrılarını ciddiye almanız, arkasında önemli sağlık sorunlarının olabileceğini unutmamanızda fayda var.

  Bilhassa tekrarlayan, şiddetini artıran, ayaklarda güç kaybı, şişme, morarma ve ısı artışıyla birlikte olan ayak ağrılarını ciddiye almanızı öneririm.

  Osman MÜFTÜOĞLU yazılarını takip edin!
  Yazarın Son Yazıları
  09 Ekim 2015, Cuma
  08 Ekim 2015, Perşembe
  07 Ekim 2015, Çarşamba
  06 Ekim 2015, Salı
  05 Ekim 2015, Pazartesi
  03 Ekim 2015, Cumartesi
  02 Ekim 2015, Cuma
  01 Ekim 2015, Perşembe
  30 Eylül 2015, Çarşamba
  29 Eylül 2015, Salı
  Merhaba
  Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

  YAZARLAR

  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
  Kapat
  Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.