Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yaya geçidi tarih oldu

  Hürriyet Haber
  21 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 21 Şubat 2000 - 00:01

  Yayalar, trafik lambasının olmadığı yalnızca beyaz şeritle belirlenmiş yaya geçitlerinın bulunduğu yerlerden geçmeyin. Çünkü can güvenliğiniz sıfır. Arabasını üstünüze süren sürücüden yalnız 17 milyon 100 bin lira alınıyor. O da alınırsa!

  ‘‘Karşıdan karşıya geçmeden önce sağa, sonra sola ve tekrar sağa bak; yol müsaitse geç.’’

  Bu kural bütün çocuklara öğretilir. Sürücüler de eskiden bu kurala uyardı. Ama, trafik lambaları icad oldu, yaya geçitlerinin pabucu dama atıldı. Trafik lambası olmayan bir yerde yaya geçidinden geçmek ile caddenin herhangi bir yerinden geçmek arasında bir fark kalmadı. Çünkü sürücüler lambasız yaya geçidini farketmiyor bile.

  Karayolları Trafik Kanunu'nun 74. Maddesi ‘‘Yaya ve Okul Geçiştleri’’ne ayrılmış.

  Bu maddeye göre ‘‘görevli bir kişi veya ışıklı trafik işaretleri bulunmayan, ancak başka bir trafik işareti ile belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken, bütün sürücüler araçlarını yavaşlatmak ve bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.’’

  Para cezaları

  Yaya geçidinden usulüne uygun geçmeyen yayalardan 8 milyon 500 bin lira ceza kesiliyor.

  Yaya ve okul geçitlerinde aracı yavaşlatmayan, yayalara ilk geçiş hakkını vermeyen sürücülerden ise bu yıl 17 milyon 100 bin TL para cezası kesiliyor ve sürücünün 10 tam puanı düşülüyor.

  Ancak yaya geçidiyle ilgili cezalar pek uygulanmıyor. Yayalardan ya da yaya geçidinde kuralları ihlal eden sürücülerden ceza alındığı pek görülmüyor.

  Nitekim polis de bu konuda çok fazla bilgi sahibi değil. Bunu, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ile yaptığımız bir görüşmede farkettik.

  Öncelik sürücünün

  Telefonla yaptığımız görüşmede bir trafik memuruna ‘‘sürücü yaya geçidini ihlal ederse, yaptırım uygulanıyor mu?’’ diye bir soru sorduk. Memur şunları söyledi: ‘‘Yayanın karşıdan karşıya geçtiği yerde trafik ışığı yok ve sadece yaya geçidi varsa, sorumluluk yayanın. Yol boş ise, yaya önce sağa, sonra sola tekrar sağa bakıp karşıya geçmesi gerekiyor. O anda araç önüne çıktığında sürücü için bir yaptırımı yok.’’

  Bunun üzerine Emniyet Müdürlüğü'ne yazılı başvuruda bulunduk. Emniyet, ilk geçiş hakkının yayaya ait olduğunu belirtti. Ancak yayaların trafik lambası olmayan ama yaya geçidi olan yerlerde tek başına değil, toplu halde geçmesi gerektiğini ekledi.

  Kısacası Türkiye'de öncelik hep sürücülerin. ‘‘Öncelik yayanındır’’ ilkesi bizde geçerli değil.

  ÜÇ ÇEŞİT GEÇİT VAR

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Altyapı Planlanlama Koordinasyon (APK) Dairesi yaya geçitleriyle ilgili şu bilgiyi verdi:

  İstanbul'da üç tip yaya geçidi bulunuyor. Yaya üst geçidi, yaya alt geçidi ve trafik lambalarının olduğu kavşaklardaki geçitler.

  Ancak yaya geçitlerinde çeşitli sorunlar yaşanıyor. Örneğin Beşiktaş'ta otobüs duraklarının çıkışında yaya üst geçidi olduğu halde, trafik polisinin kontrolünde akan trafik durdurularak, geçidin altından yaya geçirilebiliyor.

  Bir de butonlu yaya geçitleri var. Trafiğin fazla yoğun olmadığı yerlerde, yaya karşıya geçmek için trafik lambasının üstünde bulunan bir düğmeye basıyor. Bir süre sonra otomobillere kırmızı ışık yanıyor, yaya karşıya geçiyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı