UŞAK HABERLERİ

Yaz Sıcağında Hasta Olmamak İçin Bunlara Dikkat

IHA
24.07.2015 - 15:29Son Güncelleme :

Uzm. Dr. Ferit Sarı'nın sıcak havalarda neler yapılması gerektiği açıklaması

IHA

Medical Park Uşak Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ferit Sarı, aşırı sıcak ve susuzluğun kalp ve beynin yanı sıra akciğerler dâhil vücudumuzdaki tüm organları olumsuz yönde etkilediğini söyledi.
Özellikle son günlerde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havaların insan sağlığına olan olumsuz etkilerinin minimuma indirgenmesi için Uzm. Dr. Ferit Sarı uyarılarda bulundu.
Dr. Sarı; “Hava sıcaklıkları yüksek seyretse de çevremizde tıpkı kışın olduğu gibi aksırıp, öksüren ya da ateş, halsizlik ve kas ağrılarından şikâyet eden pek çok kişiye rastlıyoruz. "Yazın ortasında da hasta olunur mu?" dedirten bu durum çoğunlukla klimalar, soğutma sistemleri ve sağlıklı beslenmemekten kaynaklanıyor. Hissedilen sıcaklığın 32 derecenin üzerine çıktığı zaman ısı çarpması, ısı yorgunlukları ve kuvvetli " termal stres" ortaya çıkabilir. Özellikle 5 yaş altındaki çocuklar ile 65 yaş üzerindeki yaşlılar ile kalp, tansiyon ve akciğer hastaları gibi kronik rahatsızlıkları bulunanların sağlığı olumsuz etkilenebilir.” Dedi.
Medical Park Uşak Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ferit Sarı; Sıcakların artması ile sorun olabilecek sağlık sorunları ve bunlar ile ilgili öneriler hakkında kısaca şu bilgileri verdi; “Yaz sıcakları nedeniyle diyabet hastalarında kalp ve dolaşım sistemine normalden fazla bir yüklenme olması, sıvı ve tuz kaybına adapte olma durumunun da bu hastalarda daha güç olması nedeniyle şeker hastalarının özellikle bu dönemde dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Diyabet (şeker) hastaları; sıcak havalarda bol su tüketimine, güneş altında çok uzun saatler kalmamaya, şeker düzeyini kontrol altına almak için düşük kalorili beslenmeye, alkol ve kafeinden uzak durmaya, ayaklarda açılabilecek yaralara karşı da özellikle deniz içerisinde daha dikkatli olmaya özen göstermelidir. Yine yaz sıcaklarında kişinin sık sık duş alarak vücut ısı dengesini koruması ve bu aylarda şeker ölçümünü düzenli bir şekilde yaptırarak kontrollerini aksatmaması önemlidir.”
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ferit Sarı, sağlıklı bir yaz geçirmek için şu önerilerde bulundu; “Öğle saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkmayın. Sıvı tüketimi arttırılmalıdır. en az 2-2.5 lt su tüketilmeli, gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Sindirimi kolay hafif besinler tercih edilmeli. Özellikle yaşlılar, kalp ve tansiyon hastaları sıcak günlerde gayret harcamaktan kaçınmalılar. Havasız ve kapalı yerlerde uzun süre kalınmamalı ve hava akımı sağlanmalıdır. Kalp hastalığı veya hipertansiyonu olanlar dışında gıdalarla tuz alımı arttırılmalıdır. Tuz kısıtlaması yapmak zorunda olanlar ise sıvı ve tuz kaybı konusunda dikkatli olmalıdırlar. Pamuklu açık renkli ve bol elbiseler tercih edilmeli ve geniş kenarlıklı şapka kullanılmalıdır. Sık sık ılık su ile duş yapmakta fayda vardır. Kanser hastaları, kemoterapi görenler ve değişik deri hastalığı olanlar, güneş ışınlarından korunmaya özellikle dikkat etmelidir. Göz sağlığımız için Ültraviyole ışınlarından koruyucu gözlükler takılarak güneşe karşı önlem alınmalıdır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Uşak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Uşak ilinden Yaz Sıcağında Hasta Olmamak İçin Bunlara Dikkat hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yaz Sıcağında Hasta Olmamak İçin Bunlara Dikkat haberi güncellenecektir.

UŞAK NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:19
 • Guneş
  08:03
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı