Muş Haberleri

MUŞ HABERLERİ

  Yaylalar şenleniyor

  DHA
  03 Mayıs 2017 - 10:02Son Güncelleme : 03 Mayıs 2017 - 10:02

  Yaylalar şenleniyor

  Eser AYDIN/MUŞ, (DHA)- KIŞI Güneydoğu'da kiraladıkları yaylalarda geçiren Muşlu besiciler, havaların ısınmasıyla birlikte dönüş yolculuğunu başlattı. Zorlu yolculukta kimi hayvanlarını yürüterek, kimi de TIR ya da kamyonlara yükleyerek getiriyor.
  Sibirya soğukları ile birlikte yoğun kar yağışının yaşandığı Muş'ta yeterli ot ve saman temin edemeyince birçok besici kışın hayvanlarını otlatmak için karın yağmadığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kiraladıkları meralarda saklıyor. Muş'ta karın kalkması ve doğanın yeşillenmesi ile birlikte dönüş yolculuğu da başlıyor. Dönüş yolculuğunda kimi hayvanlarını otlatarak getirirken, kimisi de TIR ya da kamyonu tercih ediyor.
  Kasım ayı başında besicilerin hayvanlarını sıcak bölgelere götürüp yaklaşık 7 ay kaldıktan sonra geri getirmeye başladıklarını belirten Zeki Erikli, bir küçükbaş hayvanın 7 ay süresince Muş'ta kalması halinde ortalama 2 bin 100 liralık kaba yem tüketeceğini, bunun da büyük bir külfet getirdiğini söyledi. Erikli, "Hayvan sayısı fazla olanlar, kışı Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa'da mera kiralayarak geçirdi. Mayıs'ın ilk haftası ile birlikte dönüp hayvanları kendi meralarımızda otlatıyoruz. Binlerce koyuna yem vermek büyük maliyet. Bu nedenle kışı karın olmadığı Güneydoğu illerinde geçiriyoruz" dedi.
  Hayvanları Urfa’dan otlatarak getirdiğini söyleyen çoban Suat Aktaş, "20 gündür yoldayız. Hayvanları getirirken zaman zaman çaldığım kavalla hem ben hem de hayvanlar stres atıyorduk. Yazı burada geçirdikten sonra kışa doğru yeniden geri döneceğiz. Bizim bu yolculuğumuz hiç bitmez" diye konuştu.
  İstanbul’dan Muş’a gelen Elif Düzgün, yeşil bitki örtüsüne hasret kaldıklarını, baharda Muş ovasındaki tabiat güzelliği yanında ovaya yayılan hayvan sürülerini görmenin bir ayrıcalık olduğunu söyledi.

  FOTOĞRAFLI

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  MuşBugün23 ºCAçık
  • Cuma23 ºC
  • Cmts25 ºC
  • Pazr23 ºC
  • Pzts24 ºC
  • Salı24 ºC
  • Çarş23 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı