Gündem Haberleri

  Yaya Lobisi Öztürk'ü suçladı

  Hürriyet Haber
  25.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yayla Hakları Lobisi, büyük törenle Yaya Hakları Bildirgesi'ni imzalayan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün oy toplamak için kendilerini kandırdığını iddia etti.

  Yaya Hakları Lobisi, Yaya Hakları Bildirgesi'ni imzalayan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün oy avcılığı yapmakla suçladı. 2 Nisan'da bildirgeyi imzalayan ilk belediye başkanı olarak Öztürk'ü alkışlayan lobi üyeleri verdiği sözleri tutmadığı gerekçesiyle şimdi Öztürk'e ateş püskürüyor. Lobinin sözcüsü Ümit Sinan Topçuoğlu Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün reklamına alet olduğu için lobi üyeleri tarafından suçlandığını duyurdu.

  Feneryolu Tren İstasyonu Altgeçidi'nin nisan başındaki açılışı sırasında imzalanan Yaya Hakları Bildirgesi'yle belediyenin lobi denetimini kabul ettiğini belirten Topçuoğlu, imzaya kadar süren sıcak ilişkilerin törenden sonra bıçak gibi kesildiğini ve başkanın kendilerini ve verdiği sözleri unuttuğunu söyledi.

  Şikayetler sonuçsuz

  Yaya şikayetleriyle ilgili olarak belediyeye yapılan başvuruların sonuçsuz kaldığını belirten Yaya Lobisi Sözcüsü Topçuoğlu, Kadıköy'de aradan geçen iki ay içinde hiçbirşey değişmediğini, kaldırımların hala işgal altında olduğunu belirtti. Lobi üyelerinin çektikleri işgal fotoğraflarıyla kendisini suçladıklarını belirten Topçuoğlu ‘‘Başkana inandık. Törene katıldık. Ama şimdi anlıyoruz ki, Selami Öztürk'ün reklamını yapmasına aracı olmuşuz. Bu durum beni çok rahatsız ediyor’’ dedi.

  Lobi sözcüleri Bahariye Yaya Caddesi'nde bazı dükkanların bodrum katlarına inmek için merdiven boşlukları kazdıklarını ve belediyenin bunlara gözyumduğunu da belirtti.

  Kendilerini müfettiş sanıyorlar

  Konuyu ilettiğimiz Kadıköy Belediye başkanı Selami Öztürk ise lobi üyelerinin bu beyanlarıyla kendilerini müfettiş yerine koyduklarını ileri sürdü. ‘‘Bizimle birlikte ne çaba harcamışlar?’’ diye soran Öztürk, bu gibi çalışmaların uzun soluklu projeler olduğunu, Kadıköy gibi büyük bir ilçede herşeyin bir günde değişemeyeceğini öne sürdü. ‘‘Yaya haklarından onlar vazgeçse biz vazgeçmeyiz’’ diyen Öztürk bu tür yaklaşımların ardında siyasi hesaplar olabileceğinin de altını çizdi: ‘‘Biz hangi partiden olursa olsun muhataplarımızı ciddiye alıyoruz. Ama bu ciddiyetimizi karşı tarafta da gördüğümüz sürece devam ettiririz. Eğer siyasi hesaplarla bu işi yokuşa sürmeye kalkarlarsa sonuç yine değişmez ama bu kez onlarsız olur’’.

  Bahariye Caddesi'nde dükkanların bodrum girişi açmak için yaya yolunu kullandıkları iddiasına da yanıt veren Öztürk ‘‘Burada bir dükkanın kaldırımı kazması sözkonusu ama kaldırım adamın kendi mülkü olduğu için müdahale etme hakkımız yok’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı