Ege Haberleri

EGE

  Yatırımlar hız kesmiyor

  Hürriyet Haber
  01.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Demir Çelik Sanayi, kütük, blum ve inşaat demiri üretimine, 350 milyon dolarlık yatırımla elektrik üretimini de ekliyor.

  İZMİR Demir Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik yavaşlamaya rağmen yatırımlarını sürdürdüklerini belirtti. Şahin, geçen yıl Türkiye, dünya ham çelik üretiminde 10’uncu sıradan 8’inci sıraya yükselirken, İDÇ’nin üretimde yüzde 13 büyüme sağlayarak 1.4 milyon ton kütük ve fason dahil 1.3 milyon ton inşaat demiri ürettiğini söyledi, “Farklı boyutlarda kütük, blum ve inşaat demiri üretimine elektrik üretimini de ekleme yolundayız” dedi.

  Yeni yatırımlar

  2006 yılında tesislerinin yenilenmesiyle başlayan, kütük boyutlarının çeşitlendirilmesi ve blum üretilmesi imkanı sağlamak amacıyla 2012 yılında tamamlanan sürekli döküm makinesi ve üç gemi alınmasıyla büyümenin devam ettiğini kaydeden Şahin, “Daha yüksek katma değerli ürünlere yöneldik. Tüm dünyada çelik konstrüksiyon binaların öneminin giderek daha iyi anlaşılması ve deprem kuşağında olan Türkiye’de de bu tip binaların artmasının kaçınılmaz olduğu öngörüsü ile 2011de başlayıp bu yıl tamamladığımız yıllık 400 bin ton kapasiteli Orta Profil Haddehanesi ile yatırımlarımız sürüyor. Yine aynı çerçevede, 2011 yılında bağlı ortağımız İzdemir Enerji tarafından başlanan toplam yatırım tutarı 350 milyon dolar olan elektrik santrali için 2012 sonu itibariyle 147 milyon dolarlık yatırım harcaması gerçekleştirildi. Türkiye ve uluslararası alanda geçerli teknik ve çevre standartlarına uygun olarak, en son teknoloji ile kurulmasına başlanan bu santral tamamlandığında, ulusal iletim şebekesine ülkemizin yıllık ihtiyacının yaklaşık yüzde 1’ine karşılık gelen 2.56 milyar kwh elektrik enerjisini verecektir” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı