Dünya Haberleri

  ‘Yavru Bond‘

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  14.10.2015 - 21:28 | Son Güncelleme:

  BM Mayın ve Patlayıcıyla Mücadele Evrensel Savunucusu ünlü aktör Daniel Craig, ilk ziyaretini Kıbrıs’a yapıp, iki kesim arasındaki mayın tarlalarını inceledi.

  JAMES Bond filmleri ile tanınan İngiliz aktör Daniel Craig, BM’nin Mayın ve Patlayıcıyla Mücadele Evrensel Savunucusu görevine getirilmesinin ardından ilk ziyaretini Kıbrıs’a gerçekleştirerek, KKTC ile Rum kesimi arasındaki mayın tarlalarını gezdi. Craig, “Umarım bu adaya mayınlar için gelen ilk ve son mayın karşıtı görevli olurum” temennisinde bulundu. Craig, önceki gün geldiği Rum kesiminde ara bölgedeki BM güçlerini ziyaret etti. BM’nin Kıbrıs özel temsilcisi Lisa Buttenheim ile görüşen Craig daha sonra ara bölgenin Lefkoşa kısmında mayınların temizlenmesiyle görevli askerlerlerle aktif mayın tarlalarına girdi.

  AMAÇ KAMUOYU OLUŞTURMAK

  BM’den yapılan yazılı açıklamada, Craig’in aktif mayın tarlalarında incelemede bulunduğu ve imha çalışmalarıyla ilgili bilgi aldığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, BM’nin Mayın ve Patlayıcıyla Mücadele Evrensel Savunucusu’nun, dünya üzerindeki mayın tarlalarını gezerek, imha çalışmalarını gözlemlemekle ve kamuoyuna mayın tehlikesini anlatmakla yükümlü olduğu kaydedildi.

   BM’nin 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın ardından KKTC ile Rum kesimini ayıran 180.5 kilometre uzunluğundaki Yeşil Hat adı verilen ara bölgeyi kontrol ediyor. Ara bölge 346 kilometrelik bir alanı kaplıyor. BM bugüne kadar ara bölgede 74 mayın tarlasında 27 bin kara mayını imha etti. BM, bölgede hâlâ binlerce aktif mayının bulunduğuna dikkat çekiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı