Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yazardan Milli Eğitim'e 5 milyarlık dava

  Hürriyet Haber
  05 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 05 Nisan 1998 - 00:01

  Alevi ve Bektaşi inançlarının irdelendiği ‘Alevilik-Bektaşilik Açısından Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’ adlı kitabını, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu'na sunan Yazar Şakir Keçeli, bakanlıkla mahkemelik oldu. Keçeli, iki yıllık inceleme sonucunda hazırlanan raporda, ‘kendisine ağır hakaret edildiği’ gerekçesiyle, MEB Talim Terbiye Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Veli Kılıç ve Müfettiş Hüseyin Tuğcu'dan 5 milyar lira tazminat istedi.

  Keçeli tarafından Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi'ne sunulan dava dilekçesinde, 10 Eylül 1996'da Talim Terbiye Kurulu'na gönderilen kitabın, ders kitabı olarak lise ve dengi okullara tavsiye edilmesini istendiği belirtildi. Dava dilekçesinde, kurulun, Müfettiş Hüseyin Tuğcu'yu raporu hazırlaması için görevlendirdiği ve müfettişin hazırladığı 53 sayfalık raporun Talim Terbiye Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Veli Kılıç tarafından Bakan adına 27 Ocak 1998 günü imzalanarak Keçeli'ye gönderildiği belirtildi. Dilekçede, kurul raporu genel olarak incelendiğinde, raporda kitabın ‘eleştiriye tabi tutulduğu, yanlış, eksik kimi bilgilerin saptandığı, ders kitabı niteliğinde bulunup bulunmadığı, müfredat programlarına uygun olup olmadığının tartışıldığı, okullarda ders kitabı olarak okutulup okutulmayacağının çeşitli yönlerden değerlendirildiğinin’ anlaşıldığı kaydedildi.

  AĞIR HAKARETLER

  Müfettiş Tuğcu'nun, bilimsel çerçevenin, devletin tarafsız olması gereken bir kurumunun verdiği sınırların dışına çıkarak raporda kişisel görüşlerini belirttiği de kaydedilen dilekçede, yazara yönelik saldırı niteliğindeki şu ifadelerin yer aldığı belirtildi:

  Yayıncı ve bir avukat olan yazarın sapla samanı karıştırmaması gerekirdi. (Sayfa 3)

  Yazar, buradaki inceliği ve dilbilgisi kurallarını, Arapça'yı bilmeyecek kadar cahil ve bilgisizdir. (Sayfa 11)

  Kuranı Kerim'in Arapça'sını bilmiyorsa bile Türkçe'sini okuyamayacak kadar, (namaz kılınız, oruç tutunuz) ifadelerini görmeyecek kadar cahil ya da aklı yetmiyorsa ne diye din kültürü ve ahlak bilgisi kitabı yazmaya kalkmış? Bu da bir tip provakatörlük değil mi? (Sayfa 13)

  Namaza karşı olan birkaç ateistin veya Marksist'in ya da cahilin, tembelin sözüyle, yanlışıyla yola çıkılırsa böyle yanlış sonuçlar ortaya çıkar. (Kılavuzu karga olanın burnu pislikten çıkmaz) demişler. (Sayfa 14)

  Yazar, konuyu bilmediği için cahilliği burada da sergilemektedir. Yazar Şakir Keçeli'nin bunca bilgisizliği, cahilliğinin apaçık ortada olduğu kesindir... Ehliyetsiz, liyakatsiz kişilerin, kendilerinin bilgisizliğini, cahilliğini sergilemeleri abesle iştigaldir. Adama (madem yüzme bilmiyordun, denize niye atladın?) diye sorarlar. (Sayfa 15)

  Yazar Şakir Keçeli, böyle uyduruk sözlerin, yalancılığın, sahtekarlığın cezasını elbette bir gün Allah'ın huzurunda ahirette verecektir. Aklı varsa tövbe etmelidir.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı