Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yazarlar ölüm orucunu durdurmak için Bayrampaşa'da

  Hürriyet Haber
  09.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cezaevlerinde süren ''ölüm oruçlarının'' sona erdirilmesi için arabulucuk yapmak amacıyla Yaşar Kemal, Zülfü Livaneli, Orhan Pamuk, Oral Çalışlar ve Can Dündar'ın oluşturduğu aydınlar heyeti, Bayrampaşa Cezaevi'ne girdi.

  Yazar Yaşar Kemal, cezaevine girmeden önce yaptığı açıklamada, "Ölüm oruçlarına bugüne kadar müdahale edilmeliydi. Çok geç kalındı. Bu işin bir an önce bitirilmesi lazım. Biz aydınlar olarak, aslında bu işe çok fazla karışmak istemiyorduk. Ama kendimizi işin içinde bulduk. Mahkumların önerilerini dinleyerek, devlet yetkililerine ileteceğiz'' dedi.

  Bu arada, TBMM İnsan Hakları İnceleme Alt Komisyonu üyeleri DYP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, FP Rize Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, DSP Muğla Milletvekili Tunay Dikmen ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici'nin de cezaevinde oldukları öğrenildi.

  ÖLÜM ORUCU ZİRVESİ
  TBMM'de dün gece ölüm oruçları nedeniyle liderler zirvesi yapıldı. Ecevit'in odasında gerçekleşen ve bir saate yakın süren görüşmede, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, yazarların ölüm oruçları için resmen devreye girmek istediğini belirterek, bu konuda izin istedi. Ecevit de, ‘‘Bir mahsuru yok’’ yanıtını verince, yazarların komisyondaki milletvekilleriyle birlikte cezaevlerindeki ikna sürecine katılması resmiyet kazandı. Milletvekilleri ve yazarlar, bugün ilk olarak İstanbul'daki cezaevlerinden ikna turlarına başlayacaklar.

  İNSANLAR ÖLMESİN

  Toplantıya, İnsan Hakları Alt Komisyonu'ndan FP'li Mehmet Bekaroğlu, DYP'li Kamer Genç ile Komisyon Başkanı Hüseyin Akgül de katıldı. Bekaroğlu, mahkûmların F tipi cezaevine kesin olarak karşı çıktıklarını söyleyince, Ecevit, ‘‘İnsanlar ölmesin. Af çıktı, hapishaneler rahatlıyor’’ dedi. Toplantıda, F tipi cezaevlerinde müşterek kullanım alanlarının artırılması konusunda hükümet kanadında bir yumuşama sağlandı. Mahkûmların sağlık ve muayene hizmetlerinden hızlı bir biçimde yararlanması da kararlaştırılırken, Ecevit, milletvekillerinin bugün yeniden cezaevlerini ziyaret etmesini ve son durumu kendilerine aktarmasını istedi.

  BOŞUNA CAN KAYBEDİLECEK

  Ecevit, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada ise, ‘‘Bu ölüm oruçları son derece üzücü bir olaydır, bir yere de varılamaz. Boşu boşuna can kaybedilmiş olacaktır. Bunu önlemek için elden geleni yapacağız’’ dedi. Hakan AKPINAR/ANKARA

  Eylemcilerin sağlık raporu
  F tipi protestosuna 100 gözaltı
  TTB: Dakikalar bile önemli
  Cezaevlerinde tahliye hazırlığı

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı