Gündem Haberleri

  Yazar Cezmi Ersöz'e beraat

  A.A
  30.10.2008 - 14:14 | Son Güncelleme:

  Leman dergisinde yayımlanan yazısında “halkı askerlikten soğuttuğu” gerekçesiyle hakkında dava açılan yazar Mustafa Cezmi Ersöz beraat etti.

  Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık Ersöz ile avukatı Fikret İlkiz katıldı.

  Kimlik tespitinin ardından savunması alınan Ersöz, yazısını, vatani görevini yaparken askerlere uygulanan küfür ve dayak gibi olayları eleştirmek ve askerlerin bu tür durumlarla karşılaşmaması için kaleme aldığını öne sürdü.

  Ersöz, yazısının eleştiri mahiyetinde olduğunu da belirterek, beraatını istedi.

  Davaya ilişkin görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı da sanık hakkında 5 Eylül 2007 tarihinde Leman dergisinde yayımlanan “Askerliğin dönüşü güzeldir” başlıklı yazısı dolayısıyla “halkı askerlikten soğuttuğu” gerekçesiyle dava açıldığını hatırlattı.

  Savcı, yazının tamamı göz önüne alındığında, sanığın düşünce ve ifadeyi açıklama özgürlüğü kapsamındaki demokratik hakkını kullandığı sonucuna varıldığını belirterek, suçun unsurlarının oluşmaması yüzünden Ersöz'ün beraatını talep etti.

  Davayı karara bağlayan hakim de Ersöz'ün, askerlik hizmeti sırasında karşılaştığını iddia ettiği birtakım olay ve kişileri sert bir şekilde eleştirdiğini belirtti.

  Yazının genelinde, sanığın düşünce ve ifadeyi açıklama özgürlüğü kapsamında demokratik hakkını kullandığını ifade eden hakim, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle Ersöz'ün beraatına karar verdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı