Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yavru foklar İzmir'de mutlu

  İZMİR, (DHA)
  07.02.2011 - 12:39 | Son Güncelleme:

  Antalya ve Mersin’de fırtınanın ardından annelerini kaybederek sahile vuran iki yavru Akdeniz foku, Foça’daki rehabilitasyonda hızla kilo almaya başladı. Mart ayında doğaya bırakılması planlanan yavru fokları İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da ziyaret etti.

  YAVRU FOKLARA BÖYLE BAKIYORLAR / Foto Galeri

  Geçen 15 Aralık’ta Akdeniz’de yaşanan fırtınanın ardından mağaralarındaki yuvalarından savrularak annelerini kaybeden iki yavru Akdeniz foku, adını foklardan alan İzmir’in Foça ilçesinde yaşama tutundu. Burada özenle bakılan yavru foklar, İzmir Büyükşehir Belediyesi uzman veteriner hekimlerinden Avni Gök tarafından geliştirilen ve dünyada ilk kez uygulanan beslenme yöntemi ile sağlıklarına kavuştu. Uzmanlar Didim sahilinde yaralı bulunduktan sonra tedavi edilerek Gökova’da yeniden denize bırakılan ’Badem’ adlı Akdeniz fokundan sonra Türkiye’deki ikinci yavru fok rehabilitasyonu operasyonunu yürüttüklerini belirtti.

  AĞIRLIKLARI 2 KATINA ÇIKTI

  Vatandaşlar tarafından biri Mersin diğeri de Antalya’da bulunarak Sahil Güvenlik ve Jandarma’ya teslim edilen 10-15 günlük iki sevimli yavru İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Belediyesi, Çevre Bakanlığı ve Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD-AFAC) Akdeniz Fokları Araştırma Grubu işbirliği ile İzmir Foça çalışmalarını sürdüren Akdeniz Foku Rehabilatasyon Merkezi’nde özenle bakıma alındı. Foça’ya geldiklerinde 15-16 kilogram civarında olan fokların ağırlığı, 50 gündür uygulanan özel yöntemler sayesinde 30 kilogramın üzerine çıktı. Foklar konusunda Türkiye’deki tek uzman veteriner olan Gök, henüz çok küçük oldukları için bağışıklıkları iyi gelişmeyen foklar için rehabilitasyon merkezindeki özel bölümde günde 5 kez dezenfeksiyon işlemi yapılarak hijyenik bir ortam sağlandığını açıkladı.

  KOCAOĞLU’NDAN ZİYARET

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aziz Kocaoğlu, dünyada ’nesli tükenmekte olan hayvanlar’ listesinde yer alan sevimli Akdeniz foklarını yaşama tutunduran rehabilitasyon çalışmalarını yerinde gördü. Veteriner Hekim Avni Gök’ten çalışmalar ve fokların durumu hakkında bilgi alan Başkan Kocaoğlu, bir süre bu sevimli hayvanların beslenmelerini de izledi. Başkan Kocaoğlu’na Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ da eşlik etti.

  Şu anda uygulanan özel yöntem ile beslenen yavru fokların, önümüzdeki hafta canlı beslenmeye geçmelerinin beklendiğini söyleyen Uzman Veteriner Gök, Mart ayı ortalarında yavru fokların doğaya salınacak durma geleceğini belirtti. Gök şu bilgileri verdi:

  "Akdeniz fokları, dünyada ciddi tehlike altında olan 12 memeli türünden bir tanesi. Tüm dünyada 400- 500 tane olduğu tahmin ediliyor. Türkiye ve Yunanistan kıyılarında yaşıyorlar. İki yavru fok şimdi 30 kilonun üzerine çıktılar. Tüm dünyada zorla besleme (Force feeding) yöntemi uygulanırken, biz farklı şeyler düşünerek kendi kendilerine beslenebileceklerini düşündük ve farklı yöntemler denedik. Biberon denedik olmadı. Kendilerinin mamayı farklı şekillerde alması için ’fantom’ denilen anneye benzer uygulamalar yaptık, onu da almadılar. En son kabın içinden kendilerinin yavaş yavaş emdiklerini fark ettim. Dünyada bir ilk olarak kapta beslemeyi öğrettik. Canlı yem beslemesi bu hafta içinde başlayacak. Bu aşamadan sonra artık insanı hiç görmeyecekler, doğal ortama hazırlanmış olacaklar. Bir ay sonra da, tahminimiz Mart’ın ilk yarısında doğaya serbest bırakılacaklar. Nadir olan bu canlıları kurtardığımız için çok mutluyuz."

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı