Gündem Haberleri

  Yaygın af zora girdi

  Hürriyet Haber
  28.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi, ‘‘afla ilgili Anayasa'ya aykırılık’’ başvurularını tek tek, madde madde değerlendirecek. Verilecek iptal kararı, sadece o maddeyi kapsayacak. Yüce Mahkeme'nin bu yaklaşımı, yaygınlaşma sürecini uzatacak.

  ANAYASA Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Af Yasası ile ilgili iptal başvurularının her birinin ayrı ayrı ele alınacağını açıkladı. Bu durumda affın kapsamının madde madde genişlemesi sözkonusu olabilecek. Bumin, ‘‘Bünyesi itibariyle bu başvurulara öncelik verilir. Ancak, tüm işimizi gücümüzü de bırakamayız’’ dedi. Bumin'in bu sözleri, affın kapsamının toplu genişlemesi olanağını ortadan kaldırıyor. Bugüne dek, Anayasa Mahkemesi'ne yapılacak başvurular için toplu bir karar alınacağı ve affın hemen yaygınlaşacağı sanılıyordu.

  İnebolu Ağır Ceza Mahkemesi'nin afla ilgili ilk iptal başvurusu yapmasının ardından gözler Anayasa Mahkemesi'ne çevrildi. Bumin de, afla ilgili iptal başvuruları konusunda izleyecekleri yöntemi Hürriyet'e açıkladı. Bumin, ‘‘Her başvuru birbirinden farklı farklı yapılacaktır. Başvuruların tek tek ilk incelemeleri yapılacak. Sonra raportör incelemesine geçilecek. Ardından da esastan görüşülüp, karar verilecek’’ dedi.

  OCAKTA GÖRÜŞÜLECEK

  Başkan sıfatıyla mahkeme gündemini belirleme yetkisi bulunan Bumin, Af Yasası ile ilgili ilk iptal başvurusunu da tatilden hemen sonra ocak ayı içinde ele alacaklarını söyledi.

  Bumin'in açıklaması ışığında, İnebolu Ağır Ceza Mahkemesi'nin, afla ilgili iptal başvurusu öncelikli olarak ele alınacak. Gürcan Çakır adlı mahkûmun ‘‘Korku ve panik yaratacak şekilde etrafa ateş etmek’’ suçundan aldığı 9 yıl 2 aylık hapis cezasının af kapsamı dışına kalmasının Anayasa'nın ‘‘eşitlik’’ ve ‘‘hukuk devleti’’ ilkelerine ayrı olup olmadığı görüşülecek.

  Önce bu başvurunun ilk incelemesi yapılacak. Başvuruda, eksiklik görülmemesi halinde raportör incelemesine geçilecek. Ardından esastan bir karar verilecek. İlk başvuru ile ilgili Anayasa Mahkemesi'nin vereceği karar, diğer başvurular için de ‘‘örnek’’ olacak.

  SÜREÇ UZAYACAK

  Mahkeme, bu iptal başvurusunu kabul ederek, şartlı tahliye kapsamının genişletilmesi için düğmeye basmış olacak. Aynı şekilde diğer başvurular için de af kapsamına girmeleri konusunda umut ışığı doğacak. Ancak, mahkemenin süpriz bir şekilde görüş değiştirerek, başvuruyu reddetmesi halinde; şartlı tahliyenin kapsamı genişlemeyecek.Yargı çevrelerinde, Başkan Bumin'in, açıkladığı bu yöntem ışığında, affın Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararları ile genişlemesinin uzun bir süreç alabileceği değerlendirmesi yapıldı.

  Madde madde genişleyecek

  Anayasa Mahkemesi'nin, önüne gelen davalarla ilgili tek tek vereceği olası iptal kararları, sadece o maddeden ceza alan kişileri ilgilendirecek. Örneğin, Yüksek Mahkeme, Gürcan Çakır adlı mahkumunun itiraz yoluyla Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı ilk başvuru üzerine bir iptal kararı verirse; Çakır'la birlikte, TCK'nın ‘‘Korku ve panik yaratacak şekilde etrafa ateş açmak’’ suçundan ceza alıp, af kapsamı dışında kalan tüm hükümlü ve tutuklular şartla salıverilme imkanına kavuşacaklar. Bu suç yargı kararı ile af kapsamına alınmış olacak. Ancak, Çakır'ın davasında verilecek iptal kararı, TCK'nın diğer suçlarından ceza alıp da af kapsamı dışında kalan kişileri kapsamayacak. Böylece, affın kapsamı iptal kararları ile madde madde genişlemiş olacak. Bu dava ile şartlı tahliye affının tüm suçlar için toplu olarak genel bir affa dönüşmesi sözkonusu olamayacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı