EDİRNE HABERLERİ

Yaz gelmeden Edirne'yi sivrisinek telaşı sardı

AA / Salih Baran
25.02.2016 - 17:26Son Güncelleme :

-Edirne'de yaz aylarında büyük soruna yol açan sivrisinekler için önlem kararı alındı

Yaz gelmeden Edirneyi sivrisinek telaşı sardı
AA / Salih Baran

EDİRNE (AA) - Edirne'de yaz aylarında özellikle nehir kenarlarında sorun yaratan sivrisinekler için önlem alınması istendi.

Edirne Vali Vekili Beyazıt Tanç başkanlığında valilikte toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu yaz aylarında sivrisineklerin daha az sorun teşkil etmesi amacıyla çeşitli kararlar aldı.

Buna göre, Edirne Belediyesi sivrisinek larvalarının bulunduğu alanları yıl boyunca ilaçlayacak. Çeltik Komisyonları Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün sivrisinek mücadelesinde ilaç, akaryakıt gibi giderleri karşılayacak, kaçak çeltik ekimine müsaade etmeyecek. Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ve Özel İdare ekipleri kanalları temizleyecek. DSİ, sulak alan haritalarını dijital olarak Halk Sağlığı Müdürlüğüne verecek.

-Edirne'deki sivrisinek problemi

Çeltik alanlarının kente yakın yerlerde olması ve 3 nehrin kentin ortasından geçmesi nedeniyle son yıllarda Edirne'de yaz aylarında sivrisinek popülasyonu büyük sorun haline geldi. Eski Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin Yunanistan'ın ekonomik kriz nedeniyle ilaçlama yapamadığından kentteki sivrisineklerin Yunanistan'a ait olduğunu söylemesi, Eski Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'in bir açıklamasında "Sinek akıllı bir mahluk değil ki, dilediği yere gider. Sineğin memleketi olmaz, sineğin sınırı da olmaz. Sinek sinektir o görevini yapıyor biz de görevimizi yapacağız" şeklindeki konuşması kentteki sivrisinek sorununu gündeme getirmişti.

Sinek sorununun bertaraf edilmesi için geçen sene Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından sinekle mücadelede "Almanya modeli" denenmiş, çeşitli ilaçlamalar yapılmıştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Yaz gelmeden Edirne'yi sivrisinek telaşı sardı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2016 tarihinde saat 17 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yaz gelmeden Edirne'yi sivrisinek telaşı sardı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı