Yatırımcının ikilemi

Hürriyet Haber
23.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Borsada geçen hafta başlayan rekor yükseliş, bu hafta da bir günlük kesintinin dışında sürüyor. Endeksteki artışın yabancı ağırlıklı da olsa işlem hacmiyle desteklenmesi sevindirici bulunuyor.

İMKB endeksi dün 100 puan artarak, 4 bin 365 puanla yeni tarihi zirvesine ulaştı. Borsada hisseler ortalama yüzde 2.3 oranında prim yaptı. Günlük işlem hacmi de 176 trilyon (712 milyon dolar) lira olarak gerçekleşti. Borsa bugün 23 Nisan Çocuk Bayramı nedeniyle tatil. Bu tatil, borsa çalışanları ve borsa yatırımcısı için de iyi bir soluklanma fırsatı. Keza uzun bayram tatili sonrasında borsa, 3 bin 443 puan seviyesinden tırmanışa geçti. Ve uzun tatil sonrasındaki 10 günlük sürede borsa yaklaşık bin puan birden arttı.

Yatırımcılar, geride kalan on gün içinde bir iki günlük istisna dışında hemen hergün yeni rekora koştu. İMKB endeksi rekora koşarken, günlük işlem hacminde de 763 milyon dolarla rekora ulaşıldı.

Borsada son on günde rekorların yabancılar sayesinde yakalandığını söylemek yanlış olmaz. Keza aha önce birkaç kez borsada yaptığı işlemlerde zarara uğrayan yerli yatırımcıların, başlangıçta alım yaparken, endeksin 4 bin puanın üzerine çıkmasından sonra biraz daha temkinli davranmaya başladığı konuşuluyor. Bazı yatırımcılar, kısa sürede yüzde 35-40'lık prim yapan bir hisseyi mevcut fiyatlarından almanın doğru olmayacağını düşünmeye başladı. Fakat yerli yatırımcının pahalı bulduğu fiyattan aynı hisseyi yabancılar gözü kapalı almaya devam ediyor.

Yerli yatırımcı kısa günün kârı deyip satış yaparken yabancılar, alımlarını sürdürüyor. Bu durum, yerli yatırımcıların kafasını da karıştırıyor. Yerliler, bir taraftan kârı cebine indirirken, diğer taraftan elindeki hisseyi yabancılara kaptırdığını düşünmeden edemiyor.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı