« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yayın hakları 180 milyon euro

Almanya Futbol Federasyonu (DFB), anlaşma sağladığı Alman devlet kanalları ARD ve ZDF'den milli maçlar ile 3. lig maçlarının beş yıllık yayım hakları için 180 milyon Euro kazanacak.

İsa DEVEÇEKEN/FRANKFURT, (DHA)
SON GÜNCELLEME

DFB, anlaşma sağladığı Alman Devlet TV kanalları ARD ve ZDF'den beş yıllık yayım hakları için 180 milyon Euro alacak. Schalke'nin MSV Duisburg'u 5-0 yendiği Almanya Kupası final maçı öncesi bir araya gelen Almanya Futbol Federasyonu yönetim kurulu, Almanya'nın milli maçları ve Almanya Kadınlar Bundesliga ile Almanya 3. lig maçlarını yayımlayacak Alman Devlet Kanalları'nın paket teklifini kabul etti. Anlaşma gereği Joachim Löw'ün teknik direktörlük yaptığı Almanya A Milli Takımı'nın yayımlanacak her maçı için Almanya Futbol Federasyonu 4,3 milyon Euro kazanacak. DFB'ye Almanya 3. lig maçları yılda 12,8 milyon Euro getirirken, Kadınlar Bundesliga ve Kadınlar Milli maçları da sezon başına 3,7 milyon Euro kazandıracak.

Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Dr. Theo Zwanziger, "Alman Devlet 1. Kanalı ARD ve 2. Kanalı ZDF, Alman futboluna geçmişte olduğu gibi gelecekte de çok önemli fayda sağlayan yayımları da dikkate aldık. Zira her iki kanal da futbolun Almanya'da yaşayanlar arasındaki yerini çok iyi kavramış durumda olduklarını gösterdi, göstereceği sözünü de verdi" diye konuştu.

Almanya Futbol Federasyonu ayrıca, gelecek yıl 69'uncusu yapılacak Almanya Kupası maçlarının yayım hakkını da açık artırma usulüyle pazarlayacak. Önümüzdeki haftalarda yapılacak olan bu açık artırma için ARD ve ZDF'nin yanı sıra özel RTL ve SAT kanallarının da yayım hakkı için teklifte bulunacağı öğrenildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz