Ege Haberleri

EGE

  Yatırımcının önünü açın

  Hürriyet Haber
  05.01.2015 - 01:20 | Son Güncelleme:

  Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer, kentsel dönüşüm, KDV düzenlemesi, iş güvenliğine ilişkin uzun zamandır bekleyen ve sektörü canlandıracak uygulamaların acil olarak yaşama geçirilmesi gerektiğini söyledi.

  İNŞAAT sektörü, yeni yılda yerel yönetim ve merkezi hükümetten eş zamanlı atılacak bazı önemli adımlar bekliyor. Ekonomiye can veren sektörde kentsel dönüşümdeki bekleyiş, İzmirli müteahhitlerin de gündeminde birinci sıradaki yerini koruyor. Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer, İzmirli müteahhitlerin iş yapma konusunda gerekli altyapı olanaklarına sahip olduğunu, ancak sektörün kentsel dönüşüm, KDV ve iş güvenliği konusunda önemli düzenlemelere ihtiyaç duyduğunu söyledi. Sırf depreme dayanıklı konut yapma adına, eski binayı yıkıp yerine yenisinin yapılmasının kentsel dönüşüm anlamına gelmediğini savunan Tanyer, kentsel dönüşümün sosyal bir boyutu olduğunu, yerel yönetimlerin bu anlamda mutlaka merkezi yönetimle birlikte hareket etmesi gerektiğini dile getirdi.

  ARSA ÜRETİLMİYOR
  İzmir’de inşaat sektörünün arsa üretilememesi nedeniyle büyük zorluk yaşadığını kaydeden Münir Tanyer, “Müteahhitin sermayesi arsadır. Arsalarda kat karşılığı oranlar çok yüksek. Meslektaşlarımız bunun hesabını yapmadan işe girdiklerinde zor durumlara düşebiliyor. Arsa fiyatlarının yüksek olması konut fiyatlarını da tetikliyor. Bu durum da tüketiciye olumsuz yansıyor. Kentsel dönüşüm devreye girerse, yeni arsa üretimi konusunda hızla mesafe kat edilecektir. Müteahhitlerin iş yapmaları kolaylaşırsa bundan çok sayıda sektör beslenecek ve bu da ekonomik verilere olumlu yansıyacaktır” diye konuştu.

  GÜNAH KEÇİSİ DEĞİLİZ
  iNŞAAt sektöründe iş güvenliği konusunda da sıkıntılar olduğunu kaydeden münir tanyer, şunları söyledi: “iş güvenliği konusu inşaatçılar için çok önemli. Çünkü konut üretiyoruz ve çok sayıda işçi çalıştırıyoruz. iş güvenliği konusunda gerekli tüm önlemleri alsak da herhangi bir iş kazasında mutlaka asli kusurlu biz oluyoruz. Bu konuda müteahhitleri günah keçisi olmaktan kurtaracak düzenlemelerin de yapılmasını bekliyoruz.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı