Gündem Haberleri

  Yazarlar: Taraflar tutumlarını gözden geçirsin

  Hürriyet Haber
  13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) ile Pen Yazarlar, Oyun Yazarları ve Edebiyatçılar Dernekleri, ''F'' tipi cezaevlerine ilişkin, ''Tarafların tutumlarını yeniden gözden geçirmelerini'' istedi.

  4 yazar örgütü tarafından yapılan ortak açıklamada, ''F tipi'' cezaevleri konusunda insani boyutun göz ardı edilmemesi amacıyla gerçekleştirilen uyarıların dikkate alınmamasının, cezaevlerindeki açlık grevlerinin ölüm oruçlarına dönüşmesine neden olduğu savunuldu. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

  ''Bu aşamada yaşamı savunma bilinciyle 4 yazar örgütü olarak, F ipi cezaevlerinin bir yıl ertelenmesini, Barolar, Tabip Odaları, Mimarlar Odaları gibi sivil toplum örgütlerinin denetim ve gözetiminde yeniden biçimlendirilmesi taleplerimizi, 3 günlük simgesel açlık greviyle gündeme getirdik.

  Sonuçta sayın Adalet Bakanı, bu konudaki tüm taleplerimizin kabul edildiğini, F tipi cezaevlerinin açılmasının ertelendiğini, sorunun uzman sivil toplum örgütlerinin tartışmasına açılacağını, 'konunun her yönüyle bir toplumsal mutabakata ulaşılacak şekilde değerlendirilmesi uygun olacaktır' ifadesiyle bildirmiştir.

  Bundan sonraki süreçte de taleplerimizin takipçisi olacağımızı duyurur, açıklamalar ışığında tarafların tutumlarını yeniden gözden geçirmelerini dileriz.''

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı