Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yazar Orhan Pamuk Hollanda'da kitabını imzaladı

  AMSTERDAM (A.A)
  30 Ekim 2005 - 12:34Son Güncelleme : 30 Ekim 2005 - 12:34

  Yazar Orhan Pamuk, “İstanbul” adlı kitabının Flemenkçeye çevrilmesi dolayısıyla, Hollanda'da düzenlenen toplantıya katıldı ve kitabını imzaladı.

  Kitabın Hollandaca basımını yapan yayın kurumu “De Arbeiderspers” ve “De Volkskrant Gazetesi”nin girişimiyle Amsterdam'da dün akşam düzenlenen toplantıda, kitap tartışıldı.

  Orhan Pamuk, kitabından bazı bölümleri Türkçe, Hollandalı yazar Michael Zeeman da Hollandaca olarak okudu.
  Hollandalı yazar Michael Zeeman daha sonra kitabın içeriğine ilişkin ve son dönemlerde Orhan Pamuk'un Türkiye kamuoyunda sıkça gündeme gelmesine yol açan konular hakkında sorular yöneltti.

  Pamuk, Osmanlıların son dönemleri hakkında bilgi verdi ve bu döne özenti duymadığını söyledi. Pamuk, Ermeni katliamı tartışmasının Türkiye'de hala siyasi bir tabu olduğunu, ancak bu konuda her şeye rağmen son 10 yılda önemli ilerlemeler kaydedildiğini belirtti.

  Pamuk, Frankfurt Kitap Fuarı sırasında kendisine layık görülen Barış ödülünü aldığı sırada dile getirdiği görüşlerin arkasında durduğunu, bu bağlamda, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne, Avrupa Birliği'nin de Türkiye'ye ihtiyacı bulunduğunu söyledi. Pamuk, Türkiye'nin Kopenhag kıstaslarını yerine getirmesine rağmen, üyelik sürecinde Birliğin sürekli yeni koşullarla Türkiye'nin önüne gelmesinin doğru olmadığını da ifade etti.

  Kitabını imzalarken Türk basın mensuplarına, siyasi konulara girmek istemediğini belirten Pamuk, bu yöndeki soruları ise yanıtsız bıraktı. Pamuk, toplantıda kitabına gösterilen ilgiden büyük memnuniyet duyduğunu belirtti ve bu toplantıyla kitabın içeriğini geniş şekilde tartışma fırsatı bulduklarını söyledi.

  Pamuk, “Kitabın ruhunu tartıştık; bizdeki hüzün duygusu, Osmanlı İmparatorluğunun yıkılışı, bu yıkılışın İstanbul'u nasıl bir hüzün duygusuna ittiği, Batılılaşma, orta sınıflar... Nişantaşı'ndan girdik, bütün İstanbul'dan, bir anlamda Türk tarihinden çıktık” dedi.

  Yazar Orhan Pamuk, bu akşam da Eindhoven kentinde, kitabıyla ilgili düzenlenen bir diğer toplantıya katılacak ve burada da kitaplarını imzalayacak.

  Orhan Pamuk'un Hanneke van der Heijden tarafından Hollandacaya çevrilen İstanbul Hatıralar ve Şehir kitabı, yayınevi Arbeiderspers tarafından basıldı. 445 sayfa tutarındaki kitabın satış fiyatı 25 avro. Aynı yayınevi Orhan Pamuk'un daha önce de altı kitabını daha Hollandacaya kazandırmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı