Ege Haberleri

EGE

  Yatırımlar azaldı

  Hürriyet Haber
  15.09.2013 - 01:50 | Son Güncelleme: 12.09.2013 - 14:55

  Ekonominin yılın ilk yarısında ise yüzde 3.7 oranında büyümesinin tüketim ve kamudan kaynaklandığına işaret eden EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, özel sektör yatırımlarının gerilediğine dikkat çekti.

  EGE Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 2013 yılı ikinci çeyrek büyümesinin beklentilerin biraz üzerinde ve yıllık hedef ile uyumlu gerçekleştiğini söylerken, “Özel tüketim ve kamu harcamalarının etkili olduğu bu gelişmede özel yatırımlardaki gerileme dikkat çekmektedir. Zira yatırımlar yılın kalan bölümü için büyüme hızında yavaşlama sinyalleri veriyor” uyarısı yaptı.
  Ekonomide 2013 yılı ikinci çeyrek büyüme verilerini değerlendiren Yorgancılar, Türkiye’nin tüketim ve ithalata dayalı olarak büyüdüğünü ortaya koyan bu verilerin, dönüşüm sürecine giren küresel konjonktür nedeniyle ülkemizdeki mevcut ekonomi politikalarının köklü olarak yenilenmesi gereğine işaret ettiğini vurguladı. Yorgancılar, “Kredi faizlerinin dip yaptığı ikinci çeyrekte iç taleple büyüdük. Ancak, gelinen noktada artan faizler ve kurlar nedeniyle bunun sürdürülmesi mümkün değil. Sürdürülebilir yüksek büyüme hızları, sürdürülebilir rekabet gücü ile mümkündür. Bunun için de başta emek piyasası ve eğitim sistemi olmak üzere yapısal reformlar gerekiyor. Ayrıca dış kaynağa dayalı tüketim çekişli büyüme stratejisinden iç potansiyelleri harekete geçirecek üretim çekişli bir strateji için dönüşüme ihtiyaç bulunuyor” dedi.
  Büyüme tehlikeye giriyor
  Ekonominin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 4.4, yılın ilk yarısında ise yüzde 3.7 oranında büyümesini değerlendiren Başkan Yorgancılar, özel kesim yatırımlarının gerilediği bir dönemde tüketim ve kamu yatırımlarının büyümeyi beklentilerin üstüne çektiğine işaret etti. Yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğinde bu sürecin sürdürülmesinin güç göründüğünü ifade eden Yorgancılar, gelinen noktada vites değil yolu değiştirmek gerektiğini vurguladı.

  YOL AYRIMINDAYIZ

  Türkiye’nin ekonomik boyutta bir yol ayrımına geldiğini kaydeden Yorgancılar, “Ya sıcak paraya dayalı olarak büyümeye çalışarak gemiyi küresel çalkantıların içinde bırakacak ya da hem iç hem de dış talep ile eş anlı iki ayaklı büyüme için rekabetçi üretimin gerektirdiği kurumsal ve yapısal önlemleri hayata geçireceğiz. Şimdi ekonomik boyutta yeni bir dünya iklimi oluşuyor. Her mevsim aynı ekonomi politikalarıyla aynı sonuçları almak imkansız. Bunu artık görmeliyiz” dedi.

  GÜVEN ARTIRILMALI

  Sıcak paraya dayalı, tüketim çekişli, reel sektörü öncelikli görmeyen politikalarla gidilecek yol ve yakalanacak hızın artık Türkiye’ye yetmeyeceğini belirten Yorgancılar, “Ulusal ve küresel düzeyde birçok ekonomik ve siyasi faktörün uzun zamandır ilk kez eş anlı olarak olumsuz etkiler yarattığı bu konjonktürde yakalanan büyüme hızını küçümsememek gerekiyor. Ancak, yılın 3. ve 4. çeyreğinde büyüme hızının çok daha düşük gerçekleşmesinden endişe ediyoruz. Bu nedenle belirsizlikleri azaltıcı, güveni artırıcı önlemler alınması gerekiyor. Rakip konumdaki bir çok ülkede ulusal paraların yüzde 20’ler düzeyinde değer kaybettiği bir ortamda dövizi geri çekmek değil, enflasyona yansımalarını kontrol etmek gerekiyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı