OSMANİYE HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Yaylalardaki sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu

DHA
02.12.2017 - 10:54Son Güncelleme :
DHA

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - ORMAN ve Su İşleri Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Devlet ormanlarındaki yayla alanlarındaki sorunlar ve çözüm önerileri Osmaniye'de görüşüldü.

Royalton Otel'de ki toplantının açılış konuşmasını Adana Orman Bölge Müdürü İsmet Erol yaptı. Bölge Müdürü Erol, "Kangren haline gelmiş olan yaylacılık problemlerinin çözümü için Orman Kanunu’nun 17. maddesindeki yapılan değişikliğe ilk imzayı atarak bugünlere gelinmesini sağlayan Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nun bu kararı önemli bir sorunun çözümü için çok değerli bir adım olmuştur. Mevcut mevzuatın uygulanması sürecinde görüldü ki yayla alanlarında yaşayan vatandaşlarımızın hayat şartlarının iyileşmesi, sorunlarının çözümü için kamu yönetiminde yetkili ve sorumlu kamu kurum ve kuruluşlarının da kendi alanlarındaki yönetimlerinde kendileri ile ilgili hususlarda gerekli yasal ve fiziki düzenlemeleri yapmaları gerekmektedir. Bunun için de öncelikle farkındalığın oluşması ve hangi kurumun ne yapacağının belirlenmesi gerekmektedir." dedi.
Toplantının devamında konuşan Orman Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Şahin ise "Devlet ormanları içerisinde bulunan, 31 Aralık 2011 tarihinden evvel yaylak ve otlak olarak kullanılan yerler ile geleneksel yaylacılık maksadıyla yerleşim yeri olarak kullanılan alanlar, Orman Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyonlar marifetiyle tespit edilip, Bakanlar Kurulu kararıyla ilan edilerek, orman sınırları dışına çıkarılarak yayla alanı olarak kullanılması düzenlemesi yapıldı. Bu düzenlemeye bağlı olarak da biz teşkilatımız olarak bu alanlarda bulunan bina ve tesisleri vaziyet planları ile birlikte tespitleri yapılıp, kullanıcılarının tespit edilmesi ile birlikte ilgililere kiralanması. Bu yapmış olduğumuz iş ve işlemlerde de çok miktarda sıkıntı çıkması münasebetiyle bunları yeniden masaya yatırarak nasıl aşabiliriz, sizlerle birlikte ortaya koyup, inşallah beklenilen çözümü gerçekleştirmiş olacağız" diye konuştu.
Son olarak konuşan Vali Ömer Faruk Coşkun ise bölgede, iklim şartları nedeniyle, yaylacılık kültürünün oldukça yaygın olduğunu belirterek, "Kurumlar olarak bizlerin, vatandaşlarımıza yasaklayıcı bir anlayışla değil onların önünü açacak şekilde bazı adımlar atmamız gerekiyor. Özellikle ormanlarımızı ve ekosistemi koruyarak, doğa ile uyumlu bir şekilde yaylalarımızdaki yapılaşmanın gerçekleştirilmesi gerekiyor, Temenni ediyorum ki bu toplantı bir çözüm önerisi ile neticelenir. Ortaya çıkacak çözüm önerileri bölgemiz adına bizleri rahatlatacaktır" dedi. Toplantının devamında Şube Müdürü İrfan Filik tarafından yapılan sunumun ardından katılımcıların görüş ve önerileri alındı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yaylalardaki sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

OSMANİYE NAMAZ VAKİTLERİ

02 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:43
 • Guneş
  07:24
 • Öğle
  12:35
 • İkindi
  15:10
 • Akşam
  17:26
 • Yatsı
  18:56

OSMANİYE NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Kaya Eczanesi

  Merkez
 • Burcu Eczanesi

  Merkez
 • Efendioğlu Eczanesi

  Merkez
Sayfa Başı