Gündem Haberleri

  Yazar Uzun’un mevlidinde ‘Kürdistan şehitlerine’ fatiha

  Canan ALTINTAŞ- Muzaffer DURU/DİYARBAKIR, (DHA)
  15.10.2007 - 14:04 | Son Güncelleme:

  Yakalandığı mide kanserine yenik düşen ve Diyarbakır’da toprağa verilen Kürt yazar Mehmet Uzun için okutulan mevlitte emekli imam Zeki Korkmaz, ‘Kürdistan şehitleri’ için fatiha okuttu. Mevlit sırasında, Uzun’un eşi ve yakınları gözyaşları döktü.

  İsveç’te yaşarken mide kanserine yakalanan ve memleketi Diyarbakır’a gelen Kürt yazar Mehmet Uzun, geçen Perşembe günü yaşamını yitirdi. Cumartesi günü aralarında Yaşar Kemal’in de bulunduğu binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verilen Mehmet Uzun için bugün Büyükşehir Belediyesi Konukevi’nde mevlit okutuldu. Mevlide, DTP İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, Uzun’un eşi Zozan Uzun, kızı Zeyra Uzun ile yakınları katıldı. 3 emekli imamın okuduğu mevlitte, Uzun’un eşi Zozan Uzun ile yakınları gözyaşları dökerken, güçlükle ayakta durdukları gözlendi.

  Mevlit okuyan emekli imamlardan Zeki Korkmaz Kürtçe, “Kürt ve Kürdistan şehitleri için el-fatiha’ diyerek, mevlide katılanlara fatiha okuttu. Mevlide katılanlar daha sonra Uzun için açılan taziye defterini imzalarken, mevlide Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney’in gönderdiği siyah çelenk dikkat çekti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı