"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Yaz aylarında benlere dikkat

Dermatoloji Uzmanı Dr. Betül Şengör, ultraviyole ışınların etkisini en dik ve en fazla hissettiğimiz şu günlerde cildimizdeki benlere neden daha çok dikkat etmemiz gerektiğini anlatıyor:

Deri cildimizin en geniş yer kaplayan ve dış etkenlerden en çok etkilenen organı. Deri kanserleri hakkında bahsederken öncelikle bir sınıflama yapmakta fayda var. Çünkü derinin 3 katmanı bulunur ve her bir katmanın içinde farklı görevlerde hücreler yer alır. En dışta epidermis, onun altında dermis ve en altta cilt altı yağ dokusu bulunur. Cilt hücrelerinin bir kısmı cildi güneşin ultraviyole ışınlarına karşı korumaya çalışır, bir kısmı mikroplara karşı antiseptik bir ortam sağlamak için yağ ve ter üretir, bir kısmı kollajen ve elastik lifleri ve destek bağ dokusunu üretir, bir kısmı ise savunma sistemini oluşturur. Dolayısıyla bu hücrelerin farklılığı gibi, bu hücrelerden köken alan cilt kanserleri de farklı.

Cilt kanserleri cildin kötü huylu olan tümörleri. Ayrıca cildin kanser öncüsü olan lezyonları da var. Bunlar bizler için çok daha önemli. Çünkü henüz kötüye çevirmemişken tanısını koymak hayat kurtarıcı olabilir.

Mutlaka güneş koruyucu kullanın

Eğer benler 6 mm ve üzerindeyse, rengi deri rengi veya kahverengi dışında bir renkteyse, sınırlarında keskinlik ve asimetrik olan bir görünüm varsa, kaşınma veya kanama oluyorsa o benlerin mutlaka bir dermatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Dermatoloji uzmanı dermatoskopi denilen bir alet vasıtasıyla hastalarının şüpheli olan benlerini kaydeder ve takibe alır. Melanom oluşmasını önlemek için kişinin güneş koruyucu kullanması ve bazı şüpheli olan benlerini dermatoloji uzmanına göstermesi gerekiyor. Şayet bir ben şüpheli değil ancak hasta risk grubunda ise bazen o benin çıkarılması hayat kurtarıcı olabilir.

YSL’den haute-couture makyaj

Bu elbiseyi hangi kadın kullanmak istemez. Modern kesimli klasik YSL elbisesi, şimdilerde makyaj paletlerinde yer alıyor. Usta modacı Yves Saint Laurent’in 1983/84 kış sezonu için tasarladığı kostüm, yeni makyaj koleksiyonuna "Palette Esprit Couture" olarak girdi.

Önünde kocaman pembe bağcığıyla dikkat çeken straples siyah mini saten elbise bugüne değin tasarımcının en ünlü ve en tanınmış parçası olarak kaldı.

Sıcak yazın taze anları

Yaz çok sıcak geçiyor. Peki 40’lara varan hava sıcaklıklarında vücudumuzun taze, güzel ve bakımlı kalmasını nasıl sağlayacağız?

az sıcağında ferahlamak en önemli dertlerimizinden biri. Güneşin kattığı bronzluğun yanı sıra sıcak hava stresini yaşamak zorunda kalan vücutlarımız nemini korumak istiyor. Eh, tabii bu da 40’lara varan hava sıcaklıklarında pek mümkün görünmüyor. Söylenen o ki daha uzun bir süre Afrika sıcaklarıyla cebelleşeceğiz. Peki, vücudumuzun taze, güzel ve bakımlı kalmasını nasıl sağlayacağız?

Nane ya da mineçiçeği içerikli duş jelleri ya da şampuanlar vücutlarda sabah saatlerinden itibaren ferahlatıcı etkilerini hissettirirler. Benim tavsiyem böyle sıcak günlerde sıcak yerine ılık duş almak. Böylelikle sıcak ya da soğuk suyun yaptığı gibi kan dolaşımını fazla hızlandırmamış olursunuz.

Buz gibi ferahlık

Naneli losyonlar, peelingler ve kremlerin yanı sıra yoğurt ya da salatalık ekstreleri de uçuk güzellik mucizeleri olarak bugünlerde karşımıza çıkıyor. Çünkü onlar da bakım yaparken aynı zamanda nemlendiriyorlar. Ve tazelik etkisi de kendini ciltte parlaklık olarak gösteriyor. Kremlerinizi buzdolabında saklamayı deneyin. Bu önerimin ciddiyetini kremi yüzünüze sürerken hissetmenizi ümit ediyorum; buz gibi bir ferahlık...

EKŞİ SAĞLIKLIDIR

Narenciye olarak bildiğimiz meyvelerin yarattığı mucizeyi bilmeyen yok.

Peki ama limon ve portakal ailesinin gücü tam olarak nereden geliyor?


Arizona Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre limon ve portakal kabukları içeriğindeki "phyto" adlı kimyasal maddeler cilt kanserinden koruyor. Uzmanlar haftada en az bir kez bir çay kaşığı limonsuyu içmek gerektiğini belirtiyor.

Yine San Diego’dan bir araştırma sonucuna göre greyfurt kan şekerini düşürerek kalori yakımını hızlandırıyor. Yemekten önce yenen yarım greyfurtun ideal kilo vermek için iyi bir yöntem olduğu belirtiliyor.

Portakaldaki C vitamini en çok bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bir adet portakal günlük C vitamini ihtiyacını karşılıyor. Onun alternatifi ise iki adet mandalina.
X