Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yaz saati uygulaması sona erdi

  ANKARA (A.A)
  30 Ekim 2005 - 09:19Son Güncelleme : 30 Ekim 2005 - 09:19

  Yaz saati uygulaması 02:00'de saatlerin bir saat geri alınmasıyla sona erdi. Uygulama 27 Mart Pazar günü saatlerin 01:00'de bir saat ileri alınmasıyla başlamıştı.

  Yaz saati (ileri saat) uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacını taşıyor. Ayrıca yaz saati uygulamasıyla, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin (puant gücü) azaltılması hedefleniyor.
  697 sayılı Kanunun 3097 sayılı Kanunla değişik 2. maddesi, ”Greenwich'e göre 30. derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınır. Ayrıca başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek ve bir saati aşmamak şartıyla yaz saati uygulamaya Bakanlar Kurulu yetkilidir” hükmü gereğince, yaz saati uygulamasının başlangıç ve bitiş tarihleri Bakanlar Kurulu kararlarıyla belirleniyor.

  Yaz saati uygulaması başlangıç ve bitim tarihlerinde Avrupa ülkeleriyle birlikte hareket ediliyor.
  Uygulamaya ilişkin kararname teklifi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanırken, Dışişleri Bakanlığı tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na gönderilen Avrupa Birliği (AB) çerçevesinde kabul edilen karar metinleri dikkate alınıyor.

  826 MİLYON KWH TASARRUF

  Öte yandan, uygulamayla her yıl, “orta ölçekli” bir hidroelektrik santralin yıllık üretimi kadar tasarruf sağlanıyor. 27 Mart 2005'de başlayan bu yılki uygulamadan yaklaşık 826 milyon kilovatsaatlik (kwh) elektrik enerjisi tasarruf edildiği tahmin ediliyor.

  Yaz saati, bir başka deyişle ileri saat uygulaması, Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle birlikte Mart ayının son pazar günü başlayıp, Ekim ayının son pazar günü sona eriyor. 16 Mart 2002 tarihli Resmi Gazete'de yer alan Bakanlar Kurulu Kararı'na göre, yaz saati uygulaması 26 Mart 2006 tarihinde yeniden başlayacak ve 29 Ekim 2006 tarihine kadar devam edecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı