« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yayın kaosu

HEPİNİZİN bildiği gibi Avrupa basketbolu, FIBA ve ULEB olarak iki ayrı organizasyon olarak yürütülüyor. Her ne kadar birleşme yönünde adımlar atmış olsalar dahi, şu anda yönettikleri kupalarda, uyguladıkları kurallar çok farklı.

Doğan HAKYEMEZ
SON GÜNCELLEME
Bana göre ULEB'in arkasında NBA var. Onlar, Avrupa basketbolunu yavaş yavaş NBA'ye doğru hazırlıyor. Çünkü belirli bir süreç sonunda Avrupa'dan bir takım NBA organizasyonunun içine alınacak. ULEB'in organize ettigi EUROLEAGUE'de maçların üç hakemle oynanması, oyunun ilk periyodunda maçın hava atışı ile başlaması, diğer periyot başlarında topun kenardan oyuna sokulması, hep NBA yolunda hazırlık amacını taşıyor.

SAPORTA, KORAÇ KUPASI ve MİLLİ organizasyonlar gibi faaliyetleri elinde bulunduran FIBA ise, eski kuralları uygulamaya devam ederken, oyuncuların da basketbolseverlerin de kafaları karışmış durumda.

Basketbolseverler bu karmaşık ortama bir türlü uyum sağlayamazken, ortaya bir de maçların televizyonlardan yayınlanmaması, onları isyan noktasına getirdi. Şu ana kadar bu konuya açıklık getirilmemesi, yayın konusunda yüzlerce mail almama neden oldu. Ben de yayın konusunu sizin için inceledim, işte sonuçları.

1,5 MİLYON DOLAR

ULEB'in organize ettigi EuroLeague'in sponsoru TELEFONIKA 5 yıllık bir anlaşma ile bu kupaya katılan takımlara dağıtılmak üzere ULEB'e yıllık 35 milyon dolar veriyor. ULEB bu 35 milyon doları EuroLeague'e katılan ülkelerin takımlarına kendi kriterlerine göre dağıtıyor. Türkiye'den EuroLeague'e katılan EFES PİLSEN ve ÜLKER'e düşen pay ise 1,5 milyon dolar.

Bu arada Telefonika, ULEB'e verdigi yıllık 35 milyon doları karşılamak için bir pazarlama kuruluşu olan Medya Pro vasıtasıyla maç yayınlarını bu kupaya katılan takımların ülkelerine pazarlıyor. Medya Pro'nun Türkiye'den yayın için beklediği para 2 milyon dolar.

Ülkemizde hiçbir yayın kuruluşu bu parayı veremeyince, basketbolseverler büyük bir hayal kırıklığı yaşadılar.

Şu anda TRT, 250 bin dolar ve Efes Pilsen ile Ülker'in de belli ölçüde katkılarıyla yayın konusunda Medya Pro ile anlaştı. Eğer bir aksilik olmazsa, önümüzdeki EuroLeague maçları TRT tarafından yayınlanacak.

Eğer önümüzdeki aylarda FIBA ile ULEB tam anlamıyla bir anlaşma yoluna gitmezse, Avrupa basketbolunu kaos dolu yıllar bekliyor.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler