Gündem Haberleri

  Yayıncı Ayşenur Zarakolu öldü

  Hürriyet Haber
  28.01.2002 - 15:35 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Yayıncılar Birliği tarafından "Yayın Özgürlüğü Ödülü"ne değer görülen, Belge Yayınları sahibi Ayşenur Zarakolu, uzun süredir mücadele ettiği kansere bu sabaha karşı yenik düştü. İHD'nin kuruluşunda da aktif rol oynayan Zarakolu'nun cenazesi çarşamba günü kaldırılacak.

  Uzun süredir kanser nedeniyle tedavi gören Ayşenur Zarakolu birkaç gün önce durumu ağırlaşınca İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılmıştı.
  Zarakolu'nun bu sabaha karşı yaşamını yitirdiği öğrenildi.

  PASAPORT VERİLMEMİŞTİ

  Geçen yılki Frankfurt Kitap Fuarı'nda Uluslararası Yayıncılar Birliği "Yayın Özgürlüğü Ödülü"nü Ayşenur Zarakolu'ya vermeyi kararlaştırdı. Ancak pasaportunun süresi
  bittiği için İstanbul Emniyetine başvuran Zarakolu pasaportu bir türlü kendisine geri verilmediği için ödül törenine gidememiş ve bu durum Almanya'da Türkiye aleyhine haberler yapılmasına yol açmıştı. Daha sonra Kültür Bakanı İstemihan Talay'ın da duruma el koymasıyla pasaport sorunu çözümlenmiş, ancak Zarakolu ödül törenine katılamamıştı.

  Sahibi olduğu Belge Yayınlarından çıkan kitaplar nedeniyle Ayşenur Zarakolu, eşi Ragıp Zarakolu ile birlikte birçok kez mahkemelerde sanık olarak yargılanıp cezaevine konuldu. Son olarak İstanbul DGM Başsavcılığı, toplatma kararı aldığı Pontus'larla ilgili bir kitap nedeniyle geçtiğimiz hafta Ayşenur Zarakolu'yu ifadeye vermeye çağırmıştı.

  ÖNDÜL: "YÜRÜDÜ SONSUZLUĞA"

   İHD Genel Başkanı Hüsnü Öndül de yaptığı yazılı açıklamada, Zarakolu'nun "İnsan hakları için bir örgüt" fikrini ilk olarak ortaya atanlardan birisi olduğunu belirtti. Öndül, "1986'da diri ve direngen bir kuruluş olarak doğan İHD'nin kuruluşuna konan harçlarda, O'nun emeği yadsınamaz" dedi. Öndül, İHD'nin insan haklarını koruma ve geliştirme mücadelesinde sürekli ön saflarda yer alan Zarakolu'nun son yapılan İHD Genel Kurulu'nda Onur Kurulu'na seçildiğini de anımsattı. Zarakolu'nun "özgürleşelim, toplum
  özgürleşsin" düşüncesiyle yayımladığı kitaplar nedeniyle cezaevine girdiğini belirten Öndül, "Ayşenur Zarakolu yürüdü sonsuzluğa bir insan hakları aktivisti olarak" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı