Ege Haberleri

  Yavuz Bingöl yerine Berkin Elvan'a veto

  Banu ŞEN/İZMİR
  17.01.2015 - 01:07 | Son Güncelleme:

  NARLIDERE Belediye Meclisi’nin Yavuz Bingöl Sanat Sokağı adını ‘Berkin Elvan’ olarak değiştiren kararını Kaymakam Osman Aslan Canbaba uygun görmedi. Kaymakam Canbaba imzalı yazıda Yavuz Bingöl adının siyasal gerekçelerle değiştirildiği belirtilirken şu ifadeler yer aldı:

  İşte gerekçe

  “Berkin Elvan isminin ilçemizde bir alana verilmesi, Kaymakamlığımızca da uygun görülen bir işlemdir; fakat siyasal gerçeklerle Yavuz Bingöl Sanat Sokağının isminin değiştirilmesi, yerine Berkin Elvan isminin yeni açılacak olan bir yere veya yeni yapılacak bir meydana verilmesi daha uygun olacaktır. Örneğin Beyaz Vadi yerine, Berkin Elvan Vadisi gibi. Bu kapsamda siyasal gerçeklerle isimler üzerinde rastgele oynanması yanlış olur. Belediye Meclisimizin isim seçerken kalıcı isimler seçmesi vatandaşın yer bulması açısından da önem arz etmekte olduğundan, ilgili Meclis Kararındaki isim değişikliği uygun görülmemiştir.”

  Yavuz Bingöl yerine Berkin Elvana veto

  Yol gösterdik
  Kaymakam Canbaba Hürriyet’e yaptığı açıklamada Berkin Elvan Sokağı’nı veto etmediklerini belirterek, şunları söyledi:
  “Belediyeye gönderdiğimiz yazıyı yanlış anlaşılmasın diye internet sitesine de koyduk. Biz Berkin Elvan ismine karşı değiliz. Konulmasından da yanayız ve yol gösterdik. Bizce bir sorun yok. Narlıdere’de Yavuz Bingöl isminin o sokağa verilmesini istemeyen halk değil ki… Belediye başkanı. İstemediği ismi niye oraya koymuş? Yavuz Bingöl ismini o sokağa ben koymadım. Ancak ‘Ben senin davranışını sevmedim şimdi ismini kaldırıyorum. Sözlerini beğenmedim kaldırıyorum’ diye davranmak etik bir davranış mı? O zaman yaşayan kişilerin isimlerini koymasınlar. Biraz basiretli davranıp doğru karar versinler. Ayrıca şunu da söyleyeyim ‘Berkin Elvan’ ismi de Narlıdere’ye çok yakışır.”

  Yavuz Bingöl yerine Berkin Elvana veto

  Belediye kararlı
  Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, ise CHP Grubu’nun aldığı kararın arkasında olduğunu ve aynı sokağa “Berkin Elvan” adının verilmesi önerisinin önümüzdeki meclis toplantısına yeniden getirilerek oylanacağını belirtti, “Bizler kararımızın arkasındayız. Meclis üyelerimiz yaptığı toplantıda kararda ısrar etme konusunda oy birliği ile karar aldı” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı