Gündem Haberleri

  Yazarlar açlık grevine gidiyor

  Hürriyet Haber
  07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cezaevlerindeki açlık grevcilerinin taleplerine duyarsız davranıldığı ve insanların toplu ölüme gönderildiğini savunan yazarlar açlık grevine başlıyor. Açlık grevine Türkiye Yazarlar Sendikası, Pen Yazarlar, Türkiye Oyun Yazarları ve Edebiyatçılar derneklerinin yönetici ve üyeleri katılacak.

  Dört yazar örgütü tarafından yapılan ortak açıklamada, 27 Kasım Pazartesi günü ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında, ''F'' tipi cezaevlerini protesto için başlatılan ve 19 Kasım'da ''ölüm orucuna'' dönüştürülen açlık grevleri üzerinde durdukları hatırlatıldı. Toplantıda ''Yaşamları devlet güvencesinde olan insanların ölüme gittiklerinin vurgulandığı'' belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

  ''Sayın Adalet Bakanı, uygulamanın bir yıl ertelenmesi, bu süre içerisinde konunun geniş bir kesimin tartışmasına açılması yolundaki istemlere bile kulak asmamaktadır. Sayın Başbakan, bu büyük insani drama dikkat çeken biz yazarları 'anlayamadığını' ifade etmektedir. Bu nedenlerle, insanların toplu ölüme gönderilmesini protesto etmenin demokratik haklarımız arasında bulunduğu inancıyla, yarın saat 10.30'da TYS'nin merkezinde açlık grevine başlıyoruz.''

  Türk'e diyalog çağrısı

  Öte yandan yazar Vedat Günyol'un da aralarında bulunduğu yayıncı, yazar, mimar, hukukçu, psikiyatrist, psikolog, ressam, müzisyen, sendikacı ve öğretim üyesi olan toplam 334 kişi tarafından imzalanan ortak metin yayımlandı. ''F'' tipi cezaevlerinin ''mahkumlara verilmiş ikinci bir ceza olacağı'' ileri sürülen metinde, şu ifadelere yer verildi.

  ''Bugün 800'ün üzerinde tutuklu ve mahkum, insani koşullarda yaşama hakkı için açlık grevine girmiş ve içlerinden bazıları ölüm sınırına dayanmış durumda. Kendilerine dayatılan yeni cezaevi koşullarına karşı şu an ellerinde bulunan tek itiraz hakkını kullanan mahkumların ölümüne seyirci kalmayalım. Oylarımızla bizim adımıza karar alma yetkisini vermiş olduğumuz hükümetten ve Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ten, bir an önce mahkumlarla diyaloğa girerek, mahkumların bedensel ve ruhsal sağlıklarını hesaba katan çözümler üretmelerini talep ediyoruz.''

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı