Ege Haberleri

EGE

  Yaya kaldık

  Hürriyet Haber
  09 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 09 Mayıs 2000 - 00:01

  İş dünyasının duayeni Selçuk Yaşar, isyan etti...

  İzmir’in son yıllarda gerileme trendine girdiğine dikkat çeken Ege sanayisinin lideri, güçbirliği çağrısını yineledi.

  EGE sanayisinin önderi Selçuk Yaşar, Türkiye'de ticaret ve sanayi alanında ilkleri gerçekleştiren Ege Bölgesi'nin İstanbul'un çok gerisinde kaldığını söylerken; başta milletvekilleri olmak üzere, birçok kesimin olumsuz gidişi izlemekle yetindiğini söyledi.

  24. Mesaj kitabı

  MESAJ adıyla yayınladığı kitaplar serisine ‘‘Ege'ye Ne Oldu?’’ adını verdiği 24'ncü kitabıyla devam eden Yaşar, İzmir ve Ege'nin 20 yıldır ihmal edildiğini öne sürdü. Yaşar, Raks başta olmak üzere pek çok firmanın yaşadığı mali krizin, Ege'nin güç kaybının göstergesi olarak yorumladı.

  Lobicilik yapalım

  YAŞAR, Ege ekonomisindeki gerilemede siyasiler başta olmak üzere, sanayici ve işadamlarının da suçu olduğunu vurguladı. Birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğunu söyleyen Yaşar, ‘‘Ege'nin siyasi lobiciliğe ihtiyacı var’’ dedi.

  İnsanımız önemli

  İZMİR'deki ekonomik anlamdaki güç ve kan kaybını önlemek için sanayici, tüccar borsacılar başta olmak üzere herkesin bir yerine beş çalışmasını isteyen Yaşar, ‘‘Yönetim ve insan faktörüne sermayaden daha fazla önem vermeliyiz’’ dedi.

  Selçuk Yaşar’dan siyasilere salvo

  SELÇUK Yaşar, ekonomik daralmanın en büyük nedeninin siyasilere ait olduğunu belirterek, ‘‘Ege'ye Ne Oldu?’’ adını verdiği 24'üncü kitabıyla mesajlarına devam etti. Yaşar, şunları söyledi:

  ‘‘1983'ten bu yana İzmir'den Ankara'ya gönderdiğimiz milletvekillerinin bir kaçı dışında kalıcı bir esere önderlik ettiğini görmüyoruz. Liderlerin paraşütle indirdikleri değerli kişiler, ancak İzmir'i bilmezler. İzmir'e geldiklerinde de ne bir fabrikayı ziyaret etmişler ne de (Bir derdin var mı kardeşim) diye sorumuşlar. Siyasi Parti Genel Başkanlarının sıraladıkları bu isimler ile İzmir arasında kopukluk vardır. Seçilip Ankara'ya gitmişler, çok ama çok önemli bir kısmı kendilerine oy veren insanları unutmuşlardır. Seçimden seçime İzmir'e gelmişlerdir. Onlar için önemli olan seçmen değil önce lider, sonra delegedir. Rahmetli Turgut Özal'ın da İzmir fobisi vardı. Çünkü 1979 yılında yapılan ara seçimde İzmir, MSP'li Özal'a oy vermemişti. Özal siyasi hayatı boyunca İzmir'i hiç sevmedi ve İzmir yatırım fakiri oldu. Ekonomide geri kalmış bir İzmir ve Ege, politikacılardan, valilere, belediye başkanlarına kadar herkesin umrunda olmalı’’

  Yapılması gerekenler

  ‘‘İSTANBUL'dan çok geri kaldık. İzmir'in başına gelenler geçmişte odaların yöneticilerinin ve İzmirli sanayicilerin apolitik, içi dışı bir politik tavır takınmalarından. İstanbul'lu iş alemi hiç böyle hatalar yapmadı. Bunda suçlu aramıyorum. Gençlerimiz büyüklerinin yaptığı bu hatalardan ders alarak, hareket etmeli. Hiç vakit kaybetmeden birlik ve beraberlik içinde yarınlarımızı kurmalıyız. İzmir ve Ege'nin geniş çapta siyasi güce, siyasi lobiciliğe ihtiyacı var. Bunu sağlamak zorundayız. Yönetim ve insan faktörüne sermayeden daha fazla önem vermeliyiz. Özellikle de gençler birlik ve beraberlik içinde geceli gündüzlü çalışmalı. Ege'yi layık olduğu noktaya ulaştırmalı. Egeli tüm sanayiciler kenetlenerek, iktidar - muhalefet ayrımı yapmadan tüm siyasileri, Egeliler'i desteklemeye sorunlarımızı çözmede ve bekleyen yatırımları gerçekleştirmede yardıma çağırıyorum.’’

  Odalara büyük görev

  ‘‘GEÇMİŞTE EBSO başlı başına bir güçtü. EBSO Yönetim Kurul veya Meclis Başkanı olmak öyle kolay iş değildi. Bir zamanlar EBSO Yönetim Kurulu veya Meclis Başkanı'nın Başbakan ve bakanlar kadar ağırlıkları vardı. Çünkü temsil ettikleri topluluk her olayda arkalarındaydı. İzmirliler birbirlerinin destekçisiydi. Osman Kibar EBSO Başkanlığı döneminde bir telefonla Başbakan Adnan Menderes'e ulaşır, İzmir'in sorunlarını aktarır ve en kısa sürede çözüm getirirdi. Aynı değerlendirmeyi İTO ve Ticaret Borsası için de yapabiliriz.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı