Gündem Haberleri

  Yavru şempanzeler İngiltere yolcusu

  Hürriyet Haber
  03.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiliz Daily Express Gazetesi, Türkiye'de çok kötü şartlarda yaşadıklarını öne sürdükleri iki yavru şempanze konusunda, İngiliz ve Türk hükümetlerinin yardım sözü verdiğini açıkladı. Gazeteye göre, Dorset'te bir maymunları koruma merkezi işleten iki İngiliz, işlemler tamamlandıktan sonra yavru şempanseler İngiltere'ye götürülecek.

  Habere göre Türkiye'nin şempanzelerin ülkeden çıkarılmasına karşı çıkması üzerine İngiliz Çevre Bakanlığı devreye girdi. İngiliz Çevre Bakanı Michael Meacher, Jim Cronin ve eşi Alison'a, İstanbul'da bir pet dükkanında buldukları hayvanların, bir an önce ülkeye getirilmesi konusunda söz verdi. Türk makamlarının, nesli tükenen hayvanların korunması çerçevesinde hareket ettiklerini belirten Meacher, bakanlığın şempanzelerin getirilmesi için gerekli tüm işlemleri tamamladığını, Türk yetkililerin cevabını beklediklerini söyledi.

  Son on yılda 10 bin yavru şempanzenin Avrupa'da kaçakçıların elinde telef olduğunu belirten Cronin, ‘Türk makamları, şempanze kaçakçılığnın önüne geçme konusundaki tutumunu sürdürürse, birçok nesli tükenen hayvanı kurtarabilir, bunları yeniden ait oldukları doğaya iade edebiliriz’ açıklamasını yaptı.

  Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği ise, konunun Dışişleri Bakanlığı'na bildirildiğini ve gereken işlemlerin yapıldığını belirtti.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı